25 Mayıs Covid-19 Sürecinde Çocukların Haklara Erişimi Webinarı Kayıt Formu için tıklayın!

Çocukların Covid-19 dönemindeki deneyimlerinin çocuk hakları bakış açısıyla değerlendirilmesi hedeflendiğinden BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde de tanımlanan temel yaşam standartlarına erişim, eğitim (md. 28-29 ve 30), sağlığa erişim (md. 24), serbest zaman, oyun, kültüre ve sanata erişim (md. 31), bilgiye erişim (md. 17) ve katılım haklarına (md. 12) odaklanarak bulgular analiz edilmiştir.

Annem çok izletmiyor haberleri, çocuk psikolojisini kötü etkiliyor diye.

Tarlabaşı, yaş 12

Eşim işsiz zaten bu yüzden birkaç faturamızı ödeyemedik. Böyle devam ederse de ne yapacağız bilemiyorum. Herhalde hepimiz açlıktan öleceğiz.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Çocukların
%32'si
EBA'ya düzenli olarak erişemiyor.

(EBA) İzliyorum ama bir şey anlamıyorum 9 dakika anlatıyor, internetten takip etmiyorum. Testlerim var bazen onları çözüyorum.

Tarlabaşı, yaş 14

Her gün verilere bakıyorum, kaç kişi hasta oldu, kaç kişi iyileşti, kaç kişi öldü. Merak ettiği şeylere internetten bakıyormuş

Tarlabaşı, yaş 12

Koronayı aslında hiç öğrenmek istemezdim. Ne resimle ya da yazıyla, videoyla..

Tarlabaşı, yaş 13

İyiyim, telefonla uğraşıyorum. Kişisel bakımıma dikkat ediyorum, ailemle spor videoları izleyip birlikte spor yapıyoruz. Bu süreçte hem mutlu hem mutsuzum, Evde olmayı seviyorum ama, bir yandan da dışarda olmayı, arkadaşlarımı özledim.

Tarlabaşı, yaş 12

M. geçen gün çok ağladı yalvardı ne olur dışarı çıkar diye ama çıkarmıyorum dışarda mikroplar var bitince çıkacağız diyorum. Onlarla oyunlar oynuyoruz birlikte. Mesela karton bardaklar vardı balon aldım. Balonu bardaklara atmaya çalıştık öyle bir oyun kendimce yaptık işte, sonra balonu üfleyerek götürmeye çalışıyoruz. Şimdi Y. babasıyla televizyonda ders yapıyor, M. de ağladı çizgi film izleyemiyorum diye, onunla oyun oynayacağım, biraz mutlu olsun sonra kendi haline bırakacağım.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Bebek ikinci aya girdiği için 27 Mart tarihinde olması gereken aşıyı yaptıramadık. Bu süreçten dolayı hastaneye gitmiyoruz.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

5 saat vardır bence. Hem televizyon hem telefon toplam olarak.

Tarlabaşı, yaş 11

Bu salgın kötü bir şey çünkü bana yaramadı. Sevmedim salgını. Salgın her yerde bitmeli. Ya iğnesi ya da her ülkede bitecek ilaç bulunmalı. Her ülke de biterse ancak bitebilir.

Tarlabaşı, yaş 9

Yarasa yenmeseydi, yakın temasta bulunmasaydık. Çinlilerde ilk görüldüğünde kontrol altına alınmalıydı. Çok insan öldü hocam, her gün biner biner, haberlerden bakıyorum. Bizde de çok yüksekti azalmaya başladı. Şimdi 40 larda, dün 44 kişi ölmüştü.

Tarlabaşı, yaş 12

Gelir kaybı yaşamadık zaten eşim çalışmıyordu 6 aydır. Babamla kardeşim destek oluyordu bir de devletten yardım parası alıyoruz öyle geçiniyoruz.

Tarlabaşı, 4 çocuk annesi

Ben ameliyat olacaktım, doktor aradı ertelediler onu böyle bekliyorum.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Birinci görüşmelerde internete erişimi olmadığını söyleyen çocukların oranı %21 iken bu oranın ikinci görüşmelerde %6'ya düştüğü görüldü.

Genel olarak son dönemde geçinmekte zorlanıyorduk  zaten, salgın da durumu iyice belirsizleştirdi. Eşim evde, çalışmıyor. Üç veya dört maaşı içeride olduğundan dolayı işten de çıkamıyor.

Tarlabaşı, 4 Çocuk Annesi

Eşimin yanımızda olmamasından kaynaklı biraz yoruluyorum, her şeyi tek başıma yapmaya çalışıyorum Bu olayların uzun sürdüğü durumda ne yapacağımızı bilmiyorum, bakalım nasıl olacak.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Yalan bunlar, hastalık falan yok. Toplum merkezi ne zaman açılacak?

Tarlabaşı, yaş 5

İnternet çok çekmiyor evde.

Tarlabaşı, yaş 13

Kedi olabilirim çünkü onlar da arabalardan, insanlardan kaçıyorlar. Köpekler de kaçıyor araba gelince yuvalarına. Biz de polislerden kaçıyoruz.

Tarlabaşı, yaş 11

İyiyim, günlerim televizyon ve okumayla geçiyor, başka hiçbir şey yok. Bazen dışarı çıkıyorum, kapı önünde kedi seviyorum.

Tarlabaşı, yaş 9

Bin bugün biraz ateşi çıktı ama doktora götürmedik çünkü alt komşu kızını götürdü hemen karantinaya almak istemişler babası bırakmamış o yüzden bizde evde müdahale ettik şimdilik. Bnin her şeyini ayırdım takip ediyoruz eğer ateşi düşmezse akşam acile götüreceğiz.

Tarlabaşı, 4 çocuk annesi

Hastalık başlar başlamaz köye geçtik, burada bir sorun olmayacağını düşünüyoruz. Ailemin yanında olduğum için mutluyum, her şeyimiz doğal; yoğurdu, peyniri kendimiz yapıyoruz. Aslında olması gereken bu ama şartlar değişti. Kirası olana da üzülüyorum, gidemeyenlere. Ne yapacağız bakalım..

Tarlabaşı, 3 çocuk babası

Maymun olurdum, çünkü bütün gün sadece muz yiyorlar, bir şey yapmıyorlar o yüzden de hiçbir şey hissetmiyorlar.

Tarlabaşı, yaş 9

Öğretmenim ödev veriyor, iletişimdeyiz. Ama okul daha güzeldi ve okulu daha çok seviyorum. Okulun televizyondaki eğitimden daha samimi bir ortam bence. İstediğim soruları daha kolay bir şekilde sorabiliyorum. Öğretmenlerinin olduğu bir whatsapp grubu var, ordan bilemediğim soruları paylaşıyorum. Okulun kapanacağını da son gün öğrendim ve kimseye veda edemedim okulu çok özledim, evde çok zorlanıyorum. Kantinin yemeklerini bile özledim.

Tarlabaşı, yaş 12

Haberlerde 18 ay sürecek diyorlar. Aksi birine dönüşürüm. Korona geldiğinden beri çok sinirliyim. Sürekli ev ev ev. TTM’ye gelirdik yarım saat okuldan sonra falan. Şimdi hep evdeyiz. Ş.’de (yakın arkadaşı) gitti. Arter’e gidiyorduk önceden. Her şey bitti, Korona çok kötü geldi. normalde asosyal değilim herkesle konuşurum. Şimdi can sıkıcı. Derslerin de süresi var. Uzaktan eğitim grubumuz var yazışıyoruz orada. Mesela ders 10.30 da bitiyor ekran hemen kapanıyor.

Tarlabaşı, yaş 12

Arkadaşlarımla görüşüyorum., telefon ediyoruz, nasılsın, iyimisin diyoruz. Böyle sohbet ediyoruz, kapatıyorum.

Tarlabaşı, yaş 5

EBA'da verilen derslerin hızlı geçtiği ve dersleri sıkıcı olduğu için takip edemeyen çocukların oranı
%14

Günlerim güzel geçiyor ama biraz sıkılıyorum hep evde olduğum için, ev de küçük o yüzden.

Tarlabaşı, yaş 11

Yok izlemiyorlar televizyondan dersleri. Hiç ders çalışmıyorlar büyük oğlum sınava girecek ama nasıl yapacağız bilmiyorum. İstanbul'a da gidemiyoruz acaba burada sınava girebilir mi? Öğretmenden bilgi gelmiyor bize, çocuklar telefondan EBA'ya girmeye çalıştılar ilk hafta girdiler bir daha giremediler saatin de girmeyince sonradan giremiyorsun heralde onu da anlamadık. Gönderdikleri 8 GB internet de öyle kalıyor kullanamıyor çocuklar.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Haberlerden öğreniyorum, dışarıda hep bahsediyorlar. Ölen kişilerden, iyileşenlerden, hasta olanlardan. Korona ne zaman bitecek merak ediyorum, başka öğrenmek istediğim şey de bu yaz acaba köye gidecek miyiz? Köye gitmeyi özledim çünkü.

Tarlabaşı, yaş 10

Saklambaç, ebelemeç, mendil kapmaca oynuyoruz. Ablam ve kardeşimle genelde oynuyorum, bazen de yalnız. İnternetten telefonla oyun indirdiriyorum  onlarla da oynuyorumi. TTM’de kutu oyunu oynamayı ve resim çizmeyi özledim.

Tarlabaşı, yaş 9

Uzaktan eğitimi takip etmiyorum çünkü güzel değil. Kendi bildiklerimi okuyorum benim testlerim var oradan kitap okuyorum.

Tarlabaşı, yaş 16

Peki bu aralar seni en çok ne güldürdü? Bu süreci düşündüğünde en çok ne zaman çok eğlendin, güldün?

Annem gıdıkladı.

Tarlabaşı, yaş 9

İstanbul’da sıkıntılıydı halimiz ama memlekete geldikten sonra çok şükür iyiyiz, evde çocuklar birbirini yiyordu, eşim işsiz olduğu için parasızlık hepimizin psikolojisini bozmuştu inan, şimdi de parasızlık var ama en azından daha rahat çocuklar da bahçeye çıkıyorlar.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Mesela ilacını bulabilecekler mi, bunu merak ediyorum. İnsanlara zarar vermeyen ama virüsü öldürebilecek bir ilaç olmalı

Tarlabaşı, yaş 12

3 saat televizyon, 7 saat telefon ve tablet.

Tarlabaşı, yaş 12

İyiyim, televizyon izliyorum, oyunlar oynuyorum. Bazen gece uyumadan önce film izliyorum, en son Avatar izledim. Sık sık da çizgifilm izliyorum.

Tarlabaşı, yaş 11

Haber programlarından öğreniyorum. Çinlilerin neden yarasa yediklerini merak ediyorum.

Biliyor musunuz ölen kişilerin çoğunda D vitamini eksikmiş.. Neden sadece 65ın üstündeki ve 20ın altındaki kişilerin evde olmak zorunda olduğunu bir tıp doktoruna sormak isterdim. Bi de şunu merak ediyorum, yurt dışında 3 yavru kaplana, 2 yavru aslana korona bulaşmış, hani hayvanlara bulaşmıyordu?

Tarlabaşı, yaş 11

Kanallar sürekli vaka sayısı, hastalık haberleri gibi şeyler veriyor. Biraz çocukları eğlendirseler daha güzel olur. Her gün hastalık.

Tarlabaşı, yaş 11

Bakımverenlerin
%72'si
bilgiye özellikle televizyon haberleri olmak üzere ana akım medya aracılığıyla erişiyor.

Şu an hiç kimse çalışmıyor. Etkilenmez olur muyuz en azından bu süreçte devletin herkese destek vermesi lazım, herkesin şartları aynı.

Tarlabaşı, 7 çocuk annesi

Nasıl olsun, ben çalışıyorum. Çocuklar evdeler, onları sürekli arıyorum kalkıp kahvaltı edip dersleri takip etsinler diye kalkmıyorlar her aradığımda uyuyorlar. İlk hafta çok kızdım hatta biraz şiddet uyguladım ama şimdi yapmıyorum. Oğlanı çok önemsemiyorum onun daha 4 senesi var ama kızım bu sene son sınıf ne olacak bilmiyorum.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Koala gibi çünkü çok sakin, çok uyuyor, aynı zamanda da aslan gibi bazen çok çabuk sinirleniyorum. Bu süreçte çok duygusallaştım, olmadık şeylere sinirlenebiliyorum, bazen ailemi görmek istemiyorum, tek başıma kalmak istiyorum.

Tarlabaşı, yaş 12

Çocuklar oyun oynuyorlar. İnternetimiz yok, televizyonumuz da çok eski. O yüzden çocuklar videoları (EBA) izleyemiyorlar. Çocukların okuldaki öğretmenlerine telefonumu vermiştim, ama ne arıyor ne de mesaj atıyor.

Tarlabaşı, 4 çocuk annesi

Televizyonu takip edemiyorum. Hangi kanalda yayın yapıldığını da bulamadım. Okulların açılmasını bekliyorum aslında. Yazın kapanması gerekirken şimdi kapanmış olması beni çok üzüyor.

Tarlabaşı, yaş 11

Normal yani, uyan, yemek ye, ders yap, iş yap, hep aynı yani hiç değişmiyor.

Tarlabaşı, yaş 15

İyiyim ama çoğunlukla sıkılıyorum. Kitap okuyorum, yine sıkılıyorum.

Tarlabaşı, yaş 13

Salgın pek korkutucu değil, önlemleri aldıktan sonra bir sorun olmaz. Bunun için sıkışık alanlarda kalabalık bir şekilde durmamak, sarılmamak ve tokalaşmamak gerekiyor. Bu bilgileri televizyondan öğrendim. Hatta X kanalında el yıkamakla ilgili bir şarkı bile yaptılar.

Tarlabaşı, yaş 12

Akvaryumdaki balık gibiyim, denizde olan balık mutlu olur ama akvaryuma konulan balık mutsuzdur.

Tarlabaşı, yaş 12

Dünyayı bütün kötülüklerden korurdum! (Başka ne yapmak isterdin) Başka ne yapayım hocam, bu çok büyük bir şey zaten. diye cevapladı…

Tarlabaşı, yaş 12

E. hiç ders yapmıyor, televizyonu ayarlayamadık o yüzden dersleri takip edemiyor. İnternetimiz olmadığı için EBA’ya da giremiyoruz. Öğretmen okuma kitapları vermişti onları bitirdi. Dersleri takip etmese de olur kitap okusun dedi ama okumuyor. Okuması kötüye gidiyor. Elinde okuma kitabı yok öğretmen hayat bilgisi kitabını okumasını söyledi, onu okumak istemediği için hiçbir şey yapmıyor.

Tarlabaşı, 4 çocuk annesi

Belediye olarak bilemem de devlet 1000 lirayı asgari ücretle çalışan herkese vermeliydi. Ayrım yapmadan asgari ücretli olanlara ve sigortalı çalışmayanlar verseydi daha adaletli olurdu. Sağlık için bence iyi şeyler yaptılar ama ekonomik olarak aynısını yapamadılar, insanlar çok zor durumda.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Bakımverenlerin
%73'ü
Covid-19 süreci öncesi düzenli geliri olmadığını veya Covid-19 sürecinde işini kaybettiğini ifade etti.

Polis kovaladı bizi ona çok güldüm. bazen top oynuyoruz çok eğleniyorum.

Tarlabaşı, yaş 7

Takip edebiliyorum ama keşke biraz daha yavaş olsa. Bazen yazamıyorum anlatılanları. Güzel anlatılıyor bence.

Tarlabaşı, yaş 11

Televizyonda haberleri izliyorum. İnsanlar hiç dinlemiyor dışarıya çıkıyorlar bu salgın var neden böyle yapıyorlar.

Tarlabaşı, yaş 11

Bu süreçte tek merak ettiğim şey çocukların sokağa çıkma yasağı ne zaman bitiyor?

Tarlabaşı, yaş 12

Çıktım, İstiklal'e gittim, şok oldum, şu an İstiklal bomboş bir uçdan bir uca görebiliyorsun inanamazsın, başka zaman kalabalıktan yürüyemezdin. İstersen anlatayım sen hayal et gözünde. Maske taktım, dezenfektan vardı yanımda, eve gelince ellerimi sabunladım.

Tarlabaşı, yaş 12

Annemle oynadığımızda beni gıdıkladı çok güldüm, annem eğlendirdi.

Tarlabaşı, yaş 4

Bazen kendimi koalalar gibi hissediyorum. Çünkü 7-24 uyuyorum ve boş boş oturuyorum

Tarlabaşı, yaş 13

Çocuklar normalde okulda 7 saat geçiriyordu ve televizyonda yarım saat bir şeyler anlatılınca eğitimin devam ettiğini düşünmüyorum. Tek sorun bu hastalık, eğitimi bir şekilde öğrenebilirler sadece geri kaldılar. Öğretmeniyle de hiçbir iletişimimiz yok, öğretmenlerin başını böyle bir zamanda ağrıtmak da istemiyorum.

Tarlabaşı, 3 çocuk babası

Öğretmeninden hiç haber almadık (anaokul) yalnızca sürecin başında yarın çocukları okula getirmeyin gibi bir mesaj attı. Komşular söylüyor başka öğretmenler etkinlik veya video gönderiyormuş, arayıp soruyormuş ama bizim öğretmenlerinin hiçbir iletişim kurmadı.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Bir hayvan olsan hangi hayvan olurdun? Neden? Peki bu hayvan nasıl hissediyor?

Kedi, çünkü pamuk gibiler, pamuk gibi olmalarını çok seviyorum.

Tarlabaşı, yaş 11

Evde kimse olmadığı için oyun oynayamıyorum.

Tarlabaşı, yaş 12

Kardeşlerimle oynuyorum, kemerden yol yapıyoruz onun üstünde yürüyoruz, düşen yanıyor.

Tarlabaşı, yaş 7

Çocukların
%19'u
bu süreçte arkadaşlarıyla hiç iletişim kuramadığını dile getirdi.

Iyiyim hocam bazen sıkıcı bazen eğlenceli. (Ne zaman sıkıcı ne zaman eğlenceli?) Sadece otururken sıkıcı oyun oynarken eğlenceli.

Tarlabaşı, yaş 12

Televizyondan eğitimleri takip ediyor oğlum ama onlar çok ilerideler ve bizim sınıf daha gerideydi o yüzden anlamıyor ve ağladı, ben de ağlama ben sana öğretirim dedim. internetten araştırıyorum ona kitaplar buluyorum okuması için. toplama, çıkarma işlemlerinde artık bildiğim kadarıyla yaptırmaya çalışıyorum. Çevremdeki arkadaşlara sordum onların öğretmenleri günlük etkinlikler veriyormuş whatsapp’tan çocuklarla konuşuyormuş. Ben de bizim öğretmeni aradım söyledim, yapacak bir şey yok dedi olumsuz cevap verdi. Sınıfımızdan birkaç veli daha yazmış ama geri dönmedi öğretmen ben de arkadaşların öğretmenlerinin verdiklerini günlük alıp yaptırıyorum oğluma. Başka ne yapabilirim ki?

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Bizim orada ağaç açtı, güzel oldu. Eşime de gösterdim. Baharın geldiğini biliyoruz ama dışarıya çıkamıyoruz. 

Tarlabaşı, 4 çocuk annesi

Televizyondan takip ediyoruz, haberleri izliyoruz. Ne bileyim alıyoruz herhalde doğru bilgi.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Kuş olurdum, çünkü onlar özgürce uçabiliyorlar

Tarlabaşı, yaş 14

Babam işe gittiğinde ekran başındayım. O gidince kapıyorum. Babamla birlikte hayvanları izlemeyi seviyorum. Zürafaları izliyoruz. Onların boyu ne kadar biliyor musun?

Tarlabaşı, yaş 5

Havalar artık çok güzelleşti, bisiklet sürmek istiyorum ve evde oyun oynamayı artık istemiyorum. İnsanın eve alışası da gelmiyor. Ailemle kalamıyorum artık çok sıkılıyorum. Hep aynı insanlar. Evden kaçacak bir yer olsaydı.. Çarşamba günü izin vardı. Saat 1 gibi çıktım ama pek bir yere gitmedim. Maskeliydik zaten. Arkadaşım S’yi gördüm. Biraz sohbet ettik, arkadaşlarımı özledim

Tarlabaşı, yaş 14

İyiyim, genellikle resim yapıyorum, derslerimle ilgileniyorum, anneme yardım ediyorum. Koronavirüs tablolarına bakıyorum, kardeşimle vakit geçiriyorum.

Tarlabaşı, yaş 10

Çıkamıyorum, annem izin vermiyor. Çıkmak isterdim en azından arkadaşlarımın evine gitmek isterdim.

Tarlabaşı, yaş 11

Telefonla yaklaşık 10 saat ilgileniyorum. Sık sık S. ile mesajlaşıyoru. Sonra Youtube’tan eğlenceli videolar izliyorum. televizyon çekmediği için televizyona çok bakamıyorum.

Tarlabaşı, yaş 12

Evde oturan insanların halini şimdi anlıyorum, çok sıkıcıymış

Tarlabaşı, yaş 13

İyiyim ben ama kötü geçiyor günlerim. Biraz dışarı çıkıyoruz oynamaya sonra hemen polis geliyor kaçıyoruz biz de. Biraz apartmanda saklanıyoruz onlar gittiğinde yeniden dışarı çıkıyoruz. Okulu, arkadaşlarımı, okulun bahçesini çok özledim. İki tane bahçemiz vardı okulda birini kullanamıyorduk sadece 23 Nisanlarda kullanıyorduk.

Tarlabaşı, yaş 10

Çocukların
%41'i
ögretmenleriyle düzenli iletişim kuramadığını dile getirdi.

Dersleri takip ediyorum ama İngilizceyi hiç anlamıyorum çünkü Türkçe konuşmuyor hiç. Bir de İnkılap dersinden desteğe ihtiyacım var

Tarlabaşı, yaş 14

Ödev yapıyorlar, dersleri takip ediyorlar ve oyun oynuyorlar. 10 yaşındaki en küçük çocuğumun öğretmeni dışında hiçbir öğretmen iletişime geçmedi. İletişime geçen öğretmenden çok memnunuz, EBA ile ilgili bir şeyler öneriyor, günlük hallerini soruyor.

Tarlabaşı, 7 çocuk annesi

Çocuk kanallarında mesela korona ile ilgili bir şeyler anlatılabilirdi, şarkı ile ellerinizi yıkayın, dikkat edin falan denebilirdi.

Tarlabaşı, yaş 12

S. ve, İ. televizyondan izlediler ilk hafta ama şimdi izliyorlar, düzenli çalışıyorlar desem yalan izlemiyorlar çünkü çok kısa sürüyor ders ne anlayacaklar ki ondan. M. zaten izlemiyor onun öğretmenini de akıllı telefonu olmadığı için iletişimimiz yok, telefonu olsaydı en azından ödev verirdi bize biz de onu yapardık. Çocuklar zaten hiçbir şey öğrenemiyecekler bu süreçte okul gibi olmuyor. İ.’ye söylüyorum izle dersleri diye anlamıyorum diyor.

Tarlabaşı, 6 çocuk annesi

2-3-4 saat televizyonda geçiriyorum, kardeşlerimden dolayı telefonu ben çok almıyorum. Telefon sürekli onların ellerinde aldığım zaman kavga çıkıyor, onlar küçük diye onların istediği oluyor. Tablet de bozuk olduğu için oynayamıyorum onunla.

Tarlabaşı, yaş 14

Matematik dersinde okulda daha geride olduğumuz için yalnızca matematik dersini anlayamıyorum.

Tarlabaşı, yaş 12

Fazla bilgimiz yok, haberlerden takip ediyoruz, ne bileyim doğru söylüyorlar herhalde.

Tarlabaşı, 6 çocuk annesi

Hiçbir şey gelmedi. Ücretli alıyoruz. Bir defa eczane dağıtıyor diye gittik ama yabancı olduğumuz için vermedi. Biz de marketten aldık.

Tarlabaşı, 4 çocuk babası

Televizyonu takip etmeye çalışıyorum ama anlamıyorum. Bu yüzden öğretmenimden bir şifre aldım ama şifre yanlış. Sonra öğretmene ulaşamadık, mesajlara aramalara dönmedi.

Tarlabaşı, yaş 13

Aslan olurdum çünkü o güçlü ve tırnakları var. İyi ve güçlü hissediyor.

Tarlabaşı, yaş 5

Pinokyo’nun yarısını okudum, ara sıra da kardeşimle birlikte kitap okuma yarışı yapıyoruz. Sık sık kumanda savaşı da yapıyoruz, çünkü hiçbir zaman aynı şeyi izleyemiyoruz o hep çizgi film izliyor. IBB’den oyun kutusu gelmişti, onunla satranç oynuyoruz.

Tarlabaşı, yaş 13

Televizyondan takip ediyoruz. Hangi kanal denk gelirse ondan izliyoruz, inanıyoruz ne bileyim.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Birinci görüşmelerde internete erişimi olmadığını söyleyen bakımverenlerin oranı %21 iken bu oranın ikinci görüsmelerde %8'e düştüğü görüldü.

İnternetten en iyi olurdu televizyondan değil. Yani öyle daha kolay olurdu ama herkesin interneti de yok.

Tarlabaşı, yaş 11

Kürtçe olmasını isterdim.

Tarlabaşı, yaş 8

Karantina yok, mümkün değil. Bizim mutfağımız, banyomuz bile yokken.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Ö'nün randevusu vardı dil terapisi desteği almak için; iptal ettik.

Tarlabaşı, 1 çocuk annesi

Arabaların yok olmasını isterdim doğayı kirletiyorlar çünkü. Balıkları zehirleyen, doğayı kirleten fabrikalar olmasaydı daha iyi olurdu. Bir de dünya barışı, ilk savaşı, ikinci savaşı, üçüncü savaşı durdurmak için değneğimi kullanırdım. Gelecekteki savaşları durdurmak için de. Bu belki imkansızdır ama olsun.

Tarlabaşı, yaş 11

Çocuklar da iyiler ama ders konusunda biraz zorlanıyorlar özellikle takip etmekte, yetişemiyoruz anlatılanlara. Tekrarı oluyor sonrasında ama onlar da hızlı

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Koala gibi mesela, onun yüz ifadesi hep şaşkın ve sıkılmış gibi, ben de öyleyim.

Tarlabaşı, yaş 14

… dışarı çıkmıyorum. Mikroplar var orada, bitince çıkacağız.

Tarlabaşı, yaş 5

Kart oyunları oynuyoruz mesela UNO, Tombala, Söz Küçüğün gibi oyunlar. Bilgisayarda bazı oyunlar var onları oynuyorum. Ailecek de oyun oynuyoruz bazen veya kendi başıma oyun oynuyorum.

Tarlabaşı, yaş 12

Evet görüşüyorum, bazen sokakta bazen telefonda bazen balkondan. T., M. ve M. (TTM’ye gelen arkadaşları)) ile WP grubu kurduk. Orada konuşuyoruz, birbirimize fotoğraf atıyoruz. Eğleniyoruz orada da güzel geçiyor.

Tarlabaşı, yaş 11

Kendi okulumuzdaki hocalarımızla daha iyi olurdu. Biz şu ana kadar kendi hocalarımızın anlattığı şekilde alıştık. Mesela Din Kültürü, İngilizce.. Okuldan farklı şekilde anlatıyorlar, böyle biraz zor oluyor.

Tarlabaşı, yaş 12

EBA’yı takip etmeye çalıştık ama verimli olmadı. Ben okuma yaptırıyorum, basit matematik işlemleri yaptırıyorum ama okul gibi olmuyor. Oğlum ‘sıkıldım, yoruldum yapmayalım’ diyor, öğretmen gibi olmuyor okula gitse öyle diyemez yapardı. Bu sebeple çok kötü oldu. Öğretmenle iletişim halindeyiz whatsappdan bize alıştırmalar gönderiyor biz de yaptırıyoruz çocuklara.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Bakımverenlerin
%22'si
yardımlara başvurup alamadığını
ifade etti.

Ekonomik olarak şu an bir sorun yaşamıyoruz böyle devam ederse yaşayabiliriz. Şu an eşim çalışmaya devam ediyor ama yurt dışından gelen insanlarla çalışıyor eğer gidiş gelişler kapanırsa çalışamayacak. Normalde ben de midye yaparak eve katkıda bulunuyordum ama 1 aydır iş yok. Sağlığımız için şu an yapabilecek bir şey yok bu durum uzarsa eğer ne yapacağımızı bilmiyoruz, endişeliyiz.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Eşim işsizdi Mart’ta bir hafta çalıştı şimdi yine işsiz, üç aylık kira duruyor, faturalar duruyor. İşsiz olunca kimse borç vermiyor.

Tarlabaşı, 7 çocuk annesi

Televizyonda olan dersleri çok takip etmiyorlar çünkü çok hızlı geçiliyor, yetişemiyoruz.  Kızım EBA’ya ve Morpakampüs’e giremiyor çünkü sistem çok yoğunmuş. Öğretmenlerinin önerisi ile bilgisayar üzerinden Okulistik aracılığıyla dersleri takip ediyor.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

İzin süresi dışında dışarıya hiç çıkmadım. Dışarı çıkan bir arkadaşım ceza aldı. Sadece ekmek alırken polis gördü ve affetmedi.

Tarlabaşı, yaş 13

(Karantina) mümkün değil. Eşim (Covid-19 pozitif vaka) eve geldi. Ona ayrı oda yapmamız lazım ama olmuyor. Mecburen liseye giden oğlum gidiyor yanına orada ders çalışıyor. Ne yapalım çok zor.

Tarlabaşı, 7 çocuk annesi

Ben bu hastalıktan çok korkuyorum, mesela biri hapşurduğunda ben korkuyorum, acaba korona mı bu kişi, ondan hastalık kapar mıyım diyorum. Dışarı çıktığımızda da insanlara yakınlaşmamaya çalışıyorum. Vaka sayısını, can kaybını televizyonlardan öğreniyorum.

Tarlabaşı, yaş 11

Artık mangala oynamıyorum, eğlencesi kalmadı.. Karantinanın ilk başlarında oynuyorduk. İBB bir oyun kutusu gönderdi. Kardeşimle bazen satranç oynuyoruz. Kırtasiye kapalı, belki oyun alırdık. Söz Küçüğün olsa oynardık. Kırtasiye’ye sormuştum orada da yoktu. Kızma birader, tombala oynuyoruz. M. (kardeşi) bir kere Söz Küçüğün yaptı ama kayboldu

Tarlabaşı, yaş 13

Etkilendi tabi eşim 3 haftadır çalışmıyor, ben hamileyim doğum yapacağım nasıl olacak bilmiyorum.. Sigortamız da yok. Biraz daha fazla para alabilmek için eşim sigortasız işte çalışıyordu şimdi o da yok. Eşimin psikolojisi bozuldu artık gidip çalışayım diyor ama iş de yok bir yandan, yine eski işimi bekleyeyim diyor.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Televizyondan dinliyoruz, eş dostla konuşuyoruz, eşimin çalıştığı yerden de bir şeyler yolladılar temizlik için bakalım. Çok fena diyorlar, ne kadar doğru ne kadar yanlış televizyon bilmiyorum.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Takip edemiyorum, televizyonumuz göstermiyor, internetimiz de yok.

Tarlabaşı, yaş 7

Küçük oğlum geçen hafta hastalandı. Onu mahalledeki sağlık ocağına götürdüm.

Tarlabaşı, 4 çocuk annesi

Haberlerdeki vaka sayısı doğru değil bence. Zaten televizyon izlemekten hoşlanmıyorum. Herkesin kafası karışık

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Bakımverenlerin
%48'i
Covid-19 pozitif durumunda evde karantina koşullarının mümkün olmadıgını belirtti.

Hiç dışarı çıkmıyorum, babam izin vermiyor sadece o veya annem çıkıyor. Çarşamba günleri çocuk izni var ama çıkamıyorum, babam iki aydır evdeyiz yarım saat için çıkıp hastalık mı kapacaksınız diyor.

Tarlabaşı, yaş 12

TTM kapalı olduğu için hikâye veya roman alamıyorum, şu an okuyacak kitabım olmadığı için üzgünüm.

Tarlabaşı, yaş 13

Çocukların öğretmenleri hiç ilgilenmiyor, iletişimimiz yok. Okul ile iletişim kurabileceğimiz hiçbir telefon numarası yok ve bu konuda biraz suçlu hissediyorum.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Takip etmekte zorlanıyorum biraz ama tekrarın olması iyi, tekrar sayesinde takip etmesi kolaylaşıyor

Tarlabaşı, yaş 13

Mahalle sakin, kimse dışarı çıkmıyor. Sadece benim evin alt kısmında dernek gibi bir şey var yemek yapıp dağıtıyorlar, geçen gün çorba dağıtıyorlardı insanlar sıra olmuş ama iç içe herkes, seslendim ‘abi iyi bir şey yapıyorsunuz ama insanları birbirinden uzaklaştırın yazık hastalık yayılacak böyle’ tamam dedi ama yine aynı.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

EBA’yı takip ediyorum ve dersleri anlıyorum. Bazen çok hızlı geçiyor ve o zaman takip etmekte zorlanıyorum. Bunun için televizyon ekranının fotoğraflarını çekiyorum ve kaçırdığım bölümlere tekrar bakabiliyorum

Tarlabaşı, yaş 12

Televizyondan takip edemediğim için bilgisayar aracılığıyla Okulistik üzerinden dersleri takip ediyorum. Kanalı televizyona kurmakla ilgili problem yaşadık ama evde bilgisayar ve internet olduğu için takip edebiliyoruz.

Tarlabaşı, yaş 9

Televizyondan alıyoruz, TV izliyoruz, doktorlar yalan söylemez, inanıyoruz.

Tarlabaşı, 4 çocuk annesi

Çok sıkılıyoruz hocam, her gün dua ediyoruz annemle bu korona virüs bitsin diye.

Tarlabaşı, yaş 4

Nasıl olsun sürekli haber izliyorum psikolojimiz bozuldu artık, ölenlerin de aileleri, çocukları var. Çok kötü oğlum da bizimle izliyordu haberleri etkileniyor diye izlemiyorum artık, telefondan takip ediyorum

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Annem ufak kardeşime hareketler yapıyor biz hepimiz gülüyoruz. Annem ben istediğim zaman patlamış mısır patlatıyor, balkonumuzda yiyorum. Herkes diyor ki hayat eve sığar ama sığmıyor. Evimiz küçük koşamıyoruz, oyun oynayamıyoruz. Balkona çıkınca bile çok güzel oluyor.

Tarlabaşı, yaş 10

Çok değil ama nadir olarak çıkıyorum. Çok fazla hareketsiz kalıyoruz dışarıya çıkmak, hareket etmek iyi geliyor yoksa obez olucaz.

Tarlabaşı, yaş 12

Çocukların
%82'si
Covid-19 ile ilgili bilgilere televizyon haberleri ve sosyal medyadan erisim sagladıklarını söyledi.

Televizyonu takip etmeye çalışıyorum ama saati sürekli kaçırıyorum, saatleri bilmiyorum bu yüzden takip etmekte zorlanıyorum

Tarlabaşı, yaş 12

Biz evde otururken çoğu insan dışarıya çıktı, 10 günlük bir sokağa çıkma yasağının olmasını istiyorum.

Tarlabaşı, yaş 12

Çocukların EBA sistemi üzerinden bir şeyler öğrenebileceğini pek düşünmüyorum, eğitim sistemine güvenim yok. 

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Kapının önünde nefes almaya çıktıma ama çok kalmadan eve döndüm. İzin günümde daha uzun süre kaldım sokakta, zamanın dolmasına 2 dakika kala eve döndüm. Zaten genel olarak dışarı çıkmayı çok sevmiyorum, kapının önünde hava almak iyi geliyor.

Tarlabaşı, yaş 12

Kartal bir de bukalemun olurdum. Çünkü kartal çok hızlı bir hayvan, bukalemun da çok iyi kamuflaj oluyor bir de hedefini 12 den vuruyor asla ıskalamıyor.

Tarlabaşı, yaş 14

Sıkıcı geçiyor. Bunaldık artık,çocuklar çok şükür iyiler ama içerde tutmak çok zor oluyor. Eskiden oyuncaklardan nefret ederdim evim küçük ortalık dağılmasın diye döktürmezdim, şimdi bir odaya bütün oyuncaklarını döktüm hiçbir şey demiyorum ne yapayım başka türlü içerde tutamayacağım. Alıştık artık yapacak bir şey yok, ne yapalım.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Hayır, korona virüsten dolayı temas etmemek gerekiyor, Arada sırada, kapının önüne çıktığımda arkadaşlarımı görüyorum. Bir tane büyük camımız var o da arka tarafa bakıyor, sokağa baksa daha güzel olurdu, camdan da görebilirdim insanları.

Tarlabaşı, yaş 11

Sizler ne yapabilirsiniz ki ama böyle bir zamanda hepimiz dayanışma içinde olmalıyız, maddi manevi herkes birbirine destek olmalı ve her şey adil dağılmalı.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Televizyon dersleri takip ediyorum ama geriden geliyorlar. Hocam mesela matematik konularını anlatıyorlar sanki ilkokuldayız gibi.. Test çözmeye devam ediyorum. Okuldayken daha çok sıkılıyordum, ev daha eğlenceli. (Neden böyle düşünüyorsun?) Okula gitmek için sabah 7’de uyanıp akşam 5’e kadar okulda olmam gerekiyordu. Şimdi aynı iş için yalnızca 1 saatimi ayırıyorum 

Tarlabaşı, yaş 12

Merkez açılınca kedi kostümü bir giyip eğlenelim. Kostümleri dikin bize de küçükler için yapın.

Tarlabaşı, yaş 5

….Dersler çok hızlı olduğundan dolayı takip etmekte zorlanıyoruz. Öğretmen ile iletişimimiz çok yok bu süreçte. Eğer olsaydı (çocuğum için) daha iyi olabilirdi.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Televizyon bozuk, bilgisayar A.’nın (kardeşi) elinde zaten, telefondan sosyal medya arkadaşlar işte öyle zaman geçiriyorum 5 saat.

Tarlabaşı, yaş 14

Çocukların
%20'si
EBA'daki konu anlatımlarının daha anlaşılır olmasını istiyor.

Televizyondan haberleri izliyoruz öyle öğreniyoruz. Bilmiyorum doğru mu değil mi.

Tarlabaşı, 1 çocuk annesi

İyiyim, oyun oynuyorum, boyama yapıyorum, aşağıya iniyorum.

Tarlabaşı, yaş 4

Evde oturuyorum. Bugün canım çok sıkıldı. Cumartesi ve Pazar uzaktan eğitim olmadığı için canım yine sıkılıyor

Tarlabaşı, yaş 12

Merak ettiklerimi haberlerden öğreniyorum. Öğrenmek istediği bir konu da TTM. TTM’yi merak ediyorum. En doğru siz yaptınız, TTM’ye fazla çocuk geldiği için bulaşabilirdi

Tarlabaşı, yaş 12

Genel olarak iyiyim. Ders çalışıyorum, oruç tutuyorum, ara sıra kitaplara göz gezdiriyorum. Sürekli evde olmaktan çok ama çok sıkıldım . Herkese saldırıyorum, çok aksiyim.

Tarlabaşı, yaş 13

İhtiyacımız olsa bile hastaneye gitmeye korkuyoruz, geçen gün parmağım da sorun yaşadım ama yine de gitmedim kendi kendime geçirmeye çalıştım.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Komik şeylere güldüm, bazen telefonda bazen rüyamda, dışarda arkadaşlarımla eğlendim.

Tarlabaşı, yaş 6

Geleceği değiştirmek isterdim ya da şimd ki zamanı. Salgını kaldırırdım. Zamanı geriye alıp Çin’e giderdim bu salgının olacağını haber verirdim ve önlem almalarını söylerdim

Tarlabaşı, yaş 12

‘Hatta sokağa çıkabildiğim ilk dönem TTM’ye geldim, kapı kapalıydı ama kapının üzerinde Covid19 ile ilgili bilgiler vardı onları okudum

Tarlabaşı, yaş 12

Çıktım. Eğlenmek için çıktım ama parka gidemedim kapalıydı. İzin günümde de arkadaşlarımla oynadım ama annem topumu vermedi top oynayamadım.

Tarlabaşı, yaş 7

Ekonomik olarak etkilendik eşim işsizdi bu süreç daha da zorlaştırdı ne yapacağız bilmiyorum. Faturalarımız birikti. Böyle olunca da evin içinde daha çok tartışma oluyor.

Tarlabaşı, 4 çocuk annesi

Karantina mümkün değil. Bizim mutfağımız, banyomuz bile yokken.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Bakımverenlerin
%12'si
covid-19'a karşı hiçbir önlem almıyor.

Biz zaten normalde de grip olunca falan insanlarla aramıza mesafe koymaya, temiz olmaya dikkat ediyorduk eşimin hastalığından dolayı biliyorduk bunları. Eşim internetten, ben televizyondan takip ediyoruz. Yeterli gelmiyor çünkü her kanal farklı bir şey söylüyor, birinde bir doktor bir şey diyor diğerinde başka doktor başka bir şey, sağlık bakanının biraz doğru konuştuğunu düşünüyorum.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Korona olmasaydı bir şey olmazdı, yine dünya kirlenirdi bence büyük olanlar küçük olanlara zarar verirdi. Çinliler yarasayı  yemeseydi böyle olmazdı.

Tarlabaşı, yaş 11

Bulmaca kitabından öğrenebilrdim. Benim bir bulmaca kitabım var oraya korona ile ilgili bir şey saklayabilirlerdi. Daha eğlenceli öğrenirdim.

Tarlabaşı, yaş 11

Evimiz 2+1 ama ayıramayız çünkü yatak odamızın içinden diğer odaya geçiliyor.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Süreç ile ilgili hiçbir önlem almadık. Yardım da alamadık. Ne maskemiz var ne eldivenimiz. 

Tarlabaşı, 4 çocuk annesi

Tabi değişmez olur mu? Çok zorluk çektik, iş kapandı, insanın psikolojisi bozuluyor gerçi benim psikolojim bozulmadı ama çocukların mesala çok etkilendiler. Uyku düzenlerimiz tabi değişti hep gece yatmıyorlar hep oturuyorlar bizim evimiz biliyorsun 2 oda var ben ne yapayım herkesin odası olsa yollarım zorla yatın derim kapatırım odalarına ama yok hepimiz bir odada olunca bir şey diyemiyorsun ne yapacaksın.

Tarlabaşı, 7 çocuk annesi

Takip ediyorum televizyondan dersleri ama yazamıyorum çok hızlı olduğu için sadece dinliyorum.

Tarlabaşı, yaş 10

Çizgi filmlerin içerisine mesela korona ile ilgili bilgiler eklenebilirdi. Çocuklar çok fazla çizgi film izliyor şimdi, onlardan bir sürü şey öğrenebilirlerdi.

Tarlabaşı, yaş 12

Herkes işsiz kalınca biraz zor oluyor bizim için tabi eğer dedikleri gibi bir de başlamazlarsa bir süre sonra asıl o zaman daha kötü olacak, sırf kredi borcumuz olsa onu hallederiz sorun değil ama elden de aldığımız borçlar var onlar sıkıntı. Kimseden borç da isteyemezsin ki.

Tarlabaşı, 6 çocuk annesi

Başta okulda niye böyle oldu diye sınıf arkadaşlarımla kafayı yorduk. Her şeyi araştırdık. Artık psikolojimiz bozuluyor. Korkup tereddüt ettik sonra izlemedik.

Tarlabaşı, yaş 16

Takip etmeye çalışıyorum ama okulda henüz 2. ünitedeydik ama televizyonda 5. üniteyi anlattıkları için konuları anlamıyorum ve matematikte oldukça geriyiz. Üzgünüm, evde çok sıkılıyorum. Bazen televizyonda istemediğim dizileri izlemek zorunda kalıyorum.

Tarlabaşı, yaş 13

İsimi oyunu, hamur oyunu, top oyunu, saklambaç, mendil kapmaca, parmak güreşi, bilek güreşi oynuyoruz.. Parmak güreşi oynuyoruz ama hep kardeşim kazanıyor çünkü onun parmakları daha küçük, bilek güreşinde de ben sol elimi kullanıyorum ve hep kazanıyorum. Mendil kapmacada da onlar küçük oldukları için hızlılar hep kazanıyorlar

Tarlabaşı, yaş 11

Bakımverenlerin
%68’i
çocuklarının EBA'ya hiç veya düzenli erişemediğini belirtti.

Bebeğin aşısı vardı, hızlıca gidip geldim. Başka bir şey olunca çıkmıyoruz zaten.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

G. ve B. iyi, oyun hamuruyla atölyede yaptıklarını evde yapıyorlar, çizgi film seyrediyorlar, oyun oynuyorlar.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

E.’nin öğretmeniyle iletişimdeyiz, sınıf annesi bu konuda yardımcı oluyor. E.’nin ödevleri hakkında bilgilendirme yapılıyor, o da bu süreçte ders çalıştı ve tablette oyun oynayarak zaman geçirdi. Televizyondaki eğitimi takip ediyoruz, kaçırdıkları durumda fotoğraflarını çekip daha sonra tekrar üzerinden geçiyoruz.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

İyiyim hocam, günlerim çok sıkıcı geçiyor. Oyun oynuyorum, televizyon izliyorum ama bazen televizyon da izleyemiyoruz yukarımızdaki inşaattan dolayı. İnşaat alanında olan vinç antenimizin önüne geliyor, bu yüzden de kanallar çekmiyormuş. Bunu inşaatta çalışanlara söyledik ama çok bir işe yaramadı, rüzgârdan dolayı olduğunu söyleyip geçiştirdiler. Evde çok sıkılıyorum, üzgünüm.

Tarlabaşı, yaş 12

Bir düşüneyim… En son annem güldürdü beni gıdıklıyor ben çok gülüyorum. Dün akşam çok eğlendim taş kağıt makas oynadık annem kaybetti.

Tarlabaşı, yaş 7

Çoğu arkadaşımın telefonu yok., E. ile telefonla konuşuyoruz. Bazen E.’ye derslerle ilgili fotoğraflar çekip atıyorum ve bu sayede not alıyor. Onların interneti olmadığı için EBA’ya giriş yapamıyor çünkü.

Tarlabaşı, yaş 12

Panda çünkü çok uyuyorum. Öğlen 3-4’e kadar uyuyorum, gece de 12’de uyuyorum zaten.

Tarlabaşı, yaş 13