25 Mayıs Covid-19 Sürecinde Çocukların Haklara Erişimi Webinarı Kayıt Formu için tıklayın!

Çocukların Covid-19 dönemindeki deneyimlerinin çocuk hakları bakış açısıyla değerlendirilmesi hedeflendiğinden BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde de tanımlanan temel yaşam standartlarına erişim, eğitim (md. 28-29 ve 30), sağlığa erişim (md. 24), serbest zaman, oyun, kültüre ve sanata erişim (md. 31), bilgiye erişim (md. 17) ve katılım haklarına (md. 12) odaklanarak bulgular analiz edilmiştir.

Telefondan giriyorum internete ama burada çekmiyor genelde, köye geldik biz. Whatsapp’tan konuşuyorum en çok. Arada vidyo da izliyorum ama ona kotam yetmiyor çabuk bitiyor. Arada haberlere de bakıyorum, sosyal medyadan takip ediyorum

Ataşehir, yaş 16

Okulu özlemedim. Zaten okullar tıkış tıkış, bazı öğrenciler gerçekten gelecekte iyi bir birey olmaya çalışmıyor vs. okul ortamı pek hoşuma gitmiyor.

Ataşehir, yaş 14

Bakımverenlerin
%48'i
Covid-19 pozitif durumunda evde karantina koşullarının mümkün olmadıgını belirtti.

Çok yetersiz bir sistem bence.

Ataşehir, 1 çocuk annesi

Dünya sağlık örgütlerini takip ediyorum ve çeşitli internet kanallarını birde. Aşı bulunana kadar tedbir ve tehlike sürecek. Son zamanlar haberleri açıkçası takip etmemeye başladım hem yoruluyorum hem de psikolojim bozulmaya başladı.

Ataşehir, 2 Çocuk annes

Çok hızlı anlatıyorlar televizyonda, sıkılıyorum. Öğretmenimden dinlemek isterim, okulda daha iyiydi.

 

Ataşehir, yaş 12

İnternet var ama abim kullanıyor. Söz veriyor sıra sende diye ama sonra bana vermiyor.Arada boş bulursam alıyorum hemen

Ataşehir, yaş 11

Öğretmenim aradığında konuşmak istemiyorum çünkü sıkıcı.

Ataşehir, yaş 9

İşte mesela abimle mesela yani eskiden abimle hiç oyun... (oynamazdık)... hiç yani şey değildi yani tam tadını almıyorduk. Şimdi hep oyun oynuyoruz.

Ataşehir, yaş 13

Bir havyan olsaydım Trex olurdum, çünkü o herşeyi yer ve hiç bir şeyden korkmayacağım, çok güçlü hissediyor.

Ataşehir, yaş 5

Yok kullanmıyorum, burada yok çünkü. ( Konuşmanın başlangıcında salgın nedeniyle memleketlerine gittiklerini ifade etmiştir.)

Ataşehir, yaş 12

Sabır öğretti. Yok öyle bir örnek. 

Ataşehir, yaş 9

Uzaktan eğitim normal eğitime göre biraz daha hızlı. Biraz daha yavaş anlatılmasını isterdim konuların üzerine durulmasını isterdim.

Ataşehir, yaş 15

Çocukların
%82'si
Covid-19 ile ilgili bilgilere televizyon haberleri ve sosyal medyadan erisim sagladıklarını söyledi.

Ebayı takip etmiyorum çünkü arkadaşlarım yok öğretmenim yok.

Ataşehir, yaş 9

EBA’yı hiç kullanamadım. Aslında uzaktan eğitimden önce açabiliyordum annemin telefonundan, şimdi hiç açılmıyor.

Ataşehir, yaş 12

Virüsten nasıl korunacağız televizyondaki tartışma programlarını izliyoruz, doktorlar anlatıyor. El yıkamanın uzunluğunu bile oradan öğrendi insanlar ama bazen çok anlatılıyor. Dışarı çıkma diyorlar. Zorundayız çıkacağız, nasıl çıkmayacağımızla ilgili birşey yok. Bu konuda güvenmiyorum.

Ataşehir, 2 çocuk babası

Evimizin iskanı yok o yüzden internet  bağlatamadık.

Ataşehir, 1 çocuk annesi

Birazcık daha hırslı oldum. Eskiden yaptığım hataları temizlik konusunda bir daha yapmadım. Yani temizlik konusunda çok değiştim. Fazla bir şey değiştirmedi temizlik konusu haricinde.

Ataşehir, yaş 13

Ellerimizi yüzümüzü sıkıyla yıkamak. Sabırlı olmak, Okuldan geldiğimde parka gidelim, yemek yiyelim falan derdim. Şimdi demiyorum öyle, salgın var dışarıda.

Ataşehir, yaş 11

Bir şeyler oynamayı öğrendim. Ev işlerine yardım etmeyi öğrendim. Anneme yardım etmeyi öğrendim. Ellerimizi sabunla ve suyla iyice yıkıyoruz. Kimseye yaklaşmıyoruz ve kimseyi öpmüyoruz. Ellerimizi ağzımıza ve yüzümüze götürmüyoruz. Oyuncaklarımızı da temiz tutmamız lazım.

Ataşehir, yaş 10

Koronavirüsü çok kötü bir mikrop, çünkü annem koronovirüs videosunu izletti oradan biliyorum, herkese bulaşıyor, bu yüzden hep evdeyiz , ellerimizi sık sık yıkamalıyız.

Ataşehir, yaş 5

(Arkadaşlarımla) Sadece bugün görüşebildik. Bugün dersimiz vardı on bir buçuktan on iki buçuğa kadar. Telefonda görüşüyoruz. Hoca bize ders anlatıyor. Canlı ders anlatıyor. Sesi kısılmıştı. O yüzden sesi gelmiyordu. Biz de arkadaşlarımızla biraz konuştuk...Yok ama bugün saat 11 de ders yaptığımızda arkadaşım demişti ki konuşma grubu kuralım demişti. Kurucaz. . Mesela tabu falan oynuyoruz. Ondan sonra da youtube’a falan bakıyorum. Arkadaşlarımla da whatsappten konuşuyoruz. Okuldan arkadaşlarım değil, kuzenlerimle, akrabalarımla falan konuşuyoruz. 

Ataşehir, yaş 9

Dersi öğretmenim anlatsa daha mutlu olurum. Arkadaşlarımı görsem mutlu olurum.

Ataşehir, çocuk

Uzaktan eğitime erişebiliyorum. Ancak yetersiz buluyorum. Ben online derse internet ile giriyorum. Ev internetimiz şu an olmadığı için telefonuma internet yükletmek zorunda kalıyorum. Bu da demek oluyor ki evinde internet olmayan, telefona/bilgisayara sahip olmayan ve ya telefonuna internet yükletemeyen (durumu el vermeyen) bir çok öğrenci arkadaşım bu uzaktan eğitim durumuna erişemeyecekler. Maalesef…..

Ataşehir, yaş 14

Çocukların
%20'si
EBA'daki konu anlatımlarının daha anlaşılır olmasını istiyor.

Sıkıldık artık, hiç açmıyorum haberleri. Evin işi, çocuklar derken geçiyor ki gün. 

Ataşehir, 3 çocuk annesi

Şimdi telefonda oturuyoruz. Canımız sıkılıyor. Mutfağa giriyoruz. Ne bulsam onu yapıyorum. 

Ataşehir, yaş 11

Hayır. Hiç bir şey öğretmedi.

Ataşehir, yaş 11

Bilgisayar bozuk, bozulmasaydı çok iyi olacaktı. İnternetimiz var da işe yaramıyor şu an.

Ataşehir, yaş 13

Çocuklar da gerildi tabi, devamlı endişeli cümleler duyuyorlar televizyondan. Biz de gerginiz, haliyle birbirimizle uğraşıyoruz ama cidden çocuklara nasıl yaklaşmam lazım ben çözemedim bu süreçte. Böyle biri anneleri babaları bilgilendirseydi iyi olurdu.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

“Kardeşim ilkokulda Eba tvden faydalanıyor, online ders konularından faydalanıyorum. Ama okula gitmek gibi değil tabi ki. Takıldığımız yerde soru soramıyoruz. Zaten odaklanmakta da çok iyi değilim.”

Ataşehir, yaş 15

Telefonlarımız da var internet. Benim de var eşimin de. 

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Bu zamanlar ellerimi eskiden çok daha iyi yıkıyorum ve evde kalmanın ne kadar sıkıcı olduğunu ve okullar kapandığında ne kadar sıkılacağımı anladım.

Ataşehir, yaş 10

Öğretmenim ödev veriyor, ona bakıyor annem telefondan, biz de yapıyoruz.

Ataşehir, yaş 10

Günler güzel, eğlenceli. 

Eskisinden daha mı eğlenceli? Evet. Daha eğlenceli. 

Neler yapıyorsun? Kardeşlerimizle oyun oynuyoruz. Terasa çıkıyoruz. Derslerimize çalışıyoruz. 

Ataşehir, yaş 10

Uzaktan eğitim çok sıkıcı ve boş. 

Ataşehir, 3 çocuk annesi

Bakımverenlerin
%22'si
yardımlara başvurup alamadığını
ifade etti.

İlk başlarda haberleri izliyordum sık sık ama psikolojim bozuldu sadece benim değil, çocukların da bozuldu. İçimiz dışımız korona oldu. Bir de tartışma programlarında falan biri ak derken biri kara diyor. Kime inanacağız belli değildi. Ben de kestim izlemeyi.

Ataşehir, 3 çocuk annesi

Televizyonlardan eğitimi takip edemiyorum. Çünkü çok hızlı anlatıyorlar. Hem de yanımda çocuklar var, çok ses oluyor  ve dinleyemiyorum. Telefon ya da televizyon izlemeyi sevmedim. Okuldan çok arkadaşlarımı özledim. 

Ataşehir, yaş 9

Evet çok fazla bir şeyler öğretti. Mesela önceden hayatımı çok sıkıcı zannediyordum ama şimdi evde oturmak daha sıkıcı. İnsanları görmemek böyl eçok kötü bir şey. Dışarı çıkmamak, kimseyi görmemek çok sıkıcı bir işey. Okul çok iyi bir şey mesela.

Ataşehir, yaş 14

İnternet yok ama eşimin telefonunda var. Ben de paket alacağım.

Ataşehir, 5 çocuk annesi

Bilmediğimiz şeylere dokunmayalım. Sakin olmalıyız. 

Ataşehir, yaş 15

Okulu, sınıfta ders işlemeyi o kadar özledim kii. Ama okul şimdi açılsa büyük istimalle salgın nedeniyle gidemem ama ileriki zamanlarda umarım gerçeten açılır ve okula gideriz.

Ataşehir, yaş 15

Çıkmadım. Yarın çıkıp dolaşıcam. Rawa'ları çağırıcam.

Ataşehir, yaş 13

Telefondan baktım ama telefonu ablam daha çok kullanıyor, bana vermiyor.

Ataşehir, yaş 9

- Peki günde kaç saat telefonla oynuyorsundur? - Ay çok fazla. Evet telefonum hep elimde yani.

Ataşehir, yaş 15

Sadece evde kalma ve tam temizlik olmalıyız.

Ataşehir, yaş 12

Haberlerde duydum virüs çok hızlı bulaşıyor. Hep eli yıkamak lazım, birbirimize yaklaşmamak lazım.

Ataşehir, yaş 9

Birinci görüşmelerde internete erişimi olmadığını söyleyen çocukların oranı %21 iken bu oranın ikinci görüşmelerde %6'ya düştüğü görüldü.

Haberlerden dinliyoruz. Ne zaman bitecek?  Televizyonda söylemiyorlar.

Ataşehir, yaş 15

Hiçbir şey yapmadan oturmak işte. Çünkü sıkılıyoruz hep yani. Ben normalde bu zaman mesela abimle yani dışarı falan çıkardım. İşte mesela futbol oynardık bir şey yapardık. Ama artık o da olmuyor. O yüzden yani çok boş zaman geçiriyorum. O da yani sıkılıyorum ondan.

Ataşehir, yaş 13

Herhangi bir sınava girmesemde sınav konusunda sinirliyim. İnsanların hayatı oyuncakmışcasına ikide bir ertelenip öne alınıyor sınav. Bir gencin bu konudaki endişesini düşününce sinirleniyorum. Şuan bir salgının ortasındayız. Sağlığımız yada hayatımız yerine bi sınavın tarihi üzerinde çalışmalar yapılıyor. Biraz erteleseler birşey olacakmış gibi. Aniden öne alınan sınavı çok saçma buluyorum. Umarım gereki tedbirler alınır ve gençlerimiz en iyi şekilde sınava girerler. 

Ataşehir, yaş 15

Yoo. (gülüyor) Arkadaşlarımızın önemini öğrendim. Okulun önemini öğrendim. (Birden ona kadar puan versen?) Yüzde yüz özledim. Arkadaşlarımı, öğretmenlerimi.

Ataşehir, çocuk

Evde internet var ama bilgisayar da sorun var.

Ataşehir, 3 çocuk annesi

Uzaktan eğitim çocuklar için bence çok gereksiz. Çünkü çocukların odaklanmaları mümkün değil. Ben bile dinlerken sıkılıyorum. Ama itekliyorum kızımı. Tabiki ciddiyette yok. Sıkılıyor izlerken. Eğitim sisteminin tamamen değişmesi lazım bence. Ne yapılabilir çok karışık aslında ama ben de bilemedim şimdi.

Ataşehir, 1 çocuk annesi

Televizyondan bilgi aldım virüs hakkında. Mesela izin gününde anneannemin evine gittik, o mahallede biri hastalanmış.Virüsün çok hızlı yayıldığını bildiğim için korktum bizim eve de gelecek diye. Gece uyuyamadım.

Ataşehir, yaş 12

Bazen bir yarım saat-bir saat ders çalışıyoruz. Sonra kardeşlerimizle oynuyoruz. Bazen bir yarım saat bir saat ders çalışıyoruz, sonra kardeşlerimiz dolanıyoruz, terasa çıkıyoruz. Yok sadece bir iki saat oynuyoruz. Ders olduğunda dersimize bakıyoruz. Dersimiz bittiğinde oyunlarla terasa çıkıyoruz. Bir saat yarım saat gibi. 

Ataşehir, yaş 10

İnternetin Var mı? Hangi Araçla Kullanıyorsun?

İnternete babamın telefonundan giriyorum akşamları. Oyun oynuyorum, X’e mesaj atıyorum. X en yakın arkadaşım.

Ataşehir, yaş 11

Virüsün nasıl bulaştığıyla ilgili hep farklı açıklamalar yapılıyor. O kafamı karıştırıyor. Bir de hastane durumu. Gidelim mi gitmeyelim mi? İlaçları yazdırmak lazım ne yapalım?

Ataşehir, 4 çocuk annesi

Telefona ekstra paket aldık. Gerekiyor tabi evde, çocuklar da istiyor ben de kullanıyorum. 

Ataşehir, 3 çocuk annesi

Çocukların
%41'i
ögretmenleriyle düzenli iletişim kuramadığını dile getirdi.

Salgınla ilgili çok şey düşünüyorum. Bu bence bir kurmacadan ibaret. Yani bu virüs yıllar önce de vardı ama insanlar üzerinde aktif değildi ki aktif olsa dahi bu kadar şiddetli değidi. Elon Musk’ın bir uydusuna Corona adı vermesi tesadüf mü? Evet İspanyolca idi galiba Corona taç anlamına geliyordu. Bu virüsü yayanlar da bana göre dünya devlerinden biri. Neyse daha çok komplo teorisi çıkartmayalım. Bunları hep youtube den araştırıyorum. Aaahhh ahhh siz bir bilseniz şu an dünyada neler neler oluyor.

Ataşehir, yaş 14

Biliyorum hastalığı. Mikroplar var dışarda. Ellerini yıkamıyor kötü adamlar. Kötü polisler de çocukları kaçırıyor. Afrika’da çocuklara yemek vermiyor kötü adamlar ve polisler. Yemekleri çöpe attıkları için herkes aç. Hem çocuklara da iyi davranmıyorlar.

Ataşehir, yaş 5

İnternetten sağlık bakanı neler diyor bakıyorum ama hasta daha fazla insan olduğunu düşünüyorum.

Ataşehir, 1 çocuk annesi

Arkadaşlarımla hiç görüşmedik. Bazen telefonla konuşuyoruz. Akrabalarımla, kuzenlerimle. Ninemle, teyzemle. 

Ataşehir, yaş 10

Kocam bir şeyler almaya gittiğinde, öncelikle, özellikle de pazara gidince, tüm torbaları atıyoruz, sebzeler ve meyveler sirkeyle yıkanıyor.

Ataşehir, 3 çocuk annesi

Okul açılınca gitmek istiyorum ama yemek yemezsem annem beni ışıklı okula göndermeyecek.

Ataşehir, yaş 5

Telefondan bakıyorum merak ettiğim bir şey olursa veya anneme soruyorum.

Ataşehir, yaş 13

Çok özledim. Tüm arkadaşlarımı özledim. Diğer okuldaki arkadaşlarımı da özledim. Onları da seviyoruz.

Ataşehir, yaş 5

Okullar Eylül de açılacak. İstemiyorum gitmek. Köyde kalmak istiyorum artık. Burada okumak istiyorum artık ama annem izin vermiyor.

Ataşehir, yaş 8

Uzaktan eğitimden memnun değilim. Şartlar çok sıkıntılı. Ebanın içeriğini pek beğenmedim. Eğitim sistemi daha farklı olabilirdi.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Televizyondan dinledim ama artık dinlemiyorum.

Ataşehir, yaş 11

Bakımverenlerin
%73'ü
Covid-19 süreci öncesi düzenli geliri olmadığını veya Covid-19 sürecinde işini kaybettiğini ifade etti.

Televizyonda amcalar söyledi. Annemle babam söyledi. Dışarda koronavirüs var. Annem hep o adamları izliyor. Bizimle oynamıyor. Babamla, anneannemle, teyzemle oynuyoruz. Ablama da soruyorum.

Ataşehir, yaş 6

Zaten öğretmenlerle iletişimimiz kısıtlı, whatsapp grupları üzerinden ödev veriliyor çocuklara ama bu ödevleri yapmak için bizim çıktı almamız gerekiyor. Çünkü telefondan çocuklar ödevlerini yapamıyorlar bu da ciddi bir maaliyet yaratıyor. Bir hafta da 100tl harcamam gerekti, vala artık gitmiyorum çıktı almaya. Zaten çocuklar da söz dinlemiyor, bıraktılar dersleri.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Bilgisayar üzerinden EBA'ye erişiyorum. Uzaktan eğitim güzel gidiyor. Tabiî ki yüzyüze olduğu kadar etkili değil.

Ataşehir, yaş 13

Öğretmenden bilgi geliyor ama öğretmenden pek memnun değilim aslında. 

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Sanki hapisteyim.

Ataşehir, yaş 14

Evde çalışan yok şu an. Devletten yardım alıyorum. Çünkü çocuklarım küçük olduğu için çalışamıyorum.Koronadan önce part time iş alıyordum artık o da yok. Yetmediğim yerde büyüklerimden maddi destek alıyorum. 

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Öğretmenim aradığında konuşmak istemiyorum çünkü sıkıcı.

Ataşehir, yaş 9

Salondaki masada çalışıyorum, odam da masada ablamla abim oluyor. Dikkatle izleyip, ödev yapamıyorum, salonda ses oluyor. Okulda olsa öğretmenime soru sorabilirdim. Kendi kendime anlayamadığım çok konu oluyor.

Ataşehir, yaş 8

Evde yok ama telefonda var.

Ataşehir, yaş 15

Yapıyorum ödevlerimi, çalışıyorum. Ama okuldaki gibi olmuyor. Öğretmenim ödev veriyor ben girip bakıyorum babamın telefonundan ama sabahları bakamıyorum. Geri kaldığımı düşünüyorum derslerden.

Ataşehir, yaş 11

Bir hayvan olsam köpek olurdum herkesi korurdum.

Ataşehir, yaş 8

Birinci görüşmelerde internete erişimi olmadığını söyleyen bakımverenlerin oranı %21 iken bu oranın ikinci görüsmelerde %8'e düştüğü görüldü.

Aliyle oynadığımız oyunları oynamaya çok devam etmiyoruz. 

Ataşehir, yaş 14

Bazen çıkıyoruz, bazen çıkmıyoruz. Böyle sadece yürüyoruz geliyoruz. Çünkü korona var. Haftada bir kere çıkıyorum. Ben ve annem. Bazen çıkıyoruz. İzin günü de çıktık. Annemle çıkıyoruz. Leysle. Çünkü burdan diyor ki. Söyleme benim çıktığımı diyor Leys. 

Ataşehir, yaş 11

Okuldan arkadaşlarımla telefonla filan hiç görüşmedim. 

Ataşehir, yaş 11

Bilgisayar çalışmıyor, hep takılıyor, o yüzden kaçırıyorum ama kitap okuyorum ben de. Bir tane okudum ama sevmedim.

Ataşehir, yaş 9

Babam daha çok kazansın isterdim ama çok da yorulmasın.

Ataşehir, yaş 8

Şu an merak ettiğim şey LGS nasıl olacak geleceğimizi belirleyecek sınava 4 ay yüzünden eğitim almdan gireceğim.

Ataşehir, yaş 14

Uzaktan eğitim olmaz çünkü.Ben kendim yakından bile eğitim veremiyorum.

Ataşehir, 1 çocuk babası

Aldık 1000’lik yardımı ama bitti, 3 çocukla bu şekilde kira ödeyip bir de market alışverişi yapmamıza imkan yok. Çalışamayacaksak köye gideriz.

Ataşehir, 3 Çocuk Annesi

Alıştın mı evde oturmaya? Evet, Daha dışarı çıkmıyorum. Çarşamba günü çıktım. Okuldan arkadaşımla birlikte gezmeye gittik. 

Özlemiş misin dışarıda olmayı?  Evet, 2 aydır görüşmüyorduk. 

Ataşehir, yaş 14

Küçüğün öğretmeni yazıyor ama büyüğünkinden kimseler aramadı.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Bizim gibi hep çalışmak zorunda kalanlara yardım edebilmek isterdim.

Ataşehir, yaş 17

EBA'da verilen derslerin hızlı geçtiği ve dersleri sıkıcı olduğu için takip edemeyen çocukların oranı
%14

Şeyden şüpheleniyorum, acaba korona olabilir miyiz diye… Çünkü biz bayağı bir süredir, tam bayağı bir süredir denmez de, bir süredir, grip belirtilerinin tamamını göstermesek de bazılarını gösteriyoruz. Örneğin annem bazen nefes darlığı geçiriyor bazen ama galiba korona değil de başka bir şeyden… eğer korona olursak, hastaneye gittiğimizde ya ölürsek veya şu anda biz korona olabiliriz ama farkında olmadığımız için şu an son evrelerinde ölüm eşiğine gelmiş olabiliriz yani farkında olmadığımız için diye düşünüyorum.

Ataşehir, yaş 11

Öğretmenlerle ilişkiler eskisi gibi değil tabi ki, bazen tam takip ediyoruz herşeyi bazen edemiyoruz, ev işleri derken zaman su gibi akıp geçiyor, eba’yı faydalı buluyorum. Ancak ilişkiler yüzyüze görüşüldüğü gibi değil, iş olarak yapılıyor. Bence öğretmenlerin haftasonları beş dakika da olsa mümkünse tabi ki imkanlar öğrenciler ile yüzyüze görüşselerdi ilişkiler daha sıcak kalırdı.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Arayan öğretmen de var hiç arayıp sormayan da. Kişinin kendisinde bitiyor iş. Ama ben zapt edemiyorum artık çocukları, bakmıyorlar derse daha fazla.

Ataşehir, 3 çocuk annesi

İyi giden şu ki, eskiden okul varken okul dolayısıyla ailemle pek vakit geçiremiyorduk. Babam işe gittiği için gün boyu babamı pek göremiyordum ama her gün sık sık görüyorum şimdi annemle babamı. Daha çok aktiviteler yapabiliyoruz.

Ataşehir, yaş 11

Çocuklar evde çok mutlular, uzaktan eğitimi benim gösterebildiğim kadarı ile takip ediyor tabi ki, bazen yetiştiremiyorum dersleri, okula gitmek istiyor ancak evde olmayı daha çok seviyorlar, oyun kurarak birbirleriyle oynuyorlar. 

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Yok internete pek bakmıyoruz. Televizyondan takip ediyoruz.

Ataşehir, 4 çocuk annesi

Sınavların ertelenmesi iyi oldu ama 2. Dalga gelmese bile LGS ye girecek öğrenci sayısı 1,5 milyon olduğu için tehlikeli olabilir.

Ataşehir, çocuk

Günüm çok kötü geçiyor. Evden çıkmıyoruz böyle sıkılıyoruz. 

Ataşehir, yaş 10

Anne babamdan öğrendim çok kötü bir hastalık,mikrop temiz olmamız gerekiyor.

Ataşehir, yaş 7

Çok ev küçük ya, oynayamıyoruz. Yani küçük, böyle küçük oyunlar koşma, top falan yok... Böyle küçük oynamalar oynuyoruz işte. Hayır oynamıyoruz (kardeşimle).

Ataşehir, yaş 14

Geçen sene telefonumu kırmıştım,telefonum geri gelsin isterdim.

Ataşehir, yaş 12

Çocukların
%19'u
bu süreçte arkadaşlarıyla hiç iletişim kuramadığını dile getirdi.

Var evde internet ama ben kullanamıyorum ki, vidyolara bakıyorum arada.

Ataşehir, yaş 9

Ellerimizi yıkamak. Eskiden yıkıyordum ama çok yıkamıyordum. Şimdi daha çok yıkamaya başladım. 

Ataşehir, yaş 13

Bildiğim kadarıyla okullar açılmayacak haberden duydum , okuldan çok arkadaşları özledim ancak okul açılsa bile şu an gitmem.

Ataşehir, çocuk

Ailede şuan bir tek ben çalışıyorum oğlum ve eşim işsiz kaldı ev kira olduğu için tabiki de etkilendi.

Ataşehir, 2 Çocuk Annesi

Arapça harfleri öğrendim. Ellerimizi yıkıyoruz. Meyve sebze yiyoruz. Dışarı çıktıysak ellerimizi yıkamamız gerekiyor.

Ataşehir, yaş 5

Hiçkimse ulaşmadı bize. Şifreyi de alamadık. Öğretmenlerimle görüşebiliyor olsaydık hem şifreyle ilgili sorunu çözerdik hem de daha iyi olurdu konuları anlamak. Takıldığım soru oldu mu evde kimse çözemiyor. Youtube’dan video izliyorum öğrenmek için.

Ataşehir, yaş 10

Evdeyiz, çocuklar kurallara uyuyor, dışarı çıkmıyorlar, biz bile, eğer pazara gitmemiz gerekirse, BİM’e gidiyoruz, bunun dışında dışarı çıkmıyoruz.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Okulda en azından bir şeyler duyuyordu, arkadaşları, öğretmenleri var diye bakıyordu. Evde bu düzeni sağlamak çok zor. Ben yetemiyorum. Abisi de ilgilenemiyor çalışıyor. Biz çok zorlandık bu dönemde. 

Ataşehir, 2 çocuk annesi

İnsanlarda gelecek kaygısı var. Biz de tabii ki dışarı çıkmak zorundayız yoksa ne yiyeceğiz, insanları hastalık değil gelecek kaygısı yoruyor.

Ataşehir, 3 Çocuk Annesi

Eşim sigortasız çalışıyor. Ben arada sırada adliyede iş yapıyorum. Salgın her şeyi alt üst etti. Özellikle maddi olarak.

Ataşehir, 1 çocuk annesi

Burada göstermiyor televizyon EBA’yı, takip edemedim o yüzden. Kendim çalıştım.

Ataşehir, yaş 16

Çocukların
%32'si
EBA'ya düzenli olarak erişemiyor.

Televizyondan bilgi aldım, mikropları gösteriyorlar. Maske tak diyorlar. Yakın durma diyorlar.

Ataşehir, yaş 8

Öğretmenlerle iletişimim yok. Okulların şu an öğrencileri düşündüğünü zannetmiyorum.

Ataşehir, yaş 14

Peki 1’den 10’a kadar kaç puan sıkılmışsındır sence? 100.

Ataşehir, yaş 13

Bir sıkılıyorum, bir şey oluyorum. Bazen Reimas'lara gittiğimizde biraz rahatlıyorum. Eve tekrar dönünce aynı şey olmasından sıkılıyorum..... Oyunla ne kadarı geçiyordur, ben en çok uyuyorum. Oruçlu olduğumuz için susamış oluyoruz... Ben uyurken uyandırıyor beni kardeşim, gel benimle oyna falan diye. Telefonda bir oyun var dört kişi filan oynayabiliyoruz.

Ataşehir, yaş 13

Şifrem var aslında ama çalışmıyor. Öğretmene yazdım ondan da cevap gelmeyince kendim çalışmaya başladım.

Ataşehir, yaş 14

Bir günde kaç saat oyun? Çok. 3-4 saatten daha fazla. 7-8 saat. 

Ne oynuyorsun? Bilgisayar oynuyorum. PubG. 7-8 saat. 

Televizyon ya da youtube az oluyor. En çok 1 saat. Neler izliyorsun? Youtube oyun. 

Takip ettiğin youtuber: çok. Enis Batur. Araplar var çok. 

Ataşehir, yaş 14

Hepimizin EBA’ya bakması lazım. O zorluyor. Biz 5 kardeşiz, 4’ümüzün girmesi gerekiyor EBA’ya. Evde bilgisayar var ama benim elime az geçiyor. Herkesin bir işi var. Öğretmenim anneme mesaj atıyor ödev veriyor, ama arkadaşımdan duydum EBA’dan da veriyormuş, ben kaçırmışım.

Ataşehir, yaş 11

Bence hiç bir şey öğretmedi. Sadece elindekilerin kıymetini bilmen gerektiğini öğretti. Ama bence şöyle oldu biraz da. 

Ataşehir, yaş 10

Kirayı ödeyemedik ama şu anlık ev sahibiyle ilgili sıkıntı yok ama faturayı ibb askıda faturadan ödedik.

Ataşehir, 4 Çocuk Annesi

Öğretmenim sadece telefondan bana ödev atıyor.

Ataşehir, yaş 8

Girmiyorum internete. İnternet altyapısı yok sokakta. Telefonu da babam vermiyor.

Ataşehir, yaş 11

Bakımverenlerin
%12'si
covid-19'a karşı hiçbir önlem almıyor.

Uzaktan eğitimi ben olsam gene aynı şekilde yapardım. Ama internet altyapıları çoğu zaman yetersiz kaldığı için bir çalışma yapardım. Bunun dışında sınav döneminde olan öğrencilere kitap fiyatlarını %70-60 oranında düşürürdüm.

Ataşehir, yaş 14

Televizyondan öğrendim. Büyüklerin konuşmalarından duydum. Korona bir virüstür, solunum yolu ile bulaşıyor. Hastalık olmasaydı evde durmazdım.

Ataşehir, yaş 11

Fazla Türkçe bilmiyorum, o yüzden sınıfımdaki çocuklar benimle konuşmuyorlar ve bana kötü kötü bakıyorlar, Arapça konuştuğum için, Arapça konuşuyorlarmış gibi benim taklidimi yapıyorlar.

Ataşehir, yaş 12

Çünkü okulların hep sevmiyorlar beni. Oyun oynuyorum onlar diyor ki çık oyun oynamanı istemiyorum, böyle. Ben öğretmene söylüyorum, bağırıyor ama olmuyor. Evet, ama oyunlar sevmiyorum onlarla çünkü böyle bir şeyler oynuyorlar çok sıkıcılı.

Ataşehir, yaş 11

Televizyonda duydum nasıl önlem alacağız. Annemler dinliyorlar akşamları. Ama sebeplerini bilmek isterdim bu virüsün.Herkes gibi herşeyin normale dönmesini bekliyorum.

Ataşehir, yaş 12

Bir resmimi göstereyim mi? Mesela bu [gösteriyor]. Birisini ağlarken çizdim. [Neden Ağlıyor?] Yani.. Sıkıldı diye.

Ataşehir, yaş 12

İş düzenimiz bozuldu alım gücümüz azaldı.

Ataşehir, 3 Çocuk Annesi

Biz köye geldiğimiz için internete girmiyoruz burada pek, aslında telefonumda vardı benim ama çocuklara vermiyorum zaten çekmiyor da çoğu yerde.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Babam yorgun olmadığı zaman oynuyoruz yani. Ama sıkılıyorum yanı gün uzun uzun yani. Babamla 1-2 saat oynasam gün 12 saat diyelim hala 10 saat var.

Ataşehir, yaş 11

Sihirli değneğim olsaydı evimi değiştirmek isterdim. Kale gibi yapardım.

Ataşehir, yaş 5

Eskiden ablasıyla birlikte uyumuyorlardı. Şimdi birlikte uyuyorlar. Eskiden ablasıyla kavga ederlerdi şimdi kanka olmuşlar anlaşmaya çalışıyorlar.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Bakımverenlerin
%72'si
bilgiye özellikle televizyon haberleri olmak üzere ana akım medya aracılığıyla erişiyor.

Bazen arapça kitabımı yapıyorum. Bebeğimle oynuyorum. Yaseminle oynuyorum. Kalkıyorum, namaz kılıyorum, biraz Reimasa gidiyorum. 6 da dönüyorum. İftar ediyoruz. Sonra biraz yeni namaz kılıyoruz. Sonra biraz oturuyorum. Sonra yine namaz kılıyorum. Namazlar bittikten sonra biraz telefonda oynuyorum. Biraz ablamla oynuyoruz. Bu kadar. Bazen de Reimas'la ders çalışıyoruz.

Ataşehir, yaş 11

Uzaktan eğitimden memnun değilim, kendi öğretmenimi istiyorum. Onun beni görmesini istiyorum. Öğretmenimi çok seviyorum ve özledim.

Ataşehir, yaş 9

Ben öğretmenimi çok seviyorum. Bana boyama ve matematik ödevi verdi. Hepsini yaptım ama yemek yemediğim için annem resmimi çekiyor, öğretmenime gönderiyor.

Ataşehir, yaş 7

İnternet almıştık eve kızım liseye başlayınca oradan bağlanıyoruz.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Eba TV'yi ayarlayamadık, takip edemiyorum sırf o yüzden. Hiç bir eğitim programına katılmadım. Öğretmenler bu konuda beni bilgilendirmedi.

Ataşehir, yaş 12

Biz köye geldiğimiz için internete girmiyoruz burada pek, aslında telefonumda vardı benim ama çocuklara vermiyorum zaten çekmiyor da çoğu yerde.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Evet. Mesela annemle çok güzel yemek yapmayı öğretti yani değişik değişik. Tatlı yapmayı öğretti. Pan kek yaptık. Benle ablam yaptık.

Ataşehir, yaş 8

Televizyondan başta daha çok izliyorduk ama azalttık kabullendik sanırım biraz da, elimizden de daha fazlası gelmiyor ki sürekli izleyip bilgi alsam ne olacak.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Sihirli bir değneğim olsa  babamın gelmesini isterdim. Bilgisayar yapmak isterdim.

Ataşehir, yaş 8

Takip edemiyorum ama okula gitmeyi özledim çünkü evde çok iş var. Bir de çok temizlik yapıyoruz bu ara. Ondan çok sıkıldım. Okula giderken  söylenmem artık.

Ataşehir, yaş 16

Küçük kızım bile söylüyor ‘neden beni öpüyorsun, dışarıdan geldin. Beni öpemezsin.

Ataşehir, 4 çocuk annesi

Bakımverenlerin
%68’i
çocuklarının EBA'ya hiç veya düzenli erişemediğini belirtti.

İnternet yok şu an ama ufacık evde bir televizyon yetmiyor ki, ben istiyorum bağlatalım. Çocukların da ihtiyacı var ders için, televizyonla hiçbir şey olmadı.

Ataşehir, 3 çocuk annesi

Salgınla ilgi yayınlanan tüm haberlere hakimim. Haberleri yakından takip ediyorum. Mersk ettiğim birşey olursa birine sormaktansa kendim araştırmayı tercih ediyorum. Şuan aklımda fazla bi soru olduğu söylenemez. Sadece gerçekten ne zaman normal hayatıma devam edeceğimi bilmek istiyorum.

Ataşehir, yaş 16

Televizyonda bilgi alıyorum. Malesef yetersiz.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Kirayı ileri tarihe attık ve şu an bir ses yok. Fatura birikiyor malesef. 

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Uzaktan eğitim sıkıcı. Çünkü okulda dinlemek istiyorum. Televizyondan değil. Dersten sıkıldım,şu an ödevim de yok. Şu an rahatım.

Ataşehir, yaş 13

Bir sihirli gücüm olduğunu hayal edelim. Bütün hastalıkları ortadan kaldırırdım. Hasta zihniyetli insanları tedavi ettirirdim. Sınıf farkını ortadan kaldırırdım ki birileri bir yerde karnını doyurmuş huzur içinde yatarken diğer tarafta hiçbir çocuk açlıktan ölmesin. 

Ataşehir, yaş 15

Öğretmenimi aradım ama açmadı. Anneme mesaj atmış.

Ataşehir, yaş 10

Sihirli bir gücüm olsaydı insanlara yardım etmeyi, köpeklerin dilinden anlamayı, ışınlanma gücüm olmasını ve uçmayı isterdim. 

Ataşehir, yaş 9

Ama şey diyorlar. Çarşamba günü çıkabilirsiniz diyorlar. Çıkarız belki. Çok heyecanlıyım. Silivrikapısına kadar gidene kadar şarkı söyleyebilirim.

Ataşehir, yaş 9

Haberlerde çıkan doktorları dinliyorum. Her dediklerine inanmıyorum ama bilgilendik de baya. Bazen onu yiyin bunu yemeyin diyorlar onları hiç ciddiye almıyorum, çocuklara meyva yedirmeye çalışıyorum. Biraz da ne aldıysak o tabi.

Ataşehir, 2 çocuk annesi