25 Mayıs Covid-19 Sürecinde Çocukların Haklara Erişimi Webinarı Kayıt Formu için tıklayın!

Çocukların Covid-19 dönemindeki deneyimlerinin çocuk hakları bakış açısıyla değerlendirilmesi hedeflendiğinden BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde de tanımlanan temel yaşam standartlarına erişim, eğitim (md. 28-29 ve 30), sağlığa erişim (md. 24), serbest zaman, oyun, kültüre ve sanata erişim (md. 31), bilgiye erişim (md. 17) ve katılım haklarına (md. 12) odaklanarak bulgular analiz edilmiştir.

Çıkmadım. Yarın çıkıp dolaşıcam. Rawa'ları çağırıcam.

Ataşehir, yaş 13

Biz evde otururken çoğu insan dışarıya çıktı, 10 günlük bir sokağa çıkma yasağının olmasını istiyorum.

Tarlabaşı, yaş 12

Bakımverenlerin
%73'ü
Covid-19 süreci öncesi düzenli geliri olmadığını veya Covid-19 sürecinde işini kaybettiğini ifade etti.

1 ay önceki konuşmadan sonra izin günleri hariç hiç dışarı çıkmadım. Çünkü hastalık kapıp bunun stresini çekmek istemem.

Sarıgazi, yaş 12

Haberlerden bakıyoruz ama eskisi gibi çok değil. İstanbula ne zaman döneriz diye baktık daha çok gibi. Hastalık bitmiş gibi söylüyorlar ama tam emin değilim. Siz daha iyi bilirsiniz.

Fatih, 1 çocuk annesi

Tabletten oyun için kullanıyorum hep interneti.

Fatih, yaş 14

Şifrem var aslında ama çalışmıyor. Öğretmene yazdım ondan da cevap gelmeyince kendim çalışmaya başladım.

Ataşehir, yaş 14

Maske taktık. Yanımızda kolonya taşıyoruz. Markete girerken çıkarken kolonya ile ellerimizi temizliyoruz. Bizim 2 odamız var ama bir odamızın camı yok, o odayı kapatamıyoruz havasız kalmasın diye.Allah muhafaza bir kişi hasta olsa ayrı bir oda sağlayamayız. Telefonda görüştüklerimden hiç duymadım. 

Fatih, 4 çocuk annesi

Canlı TV'yi yapabilseydi okul güzel olurdu herhalde.

Fatih, yaş 16

Yok. Haberleri takip etmiyorum. Annem dedi ki sen bakma. Aklında tutuma falan dedi. Aklıma soru gelse anneme, amcama sormak isterim.

Sarıgazi, yaş 11

Okulu, sınıfta ders işlemeyi o kadar özledim kii. Ama okul şimdi açılsa büyük istimalle salgın nedeniyle gidemem ama ileriki zamanlarda umarım gerçeten açılır ve okula gideriz.

Ataşehir, yaş 15

Yıllardır samimi olduğum bir dostum var. Bir kardeşim olsa ondan daha çok severdim. Onunla her hafta izin günümüz olan Çarşamba günü buluşuyoruz. Onu çok seviyorum.

Sarıgazi, yaş 14

Televizdan takip ediyorum ama yeterli değil inanmıyorum. Düştüğüne seviniyoruz sayıların, sağlık bakanı da konuşuyor ama hiç inanmıyorum.

Fatih, 1 çocuk annesi

Kanalı ayarlayamadık.

Fatih, yaş 9

Evet maddi olarak çok etkilendik, Allah yardımıcımız olsun. Çocuklar işe gidiyor. Biraz birikmiş vardı o bitti. Erzak yolladınız siz işte. Allah razı olsun. Ben hiçbir yerden yardım istemiyorum aslında. Burada herkes konuşuyor sonra. Kocası var yardım alıyor diyorlar. O yüzden laf gelmesin diye hiç erzak bile gelsin istemiyorum. 

Fatih, 3 çocuk annesi

Kardeşimle oyun oynuyorum, yemek yiyorum, benim bir muhabbet kuşum var, adı da Maviş, bizi çok seviyor, hiç gagalamıyor. Kendi kıyafetimi kendim giyiyorum, koronavirüsten önce mutsuzdum, şimdi evdeyim annem kardeşim babam hep yanımda o yüzden koronadan sonra daha mutluyum.

Sarıgazi, yaş 5

Koronayla ilgili şeyleri babama ve anneme sormak isterim. En çok babama çünkü doktor olduğu için çok iyi biliyor.

Sarıgazi, yaş 10

Evde internet var ama bilgisayar da sorun var.

Ataşehir, 3 çocuk annesi

Bize olmuyor. Hiç izlemedim. Bizim televizyondan olmuyor.

Fatih, yaş 11

Kanalı ayarlayamadık.

Fatih, yaş 7

İyiyim, televizyon izliyorum, oyunlar oynuyorum. Bazen gece uyumadan önce film izliyorum, en son Avatar izledim. Sık sık da çizgifilm izliyorum.

Tarlabaşı, yaş 11

Peki bu aralar seni en çok ne güldürdü? Bu süreci düşündüğünde en çok ne zaman çok eğlendin, güldün?

Annem gıdıkladı.

Tarlabaşı, yaş 9

Herkes işsiz kalınca biraz zor oluyor bizim için tabi eğer dedikleri gibi bir de başlamazlarsa bir süre sonra asıl o zaman daha kötü olacak, sırf kredi borcumuz olsa onu hallederiz sorun değil ama elden de aldığımız borçlar var onlar sıkıntı. Kimseden borç da isteyemezsin ki.

Tarlabaşı, 6 çocuk annesi

Ondan on, çok özledim. Ben arkadaşlarımla oynuyorum, arkadaşlarımla görüşüyorum falan. Bir de ders çalışıyorum. 

Sarıgazi, yaş 9

Arkadaşlarımı görmüyorum, çukurda oturuyor çoğu. Telefondan veya whatsapptan görüntülü konuşuyoruz.

Fatih, yaş 12

Köyde kuzenlerim ve arkadaşlarımla sokaktayız hep. İnternet kalırsa da oyun oynuyorum. 

Fatih, yaş 14

Bazen kendimi koalalar gibi hissediyorum. Çünkü 7-24 uyuyorum ve boş boş oturuyorum

Tarlabaşı, yaş 13

Ebaya giriyorum. Güzel oluyor. Okulla kıyaslanamaz ama güzel.

Fatih, yaş 11

Zaten öğretmenlerle iletişimimiz kısıtlı, whatsapp grupları üzerinden ödev veriliyor çocuklara ama bu ödevleri yapmak için bizim çıktı almamız gerekiyor. Çünkü telefondan çocuklar ödevlerini yapamıyorlar bu da ciddi bir maaliyet yaratıyor. Bir hafta da 100tl harcamam gerekti, vala artık gitmiyorum çıktı almaya. Zaten çocuklar da söz dinlemiyor, bıraktılar dersleri.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Güzel. Ödev veriyorlar. Yaptığım oluyor. Daha devam ediyoruz. Mezuniyet için daha var.

Sarıgazi, yaş 8

Sınıfta kalma yok, herkes sınıfını geçecek. Madem geçicez, EBA'ya niye giriyoruz?

Fatih, yaş 16

Dışarı çıkmıyoruz pek. Maske satışı başlayınca kendimiz aldık, şifre gelmedi bize. 

Sarıgazi, 3 çocuk annesi

Okul açılınca gitmek istiyorum ama yemek yemezsem annem beni ışıklı okula göndermeyecek.

Ataşehir, yaş 5

Ben koşuyorum geziyorum spor yapıyorum. Derneğe gidenleri görüyorum. Meydanda görüyorum. Sıkılıyorum evde. Arkadaşlarımla dışarda oynuyoruz.

Fatih, yaş 14

Burada göstermiyor televizyon EBA’yı, takip edemedim o yüzden. Kendim çalıştım.

Ataşehir, yaş 16

Çocuklara kaygımı yansıtmak tabii istemiyorum ama ailedekilerin çoğunda hastalık var. Çocuğumun birinde ileri derecede astım var, eşim de kalp var. Çok dikkat ediyorum, bu da üstümdeki yükü artırıyor.

Sarıgazi, 4 çocuk annesi

Televizyondan takip ediyoruz, haberleri izliyoruz. Ne bileyim alıyoruz herhalde doğru bilgi.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Burda etraf yeşil, çocuklar sokakta hep tatil gibi onlara. O yüzden hiç bakmıyor ebaya. Bi kaç kere dedim sonra ses etmedim ben de.

Fatih, 2 çocuk annesi

Ben bir gözlük yapardım. takınca kimde hastalık olduğunu görebilen bir gözlük. Hastalananları bir yere toplardık. Hastlalık diğerlerine bulaşmazdı.

Fatih, yaş 14

Kızım artık (beni) dinlemek istemiyor, ...tatilde olduğunu düşünüyor, sorun bu, oturup televizyon izlemek ve oyun oynamak istiyor.

Sarıgazi, 4 çocuk annesi

Hayır, korona virüsten dolayı temas etmemek gerekiyor, Arada sırada, kapının önüne çıktığımda arkadaşlarımı görüyorum. Bir tane büyük camımız var o da arka tarafa bakıyor, sokağa baksa daha güzel olurdu, camdan da görebilirdim insanları.

Tarlabaşı, yaş 11

Televizyonda olan dersleri çok takip etmiyorlar çünkü çok hızlı geçiliyor, yetişemiyoruz.  Kızım EBA’ya ve Morpakampüs’e giremiyor çünkü sistem çok yoğunmuş. Öğretmenlerinin önerisi ile bilgisayar üzerinden Okulistik aracılığıyla dersleri takip ediyor.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

EBA’yı takip ediyorum ve dersleri anlıyorum. Bazen çok hızlı geçiyor ve o zaman takip etmekte zorlanıyorum. Bunun için televizyon ekranının fotoğraflarını çekiyorum ve kaçırdığım bölümlere tekrar bakabiliyorum

Tarlabaşı, yaş 12

Çok özledim. Tüm arkadaşlarımı özledim. Diğer okuldaki arkadaşlarımı da özledim. Onları da seviyoruz.

Ataşehir, yaş 5

Korona virüsünü öldürmektir. Başka yok. 

Sarıgazi, yaş 9

Bazen arapça kitabımı yapıyorum. Bebeğimle oynuyorum. Yaseminle oynuyorum. Kalkıyorum, namaz kılıyorum, biraz Reimasa gidiyorum. 6 da dönüyorum. İftar ediyoruz. Sonra biraz yeni namaz kılıyoruz. Sonra biraz oturuyorum. Sonra yine namaz kılıyorum. Namazlar bittikten sonra biraz telefonda oynuyorum. Biraz ablamla oynuyoruz. Bu kadar. Bazen de Reimas'la ders çalışıyoruz.

Ataşehir, yaş 11

Şifre attılar, yapması lazım dediler. Ama hiçbir bilgi vermediler, biz de yapamıyoruz.

Fatih, 3 çocuk annesi

Haberlerde 18 ay sürecek diyorlar. Aksi birine dönüşürüm. Korona geldiğinden beri çok sinirliyim. Sürekli ev ev ev. TTM’ye gelirdik yarım saat okuldan sonra falan. Şimdi hep evdeyiz. Ş.’de (yakın arkadaşı) gitti. Arter’e gidiyorduk önceden. Her şey bitti, Korona çok kötü geldi. normalde asosyal değilim herkesle konuşurum. Şimdi can sıkıcı. Derslerin de süresi var. Uzaktan eğitim grubumuz var yazışıyoruz orada. Mesela ders 10.30 da bitiyor ekran hemen kapanıyor.

Tarlabaşı, yaş 12

Türkçe bizim için hiç kolay değil… B1 seviyesine geldim ama oğluma açıklama yapabilecek düzeyde değilim. Türkçe’den Arapça’ya çevirmek, özellikle de küçük bir çocuk için çok zor. Biraz zaman alıyor, okuyorum, anlıyorum ama oğluma açıklamak için zamana ihtiyacım var.

Sarıgazi, 2 çocuk annesi

Aynı, ben zaten artık iyi bile diyemiyorum. Telefon ile oynuyorum. Ondan bile sıkıldım artık. Spor yapıyordum bıraktım.  Beni en son mutlu eden şey, koronadan öncesi diyebilirim. 

Fatih, yaş 13

İlk önce evimi değiştirirdim. Sonra kendime ait bir oda yapardım. Bilgisayar yapardım kendime ya da telefon. Sonra koronavirüsünü öldürürdüm. Sonra tüm fakirlere yardım ederdim. Onlara ev yapardım. Sonra alışverişe giderdim. Her şey. Mall'a giderdim. Orada muhtaçlara yardım ettirirdim.

Sarıgazi, yaş 13

Arapça harfleri öğrendim. Ellerimizi yıkıyoruz. Meyve sebze yiyoruz. Dışarı çıktıysak ellerimizi yıkamamız gerekiyor.

Ataşehir, yaş 5

Kardeşimle oyun oynuyoruz. Sizin hesabınızda paylaştığınız oyunları da oynuyoruz. Ama kardeşim oyunları değiştiriyor tabi. Futbol gibi oluyor bir anda. Evde yüküm de artmadı. Önceden annem kardeşimle ilgilenirken ben ev işlerine yardım ediyordum, şimdi sadece kardeşimle ilgileniyorum genelde.

Fatih, yaş 14

Çocukların
%41'i
ögretmenleriyle düzenli iletişim kuramadığını dile getirdi.

Hani bazen oluyor ya, hocalar anlatıyor ben derslerden çok geri kaldım. Yani aşırı geri kaldım ben derslerden. Okula gitsem daha mutlu olurdum. Orda hocalar anlatırdı falan çalışırdık.

Sarıgazi, yaş 14

Tarih araştırıyorum şu sıralar. Gerçek tarihi bilmediğimizi düşünüyorum. Bi baktım şişmanlıyorum, spor yapmaya başladım.

Fatih, yaş 16

Bin bugün biraz ateşi çıktı ama doktora götürmedik çünkü alt komşu kızını götürdü hemen karantinaya almak istemişler babası bırakmamış o yüzden bizde evde müdahale ettik şimdilik. Bnin her şeyini ayırdım takip ediyoruz eğer ateşi düşmezse akşam acile götüreceğiz.

Tarlabaşı, 4 çocuk annesi

Günlerim hep aynı geçiyor, sıkıcı. Tüm gün akrabalarımla görüşüyorum, onlarla sohbet ediyorum. 

Fatih, yaş 16

Uyuyorum, bulaşıkları yıkıyorum. Tv izliyorum. İnternetten izliyorum. Dizilerin tekrarlarını izliyorum.  M...’nin(kardeşi) tepkileri değişti, ergen oldu. Bağırıyor ne desek.

Fatih, yaş 16

Resim çizmek istiyorum ama yer yok evde. Salondaki masada annem oluyor, babam oluyor. Odada kardeşim oyunumu bozuyor.

Sarıgazi, yaş 8

Virüsün tehlikeli olduğunu duydum. Haberlerden öğrendim. Merak ettiklerimi herkese soruyorum. Deneyerek öğrenmeye çalışıyorum. Yapamadıklarımı anneme soruyorum. Merak ettiğim hayvanlar nasıl ortaya çıkıyo ? İnsanlar nasıl var ?

Fatih, yaş 8

Maske takmayın dediler, sonra takın dediler. Takıyoruz şimdi. Ellerini yıkatıyorum çocukların sürekli. 

Sarıgazi, 2 çocuk annesi

Haber programlarından öğreniyorum. Çinlilerin neden yarasa yediklerini merak ediyorum.

Biliyor musunuz ölen kişilerin çoğunda D vitamini eksikmiş.. Neden sadece 65ın üstündeki ve 20ın altındaki kişilerin evde olmak zorunda olduğunu bir tıp doktoruna sormak isterdim. Bi de şunu merak ediyorum, yurt dışında 3 yavru kaplana, 2 yavru aslana korona bulaşmış, hani hayvanlara bulaşmıyordu?

Tarlabaşı, yaş 11

Bizim evde 4 tane çocuk var. Ya  isal ya kusma oluyor. Bunlar çocuk. Benim tükürük bezlerim çok hızlı çalışıyor. Tekrar gel demişti doktor. Beyoğlu'nda bir hastaneye gitmiştim ama sonra korktum gidemedim. Bizim sigortamız yok yeşil kartımız var. O yüzden devlet hastanesine gidiyoruz. 

Fatih, 4 çocuk annesi

Kuzenim pastane açmıştı Beylikdüzü'nde, oraya gidip geliyordum ilk başlarda. Şimdi iş yok zaten.

Fatih, yaş 16

İşte mesela abimle mesela yani eskiden abimle hiç oyun... (oynamazdık)... hiç yani şey değildi yani tam tadını almıyorduk. Şimdi hep oyun oynuyoruz.

Ataşehir, yaş 13

Bir resmimi göstereyim mi? Mesela bu [gösteriyor]. Birisini ağlarken çizdim. [Neden Ağlıyor?] Yani.. Sıkıldı diye.

Ataşehir, yaş 12

Evde kimse olmadığı için oyun oynayamıyorum.

Tarlabaşı, yaş 12

Öğretmenlerinden biri ders yapmaya başlamış internetten. Bizim haberimiz yoktu. Sonra H…(çocuğu) arkadaşlarından duyduk. Bu hafta ona bakacağız.

Fatih, 2 çocuk annesi

Çocuklar evde çok mutlular, uzaktan eğitimi benim gösterebildiğim kadarı ile takip ediyor tabi ki, bazen yetiştiremiyorum dersleri, okula gitmek istiyor ancak evde olmayı daha çok seviyorlar, oyun kurarak birbirleriyle oynuyorlar. 

Ataşehir, 2 çocuk annesi

İlk başlarda haberleri izliyordum sık sık ama psikolojim bozuldu sadece benim değil, çocukların da bozuldu. İçimiz dışımız korona oldu. Bir de tartışma programlarında falan biri ak derken biri kara diyor. Kime inanacağız belli değildi. Ben de kestim izlemeyi.

Ataşehir, 3 çocuk annesi

İyiyim, iyi geçiyor, eğleniyoruz evde. 

Fatih, yaş 12

Kas hastalığı var bende. Düzenli doktora gidiyorum. Bu ara gitmedim. Gitmek daha tehlikeli olur ama mesela atak geçirsem sıkıntı olur.

Sarıgazi, 2 çocuk annesi

İnternetten en iyi olurdu televizyondan değil. Yani öyle daha kolay olurdu ama herkesin interneti de yok.

Tarlabaşı, yaş 11

Fazla bir önlem almadık çünkü biz köye geldik, burada herkes akraba tabi. İster istemez görüşüyoruz. 

Sarıgazi, 4 çocuk annesi

Uzaktan eğitim bizi kapsamıyor. Canlı TV'ye girmemiz gerekiyor ama olmadı bizde. Çoğu hocalarımız notları girmeye başladı. Hepimizi geçirecekler zaten, sadece birinci dönemin performanslarını değerlendiriyorlar.

Fatih, yaş 16

Hayatta bir sihirli değnek? Çok şeyi değiştirirdim. (Örnek veremiyor)

Sarıgazi, yaş 14

Öğretmenime ulaşamadım.

Fatih, yaş 9

Eşimden ayrıyım. 2 çocuğa devletten alıyorum. Kiramı karşılamakta zorlanıyorum. Stres yaşıyorum maddi manevi olarak. 

Fatih, 4 çocuk annesi

Dışarı çıkmadım. İzin günüde de çıkamadım Babam izin vermedi. Dışarı çıkmayı çok istedim. Hatta arkadaşlarla telefonla plan bile yapmıştık.

Fatih, yaş 11

Mahalle sakin, kimse dışarı çıkmıyor. Sadece benim evin alt kısmında dernek gibi bir şey var yemek yapıp dağıtıyorlar, geçen gün çorba dağıtıyorlardı insanlar sıra olmuş ama iç içe herkes, seslendim ‘abi iyi bir şey yapıyorsunuz ama insanları birbirinden uzaklaştırın yazık hastalık yayılacak böyle’ tamam dedi ama yine aynı.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Biz mesela cumartesi günleri resim yapıyoruz, oyun oynuyoruz.

Fatih, yaş 12

Evde yok ama telefonda var.

Ataşehir, yaş 15

Sihirli değneğim olsaydı evimi değiştirmek isterdim. Kale gibi yapardım.

Ataşehir, yaş 5

Canlı derslere giriyorum. Günüm eğlenceli geçiyor. Seviyorum evde olmayı.

Fatih, yaş 14

Mahallede görüşüyorum.

Fatih, yaş 14

Evde oyun oynamıyorum. Telefon hariç. Zaten ev dar bir de ben hareketlenince hiç olmaz gibime geliyor… Darma duman olur etraf. 

Sarıgazi, yaş 14

Hiç yalnız kalamazsın bu evde. Deneriz ama nasıl olacak? Burada yalnız kalacak yer yok. Ama dikkat ediyoruz, dışarıda kapının önü dışında bir yere gitmiyoruz.

Sarıgazi, 4 çocuk annesi

Yok. Ne zaman korona bitecek. Hiç kimseye sormak istemem.

Sarıgazi, yaş 12

Çıktım, İstiklal'e gittim, şok oldum, şu an İstiklal bomboş bir uçdan bir uca görebiliyorsun inanamazsın, başka zaman kalabalıktan yürüyemezdin. İstersen anlatayım sen hayal et gözünde. Maske taktım, dezenfektan vardı yanımda, eve gelince ellerimi sabunladım.

Tarlabaşı, yaş 12

‘Hatta sokağa çıkabildiğim ilk dönem TTM’ye geldim, kapı kapalıydı ama kapının üzerinde Covid19 ile ilgili bilgiler vardı onları okudum

Tarlabaşı, yaş 12

Keyfim biraz yerinde, biraz değil. Yerinde çünkü internet var, bilgisayar da oyun oynayabiliyorum. Bazen değil çünkü canım sıkılıyor evde. Derneği çok özledim, etkinlik yapmayı sizle özledim.

Fatih, yaş 14

Okulu özlemedim ama okuldaki arkadaşları özledim. 

Sarıgazi, yaş 15

Film izlemeyi bıraktık. Çocuklar için bir şeyler izledik en son. Mezun oldum ama sınav yaklaşıyor ona çalışıyorum.

Fatih, yaş 14

Bu salgın kötü bir şey çünkü bana yaramadı. Sevmedim salgını. Salgın her yerde bitmeli. Ya iğnesi ya da her ülkede bitecek ilaç bulunmalı. Her ülke de biterse ancak bitebilir.

Tarlabaşı, yaş 9

Yoruldum artık. Beslenme ve uyku düzenimde değişmeler oldu sürekli yiyorum ve ne kadar uyusamda hep uykum var.Aşı bulunacak mı gibi sorular var sürekli kafamda. 

Sarıgazi, 1 çocuk babası

İyiyim, tarih araştırıyorum. Uykum bir bozuldu, düzelttim ama.

Fatih, yaş 16

İzin günü de dışarı çıkmadım. İstemiyorum. Haberlerde virüsün hemen bulaştığını gördüm. Bizim mahallede de vardır. O yüzden istemiyorum.

Sarıgazi, yaş 12

Dünyayı bütün kötülüklerden korurdum! (Başka ne yapmak isterdin) Başka ne yapayım hocam, bu çok büyük bir şey zaten. diye cevapladı…

Tarlabaşı, yaş 12

Bazen M...'lere(arkadaşı) gidiyorum. Çarşamba günü pazara gittim, kendime bir şeyler aldım. Cuma günü izin gününde de takıcıya gittik, dolandık. Babam oruç tuttuğumuz için bize harçlık veriyor, onunla kendime bir şeyler aldım. Sosyal mesafeyi korumaya olabildiğince dikkat ediyoruz ama eldiven, maskemiz hep var.

Fatih, yaş 14

Deftere çok yazı yazıyoruz. Bir de EBA’dan ödevler veriliyor. Her gün ödev yapıyorum. EBA 7’den 9’a kadar EBA açıyorum.

Sarıgazi, yaş 14

Vallahi iyi ama... çok değil yani. Biraz kötü geçiyor yani çünkü soru sorduğumuzda...yani hiç kimse yok yani öğretmen birisi yok. Okul daha iyi yani okulda biraz daha anlayabiliriz.

Sarıgazi, yaş 13

Televizyondan takip ediyoruz. Hangi kanal denk gelirse ondan izliyoruz, inanıyoruz ne bileyim.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Haberlerden dinliyoruz. Ne zaman bitecek?  Televizyonda söylemiyorlar.

Ataşehir, yaş 15

Çocukların EBA sistemi üzerinden bir şeyler öğrenebileceğini pek düşünmüyorum, eğitim sistemine güvenim yok. 

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Çocukların
%32'si
EBA'ya düzenli olarak erişemiyor.

EBA'ya çalışıyorlar. Çok hızlı ama oturup dinliyor sadece çocuklar. Not almıyorlar. Ders az, reklam çok.

Fatih, 6 çocuk annesi

Kız arkadaşlarımla arada mesajlaşıyoruz, arıyoruz birbirimizi.

Fatih, yaş 13

Virüs bitsin artık. Maddi ve manevi çöküşe geçtim iyice. Psikolojik olarak da pek iyi sayılmam. 

Sarıgazi, 2 çocuk annesi

İnternet yok. Televizyon var.

Fatih, 2 çocuk babası

Karantina yok, mümkün değil. Bizim mutfağımız, banyomuz bile yokken.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Ben dünyayı tamamiyle değiştirmek isterdim. Mesela insanların bakış açısını...  Yakında gelecek çok büyük olacak ve evler devasa olacak falan diye. Bence yakında insanlar doğanın kıymetini anlayacaklar ve doğayı yeniden güzelleştirmeye başlayacaklar. Ben bunu isterdim ki insanlar en sondan en başa doğru gitse. Mesela biz şimdi taş devrine doğru gitsek. Şey de olabilir aslında geçmişe gidebilsek. Mesela o zaman şu an mesela dünyanın çok kirlendiğini söylüyorlar. Biz o dünyayı bilmiyoruz ki. Ama geçmişe gidebilseydik dünyanın nasıl bir yer olduğunu görebilirdik.

Sarıgazi, yaş 10

Çoğunlukla bilgisayar başında vakit geçiriyorum. Yarım saat spor yapıyorum. Yatmadan önce bir saat kitap okuyorum. Haftada 3-4 defa kendi odamı temizliyorum.

Fatih, yaş 16

Öğretmenlerle iletişimim yok. Okulların şu an öğrencileri düşündüğünü zannetmiyorum.

Ataşehir, yaş 14

Var evde internet ama ben kullanamıyorum ki, vidyolara bakıyorum arada.

Ataşehir, yaş 9

Yalan bunlar, hastalık falan yok. Toplum merkezi ne zaman açılacak?

Tarlabaşı, yaş 5

Süreç ile ilgili hiçbir önlem almadık. Yardım da alamadık. Ne maskemiz var ne eldivenimiz. 

Tarlabaşı, 4 çocuk annesi

Televizyonu takip etmeye çalışıyorum ama saati sürekli kaçırıyorum, saatleri bilmiyorum bu yüzden takip etmekte zorlanıyorum

Tarlabaşı, yaş 12

Düşünmek lazım bilmem. Bilmiyorum yani aklıma bir şey gelmedi şu anda. İlk önce koronayı dünyadan kaldırmak. Tamamen. Başka bir şey, internette çok görüyorum. Hayvanlara insanlara zulüm. Onları kaldırmak istiyorum. Böyle.

Sarıgazi, yaş 14

Eczanede bulamadık. Eczaneden para ile aldık. Kod ile sonradan aldık. 

Fatih,

Sabahları çok geç uyanıyorum. Sonra zaten ders yapıyorum sürekli. Sınavım var benim bu sene ona hazırlanıyorum. Sonra bitiyor zaten pek zaman kalmıyor.

Fatih, yaş 14

Küçüğün öğretmeni yazıyor ama büyüğünkinden kimseler aramadı.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

İnternete bakıyoruz. Sokağa çıkma yasağı ve izin günlerini oradan öğreniyoruz. Vaka sayılarını televizyondan öğreniyoruz ya da annemlere soruyoruz. Söylüyor onlar. Sadece kardeşimi uzak tutmaya çalışıyoruz, psikolojisi bozulmasın diye.

Fatih, yaş 14

Yok izlemiyorlar televizyondan dersleri. Hiç ders çalışmıyorlar büyük oğlum sınava girecek ama nasıl yapacağız bilmiyorum. İstanbul'a da gidemiyoruz acaba burada sınava girebilir mi? Öğretmenden bilgi gelmiyor bize, çocuklar telefondan EBA'ya girmeye çalıştılar ilk hafta girdiler bir daha giremediler saatin de girmeyince sonradan giremiyorsun heralde onu da anlamadık. Gönderdikleri 8 GB internet de öyle kalıyor kullanamıyor çocuklar.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Dükkan kapalıydı, müşteri azaldı. Dolar da yükseldi o ara, zarar verdi işlere. Eşime sorunca çorba paramız çıkıyoruz en azından diyor. Kira veriyoruz, askerimiz var ona para gönderiyoruz. Arabamız vardı onu sattık.

Fatih, 6 çocuk annesi

E…'te(İstanbul dışında bir şehir) arkadaşım yok, dışarıda kimseyle görüşmüyorum. İnternetim olmadığı için online görüştüğüm kimse yok.

Fatih, çocuk

Televizyondan bilgi aldım virüs hakkında. Mesela izin gününde anneannemin evine gittik, o mahallede biri hastalanmış.Virüsün çok hızlı yayıldığını bildiğim için korktum bizim eve de gelecek diye. Gece uyuyamadım.

Ataşehir, yaş 12

İnternet kullanma taraftarı değildik. Hastalık virüs gelince çocuklar eve tıkıldı. Geniş alan, bahçe yok ki çocukları sal oynasınlar. Çocukların canı sıkılmasın diye çektirdik eve. Kavga, gürültü çıkmasın maksat. Virüs bitsin yine evde internet olması taraftarı değilim.

Fatih, 3 çocuk annesi

EBA’yı hiç kullanamadım. Aslında uzaktan eğitimden önce açabiliyordum annemin telefonundan, şimdi hiç açılmıyor.

Ataşehir, yaş 12

Herhangi bir sınava girmesemde sınav konusunda sinirliyim. İnsanların hayatı oyuncakmışcasına ikide bir ertelenip öne alınıyor sınav. Bir gencin bu konudaki endişesini düşününce sinirleniyorum. Şuan bir salgının ortasındayız. Sağlığımız yada hayatımız yerine bi sınavın tarihi üzerinde çalışmalar yapılıyor. Biraz erteleseler birşey olacakmış gibi. Aniden öne alınan sınavı çok saçma buluyorum. Umarım gereki tedbirler alınır ve gençlerimiz en iyi şekilde sınava girerler. 

Ataşehir, yaş 15

Çok ev küçük ya, oynayamıyoruz. Yani küçük, böyle küçük oyunlar koşma, top falan yok... Böyle küçük oynamalar oynuyoruz işte. Hayır oynamıyoruz (kardeşimle).

Ataşehir, yaş 14

B…(çocupu), bir baktım ağlıyor bir gülüyor. Sahurda ağlıyor. Sınavı erkene almışlar diye çok ağladı. 

Fatih, 4 çocuk annesi

Hiçbir şekilde ulaşamıyorum. Hem de EBA’dan ödev gönderiyorlar. Ödev gönderdiklerinde ben yapamıyorum. Hem de eksi atıyorlar bana. Eksi atınca benim ortalamam düşüyor.

Sarıgazi, yaş 14

Günler güzel, eğlenceli. 

Eskisinden daha mı eğlenceli? Evet. Daha eğlenceli. 

Neler yapıyorsun? Kardeşlerimizle oyun oynuyoruz. Terasa çıkıyoruz. Derslerimize çalışıyoruz. 

Ataşehir, yaş 10

Bilgisayar bozuk, bozulmasaydı çok iyi olacaktı. İnternetimiz var da işe yaramıyor şu an.

Ataşehir, yaş 13

Hiç görüşmedim.

Fatih, yaş 11

Bütün gün ev işiyle uğraşıyorum. Kızımla pek vakit geçiremiyorum bu ara. Çünkü şu salgın sürecinde üstüne gidiyorum gibi hissetmesini de istemiyorum. İstanbul a gelince zaten yeterince sorumluluğu olacak ve o yüzden buradayken tadını çıkarsın istiyorum. Kızım akıllı ve büyüdükçe huyları değişiyor. Bu sinirlerimi bozuyor. Galiba fazla sorumluluk yüklemek istiyorum. Bana yardım etsin vs ama 8 yaşında bir çocuk sonuçta.

Sarıgazi, 1 çocuk annesi

Beyim şeker hastası, kalp hastası. Benim hastalıklarım var. Eczaneden hemen ilaç alıyoruz. Yazdırmaya da gitmiyoruz. Eczaneden alıyoruz hemen içeri bile girmeden. 

Fatih, 3 çocuk annesi

Salgın pek korkutucu değil, önlemleri aldıktan sonra bir sorun olmaz. Bunun için sıkışık alanlarda kalabalık bir şekilde durmamak, sarılmamak ve tokalaşmamak gerekiyor. Bu bilgileri televizyondan öğrendim. Hatta X kanalında el yıkamakla ilgili bir şarkı bile yaptılar.

Tarlabaşı, yaş 12

Evde çalışan yok şu an. Devletten yardım alıyorum. Çünkü çocuklarım küçük olduğu için çalışamıyorum.Koronadan önce part time iş alıyordum artık o da yok. Yetmediğim yerde büyüklerimden maddi destek alıyorum. 

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Çoğu zaman oyun oynamaya zaman kalmıyor. O….(kardeşi)sürekli oyun oynamak istiyor. Çarkıfelek ve doğruluk cesaretlik oynuyoruz. Sabah kalkıp eba'ya giriyorum. Ders yapıyorum zaten.

Fatih, yaş 13

Uzaktan eğitim normal eğitime göre biraz daha hızlı. Biraz daha yavaş anlatılmasını isterdim konuların üzerine durulmasını isterdim.

Ataşehir, yaş 15

Okul genellikle çok dersleri özlemesem de. Dersleri çünkü burdan görüyoruz dersler.

Sarıgazi, yaş 13

Hiçbir şekilde görüşmüyorum. İlk zamanlar hepsi ile tek tek görüşüyordum. Artık görüşmüyorum. Telefonlarımızdan bıktık. Sadece uyumak istiyorum.

Fatih, yaş 16

(Karantina) mümkün değil. Eşim (Covid-19 pozitif vaka) eve geldi. Ona ayrı oda yapmamız lazım ama olmuyor. Mecburen liseye giden oğlum gidiyor yanına orada ders çalışıyor. Ne yapalım çok zor.

Tarlabaşı, 7 çocuk annesi

Televizyonda haberleri izliyorum. İnsanlar hiç dinlemiyor dışarıya çıkıyorlar bu salgın var neden böyle yapıyorlar.

Tarlabaşı, yaş 11

İhtiyacımız olsa bile hastaneye gitmeye korkuyoruz, geçen gün parmağım da sorun yaşadım ama yine de gitmedim kendi kendime geçirmeye çalıştım.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Eskiden keşke tatil olsa diyordum şimdi keşke okul olsa diyorum.

Sarıgazi, yaş 11

Ama hayır ben telefonumdan izliyorum ben.

Sarıgazi, yaş 15

Bildiğim kadarıyla okullar açılmayacak haberden duydum , okuldan çok arkadaşları özledim ancak okul açılsa bile şu an gitmem.

Ataşehir, çocuk

Kirayı ödeyemedik ama şu anlık ev sahibiyle ilgili sıkıntı yok ama faturayı ibb askıda faturadan ödedik.

Ataşehir, 4 Çocuk Annesi

Uzaktan eğitim olmaz çünkü.Ben kendim yakından bile eğitim veremiyorum.

Ataşehir, 1 çocuk babası

En çok x ile konuşuyorum. Oyun oynuyoruz beraber telefonda.

Sarıgazi, yaş 11

Fazla Türkçe bilmiyorum, o yüzden sınıfımdaki çocuklar benimle konuşmuyorlar ve bana kötü kötü bakıyorlar, Arapça konuştuğum için, Arapça konuşuyorlarmış gibi benim taklidimi yapıyorlar.

Ataşehir, yaş 12

Yapacak hiçbir şey bulamıyorum. Dersleri izleyemiyorum, arkadaşlarım yok. Arada görüntülü konuşuyoruz ama sıkıcı geçiyor günler.

Sarıgazi, yaş 9

Sıkıcı geçiyor. Bunaldık artık,çocuklar çok şükür iyiler ama içerde tutmak çok zor oluyor. Eskiden oyuncaklardan nefret ederdim evim küçük ortalık dağılmasın diye döktürmezdim, şimdi bir odaya bütün oyuncaklarını döktüm hiçbir şey demiyorum ne yapayım başka türlü içerde tutamayacağım. Alıştık artık yapacak bir şey yok, ne yapalım.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Biraz özledim, biraz da özlemedim. Çünkü her sabah yürüyerek gidiyorum. Uzak biraz. O yüzden. Hocaları özledim. Sıramı özledim. Benim sınıf hocam sıramı değiştirecekti. Yani ilk sırada oturacaktım ama kapandı.

Sarıgazi, yaş 13

EBA'da verilen derslerin hızlı geçtiği ve dersleri sıkıcı olduğu için takip edemeyen çocukların oranı
%14

Televizyonlardan eğitimi takip edemiyorum. Çünkü çok hızlı anlatıyorlar. Hem de yanımda çocuklar var, çok ses oluyor  ve dinleyemiyorum. Telefon ya da televizyon izlemeyi sevmedim. Okuldan çok arkadaşlarımı özledim. 

Ataşehir, yaş 9

Bir hayvan olsam köpek olurdum herkesi korurdum.

Ataşehir, yaş 8

Yani şu an merak ettiğim tek şey ilaç olabilir. Ben genellikle ailemle paylaşırım bu konuları. Arkadaşlarımla konuşunca onlara da sorarım. Haberlerden bir şey gördün mü, yenilikler var mı mesela.

Sarıgazi, yaş 13

Kartondan çarkıfelek oyunu yapıyorum. M….(kardeşi) bozuyor. Küçük bir tane yaptık ona da ama gelip bizimkini bozuyor. Onun dışında tv izliyorum, tablette oynuyorum. Çizgi film izliyorum.

Fatih, yaş 11

Uyku düzenim çok bozulmuştu. Şimdi biraz daha düzeldi. Sabah kalkıyorum kimse uyanmadan kahvaltı vs ediyorum. Dizi film izliyorum. Ben yanlışlıkla uyku düzenimi düzelttim. Bizimkiler çok geç yatıyor. Sabah da geç kalkıyorlar. Ben o yüzden son 1 haftadır erken kalkıp sessizce oturuyorum. İnterntte arkadaşlarımla konuşuyorum.

Fatih, yaş 16

Girmiyorum internete. İnternet altyapısı yok sokakta. Telefonu da babam vermiyor.

Ataşehir, yaş 11

Aslında çok az giriyorum internete. Sabah kalkıyorum. Eba'ya giriyorum. Ders çalışıyorum. O..'nın(Kardeşi) dersi oluyor o izliyor sonra. Alırsam haftada bir kere film izlemek için alıyorum.

Fatih, yaş 13

EBA'yı hiç beğenmedim. Not alamıyorsun, sadece dinliyorsun. Ara vermeden anlatıyorlar. Soru soramıyorsun. Biz yine sonradan araştırabiliyoruz, çocuklar onu da yapamıyor. Cumhurbaşkanlığı açıklama yaptı, okul bu yıl için bitti. Mezunum artık, 12. sınıf sayılmıyorum.

Fatih, yaş 17

Evet çok fazla bir şeyler öğretti. Mesela önceden hayatımı çok sıkıcı zannediyordum ama şimdi evde oturmak daha sıkıcı. İnsanları görmemek böyl eçok kötü bir şey. Dışarı çıkmamak, kimseyi görmemek çok sıkıcı bir işey. Okul çok iyi bir şey mesela.

Ataşehir, yaş 14

Okulu çok özledim. Aslında biz okulda bedene çıktığımız zaman mendil kapmaca oynuyorduk. Burada korona.. okula gitsek.. keşke okul olsaydı da arkadaşlarımızla beraber mendil kapmaca oynardık. Bi de biz okulda bedene çıktığımız zaman mendil kapmaca oynadığımız için çok alışmışım mendil kapmacaya. Çok özlüyorum. 

Sarıgazi, yaş 9

İyi giden şu ki, eskiden okul varken okul dolayısıyla ailemle pek vakit geçiremiyorduk. Babam işe gittiği için gün boyu babamı pek göremiyordum ama her gün sık sık görüyorum şimdi annemle babamı. Daha çok aktiviteler yapabiliyoruz.

Ataşehir, yaş 11

Ellerimizi yıkamak. Eskiden yıkıyordum ama çok yıkamıyordum. Şimdi daha çok yıkamaya başladım. 

Ataşehir, yaş 13

Çok özledim. Tüm arkadaşlarımı özledim. Diğer okuldaki arkadaşlarımı da özledim. Onları da seviyoruz.

Sarıgazi, yaş 5

Koronavirüsü çok kötü bir mikrop, çünkü annem koronovirüs videosunu izletti oradan biliyorum, herkese bulaşıyor, bu yüzden hep evdeyiz , ellerimizi sık sık yıkamalıyız.

Ataşehir, yaş 5

Uzaktan eğitimden memnun değilim, kendi öğretmenimi istiyorum. Onun beni görmesini istiyorum. Öğretmenimi çok seviyorum ve özledim.

Ataşehir, yaş 9

Güvende hissetmiyorum ama temizlik konusunda çok titizdir annem. İşe de gitmese daha iyi olabilir ama çok dikkat ediyor eve geldiğinde hemen duş alıyor. Aslında evde kalsak iyi ama annemle babamın çıkması gerekiyor.

Sarıgazi, yaş 11

Annem çok izletmiyor haberleri, çocuk psikolojisini kötü etkiliyor diye.

Tarlabaşı, yaş 12

Evde internet var. Oradan bağlanıyor çocuklar. Ben bilmiyorum zaten pek.

Fatih, 3 çocuk annesi

Bir-iki kere izinde çıktım. Parka gittim, arkadaşlarımla görüştüm. Benim uykum düzenim bozulduğu için 2'de kalkıyorum, dışarıda da az duruyorum.

Fatih, yaş 13

Genelde dersle geçiyor.

Fatih, yaş 10

Yok kullanmıyorum, burada yok çünkü. ( Konuşmanın başlangıcında salgın nedeniyle memleketlerine gittiklerini ifade etmiştir.)

Ataşehir, yaş 12

Çıkamıyorum, annem izin vermiyor. Çıkmak isterdim en azından arkadaşlarımın evine gitmek isterdim.

Tarlabaşı, yaş 11

Gerekirse hepimiz bır oda da kalırız, hastalanan kişiye yer açarız. Napalım? 

Sarıgazi, 3 çocuk annesi

Evet görüşüyorum, bazen sokakta bazen telefonda bazen balkondan. T., M. ve M. (TTM’ye gelen arkadaşları)) ile WP grubu kurduk. Orada konuşuyoruz, birbirimize fotoğraf atıyoruz. Eğleniyoruz orada da güzel geçiyor.

Tarlabaşı, yaş 11

Öğretmenim aradığında konuşmak istemiyorum çünkü sıkıcı.

Ataşehir, yaş 9

Telefondan instagram üzerinden görüşüyorum. İzin gününde parka gittiğimde görüştüm bir de. İzin günü dışında çıkanlar oluyor. Suriyeliler çıkıyor daha çok. Buraya polis uğramıyor.  Onlarla da salmış.

Fatih, yaş 13

Ben asıl evsiz kalırsak diye korkuyorum. Bizim gelirler durdu mesela. Temizliğe gidiyordum şimdi gitmiyorum. Kocam iş arıyordu. Önümüzdeki ay bu evde olursak, bu izolasyon bizim için yeterli.

Sarıgazi, 3 çocuk annesi

iyi gidiyor işte derslerime çalışıyorum. Ben de öyle birazcık anlayamıyorum. Sorularımı öğretmene sorabiliyorum. Örnek veriyor anlamazsam başka bir örnek veriyor, anlıyorum. 

Sarıgazi, yaş 11

Kanalı ayarlayamadık.

Fatih, yaş 7

Eldivensiz,maskesiz dışarı çıkmıyoruz. Maske verdiler, 5 tane verdi. Başka yok. Eczaneden aldık, ayrıyeten.Tek oda içindeyiz. Kimse hastalanmadı allaha şükürler olsun. 

Fatih, 2 çocuk babası

Çok sıkılıyoruz hocam, her gün dua ediyoruz annemle bu korona virüs bitsin diye.

Tarlabaşı, yaş 4

M...'dan(çocuğu) telefon gelmiyor hiç. bitirmiş bi de üstüne ke paket yapmış. 320 lira fatura var ödenecek. Biz de kapatacağız artık tümden. İstanbulda bakarız artık tekrar.

Fatih, 1 çocuk annesi

3 saat televizyon, 7 saat telefon ve tablet.

Tarlabaşı, yaş 12

Oturuyoruz ders çalışıyoruz. Tabletim bozuldu onu düzeltiyordum. Oruç tutuyorum ama zorlanmıyorum hiç.

Fatih, yaş 11

Evin arkasında küçük bir bahçe var. Eşim çocukları oraya çıkarıyor. Çocuklar da mutlu oluyor. İzin gününde de eşim çıkardı onları. Önlemimizi alıp çıkıyoruz. 

Fatih, 3 çocuk annesi

P…(online oyun) oynuyorum, video izliyorum.

Fatih, yaş 14

M. geçen gün çok ağladı yalvardı ne olur dışarı çıkar diye ama çıkarmıyorum dışarda mikroplar var bitince çıkacağız diyorum. Onlarla oyunlar oynuyoruz birlikte. Mesela karton bardaklar vardı balon aldım. Balonu bardaklara atmaya çalıştık öyle bir oyun kendimce yaptık işte, sonra balonu üfleyerek götürmeye çalışıyoruz. Şimdi Y. babasıyla televizyonda ders yapıyor, M. de ağladı çizgi film izleyemiyorum diye, onunla oyun oynayacağım, biraz mutlu olsun sonra kendi haline bırakacağım.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Her gün konuşuyoruz. Whatsapp, instagramdan konuşuyoruz. Bağlantımızı hiç kaybetmedik.

Fatih, yaş 16

Matematik dersinde okulda daha geride olduğumuz için yalnızca matematik dersini anlayamıyorum.

Tarlabaşı, yaş 12

Çocukların öğretmenleri hiç ilgilenmiyor, iletişimimiz yok. Okul ile iletişim kurabileceğimiz hiçbir telefon numarası yok ve bu konuda biraz suçlu hissediyorum.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Kartal bir de bukalemun olurdum. Çünkü kartal çok hızlı bir hayvan, bukalemun da çok iyi kamuflaj oluyor bir de hedefini 12 den vuruyor asla ıskalamıyor.

Tarlabaşı, yaş 14

Hiç giremediler( Eba'dan bahsediyor.), okuldan kapandığından beri. Biz de yapamıyoruz ki. 

Fatih, 3 çocuk annesi

Ben bu sene sınava girecektim ama herhalde giremem çünkü kimliğimin değiştirilmesi gerekiyor. (Sınava girmeden de liseye gidiyor musun?) Aynı okulun lisesine gidicem. Aslında girmeye korkuyorum.

Sarıgazi, yaş 13

Arabaların yok olmasını isterdim doğayı kirletiyorlar çünkü. Balıkları zehirleyen, doğayı kirleten fabrikalar olmasaydı daha iyi olurdu. Bir de dünya barışı, ilk savaşı, ikinci savaşı, üçüncü savaşı durdurmak için değneğimi kullanırdım. Gelecekteki savaşları durdurmak için de. Bu belki imkansızdır ama olsun.

Tarlabaşı, yaş 11

Öğretmenim sadece telefondan bana ödev atıyor.

Ataşehir, yaş 8

İnternetten sağlık bakanı neler diyor bakıyorum ama hasta daha fazla insan olduğunu düşünüyorum.

Ataşehir, 1 çocuk annesi

Resim yapıyorum. Mandallarla oynuyorum. Kardeşim yardım ediyor.Otopark yapıyorum. Yarış arabası yeri yapıyorum.. Yemek sevmiyorum. Çikolata seviyorum. Yatmak istemiyorum.

Sarıgazi, yaş 5

Bakmıyorum, sormuyorum kimseye. Bu karantina ne zaman bitecek diye merak ediyorum. Sormuyorum kimseye. Kendim araştırıp öğrenirim.

Fatih, yaş 11

2-3 saatliğine kendime ayıracak vaktim oluyor. Bazı hikayeler okuyorum. İstirahate çekiliyorum, kendimi yormamaya çalışıyorum.

Fatih, yaş 16

Ben bi tek izin gününde dışarı çıkmadım.

Fatih, yaş 14

Kanallar sürekli vaka sayısı, hastalık haberleri gibi şeyler veriyor. Biraz çocukları eğlendirseler daha güzel olur. Her gün hastalık.

Tarlabaşı, yaş 11

Çocukların
%20'si
EBA'daki konu anlatımlarının daha anlaşılır olmasını istiyor.

Hayır yok. Bir tane internet şeyi var oradan nerede ne kadar şey var diye bakıyorum. Eskiye göre daha az bakıyorum. Kime soracağımı bilmiyorum.

Sarıgazi, yaş 13

İlk olarak ücretsiz olsa internet verseler daha çok herkes girer bence. İkinci olarak da en çok girene akülü araba, kitap gibi falan hediyeler verseler kesin girerdim. Kim kaç dakika girmiş görünse mesela orada, dakikası en çok olanlara hediyeler verilse. Üçüncü olarak da biraz eğlenceli olsaydı girerdim.

Fatih, yaş 14

Çocuklar da iyiler ama ders konusunda biraz zorlanıyorlar özellikle takip etmekte, yetişemiyoruz anlatılanlara. Tekrarı oluyor sonrasında ama onlar da hızlı

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

(EBA) İzliyorum ama bir şey anlamıyorum 9 dakika anlatıyor, internetten takip etmiyorum. Testlerim var bazen onları çözüyorum.

Tarlabaşı, yaş 14

Genellikle telefon veya bilgisayardan giriyorum. Hocalar bize görüntümüzü gösteriyor. Güzel oluyor.

Fatih, yaş 12

Ne yalan söyleyim sürekli bir şeyleri unutuyorum. Konuyu biliyorum, yapabileceğimi biliyorum ama unutuyorum. Odaklanma sorunum zaten vardı, şimdi daha da arttı. Artık düşünemiyorum. Motivasyonum düşüyor tabi. Annem düşürme kendini diyor. Şeytan dürtüyor, çalışma diyor bazen. Konu çalışmıyorum zaten artık, deneme çözüyorum sadece. Yapamadıklarıma dönüyorum. Önümüzdeki sene için de dersane bakıyorum ama iyi bir dersane yok. Final önerildi, Beyda beğenmemiş mesela onu da. Belki o aynı anda okula da gidiyordu, ondandır. Müfredat, konular değişecek seneye. Dershane beni düzenler belki.

Fatih, yaş 17

Yok internete pek bakmıyoruz. Televizyondan takip ediyoruz.

Ataşehir, 4 çocuk annesi

Televizyondan eğitimleri takip ediyor oğlum ama onlar çok ilerideler ve bizim sınıf daha gerideydi o yüzden anlamıyor ve ağladı, ben de ağlama ben sana öğretirim dedim. internetten araştırıyorum ona kitaplar buluyorum okuması için. toplama, çıkarma işlemlerinde artık bildiğim kadarıyla yaptırmaya çalışıyorum. Çevremdeki arkadaşlara sordum onların öğretmenleri günlük etkinlikler veriyormuş whatsapp’tan çocuklarla konuşuyormuş. Ben de bizim öğretmeni aradım söyledim, yapacak bir şey yok dedi olumsuz cevap verdi. Sınıfımızdan birkaç veli daha yazmış ama geri dönmedi öğretmen ben de arkadaşların öğretmenlerinin verdiklerini günlük alıp yaptırıyorum oğluma. Başka ne yapabilirim ki?

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Öğretmenden bilgi geliyor ama öğretmenden pek memnun değilim aslında. 

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Bir günde kaç saat oyun? Çok. 3-4 saatten daha fazla. 7-8 saat. 

Ne oynuyorsun? Bilgisayar oynuyorum. PubG. 7-8 saat. 

Televizyon ya da youtube az oluyor. En çok 1 saat. Neler izliyorsun? Youtube oyun. 

Takip ettiğin youtuber: çok. Enis Batur. Araplar var çok. 

Ataşehir, yaş 14

Acaba yakın bir sürede bitecek mi yoksa devam mı edecek. Kime sormak isterdim bilmem.

Sarıgazi, yaş 14

Çocuklar evde, ben evdeyim o yüzden şu an endişelenmiyorum. Ama burada yakınım yok benim. Tek başıma çocuklara baktığım için zaten işe gidemezdim onlar da gelme dedi gitmiyorum. Annem burada olsaydı iyi olabilirdi. O memlekette, Hakkari’de. Şimdi ben hastalansam mesela gerçekten çocukları kime bırakırım onu bilmiyorum.

Sarıgazi, 2 çocuk annesi

Dışarıya çıkmıyorum, gerek yok ki.

Fatih, yaş 16

Giriyorum arada ama bağlantıda sorun oluyor bazen, cızırtı oluyor. 

Fatih, yaş 14

Arkadaşlarımla telefonla haberleşiyoruz. Derslerle ilgili konuşuyoruz. Bazen oyun oynuyoruz. dışarı çıksak nerelere gideriz, neler yaparız planları yapıyoruz .Bütün sokakları gezmek, bütün parklara gitmek isterdim.

Fatih, yaş 11

Telefondan bakıyorum merak ettiğim bir şey olursa veya anneme soruyorum.

Ataşehir, yaş 13

Hep aynı. Sabaha kadar oturuyoruz. Film izliyoruz.

Fatih, yaş 14

Hastaneye gittim, yatırmak istediler ama yer yoktu yatırmadılar. Ben de istemem zaten, çocuklara kim bakacak. 

Fatih, 5 çocuk anneannesi

Bizde televizyon olmadığı için yok. EBA’ya çok girmeye çalıştım, hiç olmadı. Bilmiyorum vallahi, çok denedim şey yaptık. Yok benim yani okuldan şifre istedik, verdiler. Ama hesabıma girmek istediğimde giremiyorum. Diğerleri girebiliyor ama ben giremiyorum. Ama şey yapıyorum, test falan çözüyorum evde.

Sarıgazi, yaş 13

Aldık 1000’lik yardımı ama bitti, 3 çocukla bu şekilde kira ödeyip bir de market alışverişi yapmamıza imkan yok. Çalışamayacaksak köye gideriz.

Ataşehir, 3 Çocuk Annesi

Uzaktan eğitim hiç iyi değil. Hiç bir şey anlamıyorum. Bazen izlemeye devam ediyorum. Bazen de bizde EBA yoktu ya, çalışamıyoruz çok. Sadece grupta anneme vidyo gönderiyorlar. Okul grubunda. O vidyoları izliyorum ama her gün değil. Annemin arkadaşı Suriyelilere tercüme ediyor. O bize vidyoları gönderiyor. Bazen o vidyoları anlıyorum. Bence de çok sıkıcı.

Sarıgazi, yaş 11

Hiçbir şey yapmadık. Girmezseniz eksi bir şey olmuyor dedi öğretmenler. Gelmeyin demeye getirdiler. Öğretmenlerin işine geliyor bu. Bir kere İngilizce dersi yaptık skypetan, goy goy yaptık. Karantinanın ilk zamanlarında. Başka da bir şey yapmadık.

Fatih, yaş 16

Mesela ilacını bulabilecekler mi, bunu merak ediyorum. İnsanlara zarar vermeyen ama virüsü öldürebilecek bir ilaç olmalı

Tarlabaşı, yaş 12

Maddi kaygılardan dolayı köye geldik biz. Kaygılanmıyorum şu an. Burada vaka yok. Rahat ettik burada. Hava alabiliyoruz yani, ama İstanbul’da kalsaydık ne yapardık bilmiyorum. Ailedekiler destek oluyor.

Sarıgazi, 2 çocuk annesi

Koronayı burdan götürmek. Hemen merkeze gitmek.

Sarıgazi, yaş 6

Ekonomik olarak şu an bir sorun yaşamıyoruz böyle devam ederse yaşayabiliriz. Şu an eşim çalışmaya devam ediyor ama yurt dışından gelen insanlarla çalışıyor eğer gidiş gelişler kapanırsa çalışamayacak. Normalde ben de midye yaparak eve katkıda bulunuyordum ama 1 aydır iş yok. Sağlığımız için şu an yapabilecek bir şey yok bu durum uzarsa eğer ne yapacağımızı bilmiyoruz, endişeliyiz.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Ara tatilleri kesseler, okula gitsek daha iyi telafi ederiz bence. Günlük ders sayısı arttırılabilir belki okullar açılınca.

Fatih, yaş 16

Evde çalışan yok. Sizin gönderdiğiniz erzak ile idare ettik. Onlar da bittiBelediye yardım yapacaktı onu bile yapamadılarFatih’ten sadece bir kere geldi. İBB’den de gelmedi. 

Fatih, 2 çocuk babası

Ellerimizi yüzümüzü sıkıyla yıkamak. Sabırlı olmak, Okuldan geldiğimde parka gidelim, yemek yiyelim falan derdim. Şimdi demiyorum öyle, salgın var dışarıda.

Ataşehir, yaş 11

İnternet bağlantısı sürekli kesildiği için düzenli takip edemiyorum. TV'de de çok reklam çıkıyor, hoşuma gitmiyor.

Fatih, yaş 11

Zamanı durdurmak mesela. Zaman dursa, zaman altından paradan her şeyden daha pahalı. Mesela zamanı durduran bir şey yok yani. Dünya onun için. 

Sarıgazi, yaş 9

Pek iyi sayılmam, birazcık stres var. 3 aydır hep aynı şeyi yapmaktan bıkkınlık geldi. 

Sarıgazi, yaş 14

Hiç dışarı çıkmadım 1 kere tek alışverişe gittim. Çarşamba çıkamıyorum annemin işleri oluyor. Bir de babam izin vermiyor. O kadar evde durdunuz şimdi çıkmayın diyor.

Fatih, yaş 13

EBA tv’ye giremedim, ayarlayamadık. İnternetimiz yok.

Fatih, yaş 12

Valla bazen çıkıyorum. 1-2 dakikalığını bakkala falan gitmek için. İzin günü top oynadık çıkıp. Ama hava çok sıcak.

Fatih, yaş 11

İnsanlara mesela yani korona oluyorlar ya. Onlara ilaç verirdim. 

Sarıgazi, yaş 13

Sanki hapisteyim.

Ataşehir, yaş 14

Arkadaşlarımı görebiliyorum.  Cuma 11.00 - 15.00 arası bizim saatimiz ya arkadaşlarımla görüşüyorum. Sosyal mesafe kurallarına uyuyoruz.

Fatih, yaş 16

Eşimin çay ocağı var ama kapattı bu sürede. Ramazanda da evdeydi. Şimdi ramazan bitince başladı. Ama pek iş olmuyor. Durumumuz kötü olunca ben bir yemek yapılan yerde iş buldum. Ama şimdi koronadan dolayı pek gitmedim. Borçlar kapanana kadar birkaç ay çalışırım diye düşünüyorum. 

Fatih, 3 çocuk annesi

EBA’yı takip etmeye çalıştık ama verimli olmadı. Ben okuma yaptırıyorum, basit matematik işlemleri yaptırıyorum ama okul gibi olmuyor. Oğlum ‘sıkıldım, yoruldum yapmayalım’ diyor, öğretmen gibi olmuyor okula gitse öyle diyemez yapardı. Bu sebeple çok kötü oldu. Öğretmenle iletişim halindeyiz whatsappdan bize alıştırmalar gönderiyor biz de yaptırıyoruz çocuklara.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Çocuklar da gerildi tabi, devamlı endişeli cümleler duyuyorlar televizyondan. Biz de gerginiz, haliyle birbirimizle uğraşıyoruz ama cidden çocuklara nasıl yaklaşmam lazım ben çözemedim bu süreçte. Böyle biri anneleri babaları bilgilendirseydi iyi olurdu.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

G. ve B. iyi, oyun hamuruyla atölyede yaptıklarını evde yapıyorlar, çizgi film seyrediyorlar, oyun oynuyorlar.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Haberlerdeki vaka sayısı doğru değil bence. Zaten televizyon izlemekten hoşlanmıyorum. Herkesin kafası karışık

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

E.’nin öğretmeniyle iletişimdeyiz, sınıf annesi bu konuda yardımcı oluyor. E.’nin ödevleri hakkında bilgilendirme yapılıyor, o da bu süreçte ders çalıştı ve tablette oyun oynayarak zaman geçirdi. Televizyondaki eğitimi takip ediyoruz, kaçırdıkları durumda fotoğraflarını çekip daha sonra tekrar üzerinden geçiyoruz.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Virüsler  azaldığı için, 2-3 günde bir dışarıya çıkıyorum. Mahalleyi turluyorum, uzak yerlere gitmiyorum.

Fatih, yaş 16

Bulmaca kitabından öğrenebilrdim. Benim bir bulmaca kitabım var oraya korona ile ilgili bir şey saklayabilirlerdi. Daha eğlenceli öğrenirdim.

Tarlabaşı, yaş 11

Nefes darlığım ilerledi. Randevu aldım ama o gün koronalı hasta geldi hastaneye şansıma. Sonra yazdıramadım hap. Komşumun da aynı hastalğı vardı ondan ilaç aldım. Sağlık ocağı da işe yaramyor hastaneye gitmem lazım bekliyorum yollar açılsın da gideyim diye.

Fatih, 1 çocuk annesi

Babam işe gittiğinde ekran başındayım. O gidince kapıyorum. Babamla birlikte hayvanları izlemeyi seviyorum. Zürafaları izliyoruz. Onların boyu ne kadar biliyor musun?

Tarlabaşı, yaş 5

E. hiç ders yapmıyor, televizyonu ayarlayamadık o yüzden dersleri takip edemiyor. İnternetimiz olmadığı için EBA’ya da giremiyoruz. Öğretmen okuma kitapları vermişti onları bitirdi. Dersleri takip etmese de olur kitap okusun dedi ama okumuyor. Okuması kötüye gidiyor. Elinde okuma kitabı yok öğretmen hayat bilgisi kitabını okumasını söyledi, onu okumak istemediği için hiçbir şey yapmıyor.

Tarlabaşı, 4 çocuk annesi

Valla aynı sıkıldık bunaldık evlerdeyiz. Uyku düzenimiz hiç iyi değil. Çocuklar da öyle çok sıkılıyorlar yaramazlık yapıyorlar.

Fatih, 3 çocuk annesi

Merak ettiklerimi haberlerden öğreniyorum. Öğrenmek istediği bir konu da TTM. TTM’yi merak ediyorum. En doğru siz yaptınız, TTM’ye fazla çocuk geldiği için bulaşabilirdi

Tarlabaşı, yaş 12

Bakımverenlerin
%48'i
Covid-19 pozitif durumunda evde karantina koşullarının mümkün olmadıgını belirtti.

Sokağa çıkıyorum. Paten sürüyorum. Oynuyorum. Arkadaşlarımla sokakta oynuyorum. Evin kapısının önünde oynuyoruz. 

Fatih, yaş 10

Uzaktan eğitime erişebiliyorum. Ancak yetersiz buluyorum. Ben online derse internet ile giriyorum. Ev internetimiz şu an olmadığı için telefonuma internet yükletmek zorunda kalıyorum. Bu da demek oluyor ki evinde internet olmayan, telefona/bilgisayara sahip olmayan ve ya telefonuna internet yükletemeyen (durumu el vermeyen) bir çok öğrenci arkadaşım bu uzaktan eğitim durumuna erişemeyecekler. Maalesef…..

Ataşehir, yaş 14

Koala gibi çünkü çok sakin, çok uyuyor, aynı zamanda da aslan gibi bazen çok çabuk sinirleniyorum. Bu süreçte çok duygusallaştım, olmadık şeylere sinirlenebiliyorum, bazen ailemi görmek istemiyorum, tek başıma kalmak istiyorum.

Tarlabaşı, yaş 12

Polis kovaladı bizi ona çok güldüm. bazen top oynuyoruz çok eğleniyorum.

Tarlabaşı, yaş 7

Bu durumdan çok korkuyoruz, eğer devam ederse, evde bir parça ekmek kalmayacak. Ve evin kirası, bu ay nasıl ödeyeceğimizi bilmiyorum. Kocam depresyonda, onun depresyonunu artırmamak için onunla da konuşamıyorum, bu durumdan çok korkuyorum, Korona’dan ziyade, esas en çok bundan korkuyorum.

Sarıgazi, 3 çocuk annesi

Aliyle oynadığımız oyunları oynamaya çok devam etmiyoruz. 

Ataşehir, yaş 14

Arkadaşlarımla, dışarı çıkmadan, online görüşüyorum. Dışarı çıktığımda, okul arkadaşlarımla görüşüyorum.

Fatih, yaş 16

Çocuklar oyun oynuyorlar. İnternetimiz yok, televizyonumuz da çok eski. O yüzden çocuklar videoları (EBA) izleyemiyorlar. Çocukların okuldaki öğretmenlerine telefonumu vermiştim, ama ne arıyor ne de mesaj atıyor.

Tarlabaşı, 4 çocuk annesi

Çocuklar çok zor valla. O H... (çocuğu), sürekli "Anne biz neden dışarıya çıkmıyoruz. Okulum neden kesildi." diye soruyor.  Korona bitince 3 hafta eve girmeyeceğim. Ev işi çok arttı. Çocuklar da yardım ediyor ama sınavları var ya hiç karışmıyorum. Ben izin vermiyorum yardım etmelerine. İş güç değil de  ev çok küçük. Küçücük ev. Çok sıkıldım, çok çok bunaldım.

Fatih, 4 çocuk annesi

Telefonum olsaydı x’le konuşurdum ama konuşamıyorum telefonum yok.

Sarıgazi, yaş 8

Sadece K…'yi(çocuğu) çıkartım. U...'ya(çocuğu) babası izin vermedi. Sadece ekmek almaya gittik ve merdiven sildim döndük. U... çok isyan etti, üzüldü. Tüm arkadaşları çıktı, bahçeden onu da çağırdılar ama gidemedi. 

Fatih, 2 çocuk annesi

Hepimizin EBA’ya bakması lazım. O zorluyor. Biz 5 kardeşiz, 4’ümüzün girmesi gerekiyor EBA’ya. Evde bilgisayar var ama benim elime az geçiyor. Herkesin bir işi var. Öğretmenim anneme mesaj atıyor ödev veriyor, ama arkadaşımdan duydum EBA’dan da veriyormuş, ben kaçırmışım.

Ataşehir, yaş 11

Koronayı aslında hiç öğrenmek istemezdim. Ne resimle ya da yazıyla, videoyla..

Tarlabaşı, yaş 13

Hiç. İstemezdim. Şimdi yok aklımda. 

Sarıgazi, yaş 14

Haberlerden öğreniyorum, dışarıda hep bahsediyorlar. Ölen kişilerden, iyileşenlerden, hasta olanlardan. Korona ne zaman bitecek merak ediyorum, başka öğrenmek istediğim şey de bu yaz acaba köye gidecek miyiz? Köye gitmeyi özledim çünkü.

Tarlabaşı, yaş 10

Arkadaşlarımla hiç görüşmedik. Bazen telefonla konuşuyoruz. Akrabalarımla, kuzenlerimle. Ninemle, teyzemle. 

Ataşehir, yaş 10

Sosyal izolasyon yapabilmek bu evde zor açıkçası. Şu an normalden de kalabalığız, annemle babam da bizde kalıyor. Biz zaten 5 kişiydik, şimdi 7 kişiyiz. Ev 2 odalı. Yasak kalksa biz gideceğiz aslında, belki eşimin ailesinin yanına gideriz diyoruz. Onlar köyde kalıyorlar. Orda izolasyon olabilir.

Sarıgazi, 3 çocuk annesi

İyiyim işte evdeyiz. Çocuklarla uğraşıyorum. Çocuklara bakıyorum. Yaramazlar ama çok zor oluyor.

Fatih, yaş 13

Bu süreçte tek merak ettiğim şey çocukların sokağa çıkma yasağı ne zaman bitiyor?

Tarlabaşı, yaş 12

Bu korona’yı bitirmek isterdim. Hemencecik okula gitmek isterdim. Bir de okulu saat bire almak isterdim. Sabahları o kadar uyanamıyorum. Uykum geliyor.

Sarıgazi, yaş 10

M….'nin(çocuğu) öğretmeni hep ilgilendi, baştan beri iletişimimiz hiç kopmadı. Ödevler veriyor. Biz ona yapıp gönderiyoruz. Ama E...'yi(çocuğu) hiç bilmiyorum ne yapıyor.

Fatih, 5 çocuk annesi

Sadece evde kalma ve tam temizlik olmalıyız.

Ataşehir, yaş 12

İş yüküm arttı. Günün çoğu zamanını evde geçirdikleri için. Evde gözümün önünde olsun yeter. Çok şikayetçi değilim. 

Fatih, 4 çocuk annesi

Her gün dışarı çıkıyorum, eğleniyorum. İstanbul da olsam evde kalırdım çıkamazdım. 

Sarıgazi, yaş 9

Evimiz 2+1 ama ayıramayız çünkü yatak odamızın içinden diğer odaya geçiliyor.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Telefonlarımız da var internet. Benim de var eşimin de. 

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Sokağa çıkmıştım. Sonra o gece halamda kaldım. Ertesi gün de döndüm. Dışarıda olmak çok güzelmiş. Özlemişim.

Fatih, yaş 14

Yok. Hayır haberleri takip etmiyorum. Bizde haberlerde koronayla ilgili hiç bir şey söylemiyor. A haber herhalde. Burada karşımızda bir arkadaşım var o Türk. O zaten haberleri izliyor, bize söylüyor. Sadece camdan görüşüyoruz. Cumhurbaşkanına sormak isterim.

Sarıgazi, yaş 12

Çocuklar kaygılı değil bence, ben onlara yansıtmıyorum ama ben kaygılıyım aslında. Çok temizlik yapıyorum. Ama yapmak da lazım.

Sarıgazi, 4 çocuk annesi

Televizyon bozuk, bilgisayar A.’nın (kardeşi) elinde zaten, telefondan sosyal medya arkadaşlar işte öyle zaman geçiriyorum 5 saat.

Tarlabaşı, yaş 14

Küçük kızım bile söylüyor ‘neden beni öpüyorsun, dışarıdan geldin. Beni öpemezsin.

Ataşehir, 4 çocuk annesi

Bilmiyorum, ödev göndermiyorlar. Anlamıyorum zaten.

Fatih, yaş 12

Birazcık daha hırslı oldum. Eskiden yaptığım hataları temizlik konusunda bir daha yapmadım. Yani temizlik konusunda çok değiştim. Fazla bir şey değiştirmedi temizlik konusu haricinde.

Ataşehir, yaş 13

Evde işler çok arttı. R…(çocuğu) sağolsun yardım ediyor. O olmasa olmazdı. Ben dışarı gidiyorum bazen o çocuklara bakıyor. Valla uyku falan kalmadı. Gece yemek yiyoruz yatıyoruz. 

Fatih, 4 çocuk annesi

Telekonferans yöntemiyle bizi görüştürselerdi hem öğretmenimizle iletişim kurabilirdik hem de kendimizi gerçekten sınıftaymış gibi hissedebilirdik.

Fatih, yaş 16

Her gün verilere bakıyorum, kaç kişi hasta oldu, kaç kişi iyileşti, kaç kişi öldü. Merak ettiği şeylere internetten bakıyormuş

Tarlabaşı, yaş 12

Telefona ekstra paket aldık. Gerekiyor tabi evde, çocuklar da istiyor ben de kullanıyorum. 

Ataşehir, 3 çocuk annesi

Bu zamanlar ellerimi eskiden çok daha iyi yıkıyorum ve evde kalmanın ne kadar sıkıcı olduğunu ve okullar kapandığında ne kadar sıkılacağımı anladım.

Ataşehir, yaş 10

Uzaktan eğitim çok sıkıcı ve boş. 

Ataşehir, 3 çocuk annesi

Biz önlemlerimizi almaya devam ediyoruz. Maskeleri sürekli yıkıyorum, yeteri kadar yok yani ne yapalım. Doğru mu yapıyorum bilmiyorum ama yıkıyorum. Sabun çok harcıyoruz. Yetişmiyor.

Fatih, 5 çocuk annesi

N..(çocuğu) bu sene yazılacaktı ama korona çıktı işte. Dün diyordu şunu olucam diye ama valla unuttum ne demişti. Eylül'de yazdırırız inşallah. 

Fatih, 3 çocuk annesi

H..(çocuğu) mutlu mutlu izliyor. Y..(çocuğu) hiç izlemiyor. Biz okuma yazma bilmiyoruz. Ablaları destek oluyor hep. 

Fatih, 4 çocuk annesi

Salgınla ilgili çok şey düşünüyorum. Bu bence bir kurmacadan ibaret. Yani bu virüs yıllar önce de vardı ama insanlar üzerinde aktif değildi ki aktif olsa dahi bu kadar şiddetli değidi. Elon Musk’ın bir uydusuna Corona adı vermesi tesadüf mü? Evet İspanyolca idi galiba Corona taç anlamına geliyordu. Bu virüsü yayanlar da bana göre dünya devlerinden biri. Neyse daha çok komplo teorisi çıkartmayalım. Bunları hep youtube den araştırıyorum. Aaahhh ahhh siz bir bilseniz şu an dünyada neler neler oluyor.

Ataşehir, yaş 14

Çocuklar izin günü dışında çıkmıyor.Çöp atmaya çıkıyorlar bazen.Çöp çok yakın bizim eve.

Fatih, 4 çocuk annesi

Hiçbir şey. Kedi isterdim. Kedi için de ev isterdim.

Sarıgazi, yaş 5

Geleceği değiştirmek isterdim ya da şimd ki zamanı. Salgını kaldırırdım. Zamanı geriye alıp Çin’e giderdim bu salgının olacağını haber verirdim ve önlem almalarını söylerdim

Tarlabaşı, yaş 12

hayır. Ben açmıyorum bunları. Mesela bir evde başkası duyuyor bir şeyler, ben bunları açmıyorum. 

Sarıgazi, yaş 13

Korona olmasaydı bir şey olmazdı, yine dünya kirlenirdi bence büyük olanlar küçük olanlara zarar verirdi. Çinliler yarasayı  yemeseydi böyle olmazdı.

Tarlabaşı, yaş 11

Koala gibi mesela, onun yüz ifadesi hep şaşkın ve sıkılmış gibi, ben de öyleyim.

Tarlabaşı, yaş 14

Biliyorum hastalığı. Mikroplar var dışarda. Ellerini yıkamıyor kötü adamlar. Kötü polisler de çocukları kaçırıyor. Afrika’da çocuklara yemek vermiyor kötü adamlar ve polisler. Yemekleri çöpe attıkları için herkes aç. Hem çocuklara da iyi davranmıyorlar.

Ataşehir, yaş 5

Dükkan 8.00-22.00 arasında açık. Kolonya, maske, eldiven bulunduruyorum yanımda. Bazen lazım oluyor.

Fatih, yaş 16

Bakımverenlerin
%22'si
yardımlara başvurup alamadığını
ifade etti.

Şu an merak ettiğim şey LGS nasıl olacak geleceğimizi belirleyecek sınava 4 ay yüzünden eğitim almdan gireceğim.

Ataşehir, yaş 14

Biz zaten normalde de grip olunca falan insanlarla aramıza mesafe koymaya, temiz olmaya dikkat ediyorduk eşimin hastalığından dolayı biliyorduk bunları. Eşim internetten, ben televizyondan takip ediyoruz. Yeterli gelmiyor çünkü her kanal farklı bir şey söylüyor, birinde bir doktor bir şey diyor diğerinde başka doktor başka bir şey, sağlık bakanının biraz doğru konuştuğunu düşünüyorum.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Hiçbir şey yapmadan oturmak işte. Çünkü sıkılıyoruz hep yani. Ben normalde bu zaman mesela abimle yani dışarı falan çıkardım. İşte mesela futbol oynardık bir şey yapardık. Ama artık o da olmuyor. O yüzden yani çok boş zaman geçiriyorum. O da yani sıkılıyorum ondan.

Ataşehir, yaş 13

Çocuk kanallarında mesela korona ile ilgili bir şeyler anlatılabilirdi, şarkı ile ellerinizi yıkayın, dikkat edin falan denebilirdi.

Tarlabaşı, yaş 12

Annemin arkadaşı var onun bebeğine bakıyorum. Evde oturuyoruz, annemin arkadaşı geliyor. Sokağa çıkıyorum. Paten sürüyorum. Oynuyorum. Yatıyorum Dinleniyorum. Arkadaşlarımla oynuyorum elimi yıkıyorum izin günü mahallede oynuyorum.

Fatih, yaş 10

Eşim sigortasız çalışıyor. Ben arada sırada adliyede iş yapıyorum. Salgın her şeyi alt üst etti. Özellikle maddi olarak.

Ataşehir, 1 çocuk annesi

Öğretmeninden hiç haber almadık (anaokul) yalnızca sürecin başında yarın çocukları okula getirmeyin gibi bir mesaj attı. Komşular söylüyor başka öğretmenler etkinlik veya video gönderiyormuş, arayıp soruyormuş ama bizim öğretmenlerinin hiçbir iletişim kurmadı.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Öğretmenler hiç arayıp sormadı. Soru soramıyorum. Yazı yazıyoruz, sonra ne oluyor? Kendi kendime toplama çıkarma yapıyorum. İşlemediğimiz konularla ilgil soru soruyorlar.

Fatih, yaş 10

Arkadaşlarımla görüşüyorum., telefon ediyoruz, nasılsın, iyimisin diyoruz. Böyle sohbet ediyoruz, kapatıyorum.

Tarlabaşı, yaş 5

Sihirli bir değneğim olsa  babamın gelmesini isterdim. Bilgisayar yapmak isterdim.

Ataşehir, yaş 8

Dünya sağlık örgütlerini takip ediyorum ve çeşitli internet kanallarını birde. Aşı bulunana kadar tedbir ve tehlike sürecek. Son zamanlar haberleri açıkçası takip etmemeye başladım hem yoruluyorum hem de psikolojim bozulmaya başladı.

Ataşehir, 2 Çocuk annes

Çok sıkıcı. Hep aynı şeylerden bahsediyorlar her ders. Mesela fen dersini izliyorsun, bir ders aynı şeyleri, bi ders konuyu anlatıyorlar, bir ders konu tekrarı, üçüncü ders konu testi… Hep aynı konu, aynı şeyler. Bir de hep aynı cümlelerle konuşuyorlar.

Sarıgazi, yaş 11

Hiç yapamıyorum. EBA'ya erişemiyorum..  Fene çalıştım. Anlamaya çalıştım. Sonra matematiği. İlk önce en önemli dersi yapmaya çalıştım ama olmadı... Her gün değil, ara ara oynuyorum.

Sarıgazi, yaş 13

Telefondan baktım ama telefonu ablam daha çok kullanıyor, bana vermiyor.

Ataşehir, yaş 9

Kart oyunları oynuyoruz mesela UNO, Tombala, Söz Küçüğün gibi oyunlar. Bilgisayarda bazı oyunlar var onları oynuyorum. Ailecek de oyun oynuyoruz bazen veya kendi başıma oyun oynuyorum.

Tarlabaşı, yaş 12

Evdeyiz, yemek, bulaşık, dışarısı hepsi bende. Çocuklar hep evde.  Yemek seçiyorlar, beğenmiyorlar. Birbirleriyle kavga gürültü ediyorlar.

Fatih, 6 çocuk annesi

Eşim işsizdi Mart’ta bir hafta çalıştı şimdi yine işsiz, üç aylık kira duruyor, faturalar duruyor. İşsiz olunca kimse borç vermiyor.

Tarlabaşı, 7 çocuk annesi

Koronayla ilgili merak ettiğin şeyler? Yok. İlgili haberleri takip etmiyorum. Bir şeyi merak etsem anneme sorardım.

Sarıgazi, yaş 14

Okulu özledim, hem de çok. Arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Öğretmenle görüşüyoruz. Ben yaz tatilinde tatilde değil okulda olmak istiyorum.

Sarıgazi, yaş 10

Televizyondan dinledim ama artık dinlemiyorum.

Ataşehir, yaş 11

Aslan olurdum çünkü o güçlü ve tırnakları var. İyi ve güçlü hissediyor.

Tarlabaşı, yaş 5

Kendi okulumuzdaki hocalarımızla daha iyi olurdu. Biz şu ana kadar kendi hocalarımızın anlattığı şekilde alıştık. Mesela Din Kültürü, İngilizce.. Okuldan farklı şekilde anlatıyorlar, böyle biraz zor oluyor.

Tarlabaşı, yaş 12

Sınavların ertelenmesi iyi oldu ama 2. Dalga gelmese bile LGS ye girecek öğrenci sayısı 1,5 milyon olduğu için tehlikeli olabilir.

Ataşehir, çocuk

Kardeşlerimle oynuyorum, kemerden yol yapıyoruz onun üstünde yürüyoruz, düşen yanıyor.

Tarlabaşı, yaş 7

Haberlerde duydum virüs çok hızlı bulaşıyor. Hep eli yıkamak lazım, birbirimize yaklaşmamak lazım.

Ataşehir, yaş 9

Televizyonu takip edemiyorum. Hangi kanalda yayın yapıldığını da bulamadım. Okulların açılmasını bekliyorum aslında. Yazın kapanması gerekirken şimdi kapanmış olması beni çok üzüyor.

Tarlabaşı, yaş 11

Bebek ikinci aya girdiği için 27 Mart tarihinde olması gereken aşıyı yaptıramadık. Bu süreçten dolayı hastaneye gitmiyoruz.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Sizler ne yapabilirsiniz ki ama böyle bir zamanda hepimiz dayanışma içinde olmalıyız, maddi manevi herkes birbirine destek olmalı ve her şey adil dağılmalı.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

İnternet almıştık eve kızım liseye başlayınca oradan bağlanıyoruz.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Çoğu arkadaşımın telefonu yok., E. ile telefonla konuşuyoruz. Bazen E.’ye derslerle ilgili fotoğraflar çekip atıyorum ve bu sayede not alıyor. Onların interneti olmadığı için EBA’ya giriş yapamıyor çünkü.

Tarlabaşı, yaş 12

Maymun olurdum, çünkü bütün gün sadece muz yiyorlar, bir şey yapmıyorlar o yüzden de hiçbir şey hissetmiyorlar.

Tarlabaşı, yaş 9

Havalar artık çok güzelleşti, bisiklet sürmek istiyorum ve evde oyun oynamayı artık istemiyorum. İnsanın eve alışası da gelmiyor. Ailemle kalamıyorum artık çok sıkılıyorum. Hep aynı insanlar. Evden kaçacak bir yer olsaydı.. Çarşamba günü izin vardı. Saat 1 gibi çıktım ama pek bir yere gitmedim. Maskeliydik zaten. Arkadaşım S’yi gördüm. Biraz sohbet ettik, arkadaşlarımı özledim

Tarlabaşı, yaş 14

Kürtçe olmasını isterdim.

Tarlabaşı, yaş 8

Küçük olanlar çalışma zamanı geldiğini anlayamıyor, onları ittirmek zorundasın.

Sarıgazi, 4 çocuk annesi

İyiyim ben ama kötü geçiyor günlerim. Biraz dışarı çıkıyoruz oynamaya sonra hemen polis geliyor kaçıyoruz biz de. Biraz apartmanda saklanıyoruz onlar gittiğinde yeniden dışarı çıkıyoruz. Okulu, arkadaşlarımı, okulun bahçesini çok özledim. İki tane bahçemiz vardı okulda birini kullanamıyorduk sadece 23 Nisanlarda kullanıyorduk.

Tarlabaşı, yaş 10

Koronayı götürmek, okulların açılmasını isterdim. Daha fazla oyun oynamak filan isterdim.

Sarıgazi, yaş 9

Kedi olabilirim çünkü onlar da arabalardan, insanlardan kaçıyorlar. Köpekler de kaçıyor araba gelince yuvalarına. Biz de polislerden kaçıyoruz.

Tarlabaşı, yaş 11

Yani ben sevdim de birazcık çok kötü böyle bir şeyleri var mesela. Bazen mesela dersler çok kısa oluyor. Yani dersten çok şey fayda çıkaramıyorum. Bir de şey mesela konu anlatımı çok kısa oluyor yani. Mesela dersin %25 i konu anlatımı geri kalan hep soru. Mesela dersi anlayamayan soruları çözemiyor. O yüzden mesela yine tekrar falan yapıyorum. Ama birazcık karışık oluyor.

Sarıgazi, yaş 13

Ekonomik olarak etkilendik eşim işsizdi bu süreç daha da zorlaştırdı ne yapacağız bilmiyorum. Faturalarımız birikti. Böyle olunca da evin içinde daha çok tartışma oluyor.

Tarlabaşı, 4 çocuk annesi

Bebeğin aşısı vardı, hızlıca gidip geldim. Başka bir şey olunca çıkmıyoruz zaten.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Bir bağ yok artık okulla. Hocalar da ödev vermemeye başladı. Bu sene zaten bitti. Sınıfımı geçtim. Herkes geçiyor zaten. Ben aslında devamsızlıktan kalabilirdim ama sonra hoca aradı gelin sildirin diye. Okula gidip sildirdi babam sonra.

Fatih, yaş 16

Öğretmenim aradığında konuşmak istemiyorum çünkü sıkıcı.

Ataşehir, yaş 9

Bizim orada ağaç açtı, güzel oldu. Eşime de gösterdim. Baharın geldiğini biliyoruz ama dışarıya çıkamıyoruz. 

Tarlabaşı, 4 çocuk annesi

Şeyden şüpheleniyorum, acaba korona olabilir miyiz diye… Çünkü biz bayağı bir süredir, tam bayağı bir süredir denmez de, bir süredir, grip belirtilerinin tamamını göstermesek de bazılarını gösteriyoruz. Örneğin annem bazen nefes darlığı geçiriyor bazen ama galiba korona değil de başka bir şeyden… eğer korona olursak, hastaneye gittiğimizde ya ölürsek veya şu anda biz korona olabiliriz ama farkında olmadığımız için şu an son evrelerinde ölüm eşiğine gelmiş olabiliriz yani farkında olmadığımız için diye düşünüyorum.

Ataşehir, yaş 11

İnternetin Var mı? Hangi Araçla Kullanıyorsun?

İnternete babamın telefonundan giriyorum akşamları. Oyun oynuyorum, X’e mesaj atıyorum. X en yakın arkadaşım.

Ataşehir, yaş 11

Bir havyan olsaydım Trex olurdum, çünkü o herşeyi yer ve hiç bir şeyden korkmayacağım, çok güçlü hissediyor.

Ataşehir, yaş 5

Cuma günleri izin olduğunda çıkıyorum. Arkadaşlarımla oturuyorum. Onlar da yakın oturuyor zaten. Onların evinin bahçesinde oturuyorum.

Fatih, yaş 16

Kendi hocalarımın canlı yaptığı dersler iyi de EBA'dakiler nasıl diyim direkt anlatmak varken dolandırıyorlar. İngilizce dersi örneğin, okulda Türkçe anlatılıyordu ama EBA'da İngilizce konuşuyorlar hep anlamıyorum.

Fatih, yaş 14

Çok hızlı anlatıyorlar televizyonda, sıkılıyorum. Öğretmenimden dinlemek isterim, okulda daha iyiydi.

 

Ataşehir, yaş 12

Çok şükür burda hastalık yok. O yüzden maske falan takmıyoruz çok. Sadece komşulara az gidiyoruz. 

Fatih, 2 çocuk annesi

Sokakta top oynamayı özledim. Evde annem izin vermiyor.

Sarıgazi, yaş 12

Bakımverenlerin
%12'si
covid-19'a karşı hiçbir önlem almıyor.

Okulun sayfası, bir de MEB'in sayfasından takip ediyorum. Önceden baktığımda psikolojim bozuluyordu, içime kapanıyordum. Haberleri takip etmeyi bıraktım sonra.

Fatih, yaş 17

Televizyonda bilgi alıyorum. Malesef yetersiz.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Küçük oğlum geçen hafta hastalandı. Onu mahalledeki sağlık ocağına götürdüm.

Tarlabaşı, 4 çocuk annesi

Okulda en azından bir şeyler duyuyordu, arkadaşları, öğretmenleri var diye bakıyordu. Evde bu düzeni sağlamak çok zor. Ben yetemiyorum. Abisi de ilgilenemiyor çalışıyor. Biz çok zorlandık bu dönemde. 

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Fazla memnum değilim canlı ders dediler hiç olmadığı için sıkılıyorum. Ancak soru çözüyorum. Canlı olmayınca soru soramıyorum.

Fatih, yaş 13

Hiçbir şey öğrenmedim, öğrenmek de istemiyorum, Hiçbir şeyin değerini öğretmedi. Evimde mutluyum. Anladım ki telefonla oynamakla da bir yere varamıyoruz. Telefonu eline alası gelmiyor. Hiçbir şey yapmak istemiyorum.

Fatih, yaş 16

Ama şey diyorlar. Çarşamba günü çıkabilirsiniz diyorlar. Çıkarız belki. Çok heyecanlıyım. Silivrikapısına kadar gidene kadar şarkı söyleyebilirim.

Ataşehir, yaş 9

İş düzenimiz bozuldu alım gücümüz azaldı.

Ataşehir, 3 Çocuk Annesi

Geçen öğretmeni aradı online görüşücez diye. Komşudan bağladık telefona ama olmadı. Babası ne yaptı ettiyse olmadı. Çocuklar evin içinde sürekli. 

Fatih, 3 çocuk annesi

Eksta bir şey yapmadım. Bugün dışarıya çıktım. Arkadaşlarımla buluştum. Bir şey değişmiyor hiç. Uzağa da gitmiyorum. Bahçeleri var, orada oturuyoruz. İlk başlarda ev daha gergindi. Şu an kavga etmiyorum ben çok. Onlar yine kavga ediyor da ben girmiyorum. En başlarda bu coronadan dolayı gergindim. Ama şimdi daha rahatım. Bu 1 Haziran falan açıklandı. Ama tabi herkes dışarı çıkınca daha mı kötü olur diye de düşünüyorum.

Fatih, yaş 16

(Arkadaşlarımla) Sadece bugün görüşebildik. Bugün dersimiz vardı on bir buçuktan on iki buçuğa kadar. Telefonda görüşüyoruz. Hoca bize ders anlatıyor. Canlı ders anlatıyor. Sesi kısılmıştı. O yüzden sesi gelmiyordu. Biz de arkadaşlarımızla biraz konuştuk...Yok ama bugün saat 11 de ders yaptığımızda arkadaşım demişti ki konuşma grubu kuralım demişti. Kurucaz. . Mesela tabu falan oynuyoruz. Ondan sonra da youtube’a falan bakıyorum. Arkadaşlarımla da whatsappten konuşuyoruz. Okuldan arkadaşlarım değil, kuzenlerimle, akrabalarımla falan konuşuyoruz. 

Ataşehir, yaş 9

Çocukların elini, yüzünü yıkamasına, banyosuna dikkat ediyorum. Psikolojilerini bozmayım diye de düşünüyorum. Etrafımızda, ailemizde hasta yok.

Fatih, 3 çocuk annesi

Dersi öğretmenim anlatsa daha mutlu olurum. Arkadaşlarımı görsem mutlu olurum.

Ataşehir, çocuk

Öyle bir durum olsa(izolasyon gerekse) çocukların odasını yaparız herhalde.

Fatih, 3 çocuk annesi

İyiyim, oyun oynuyorum, boyama yapıyorum, aşağıya iniyorum.

Tarlabaşı, yaş 4

Ebaya çok girmiyorum. Canlı dersler oluyor onları takip ediyorum.Öğretmenimle sürekli haberleşiyoruz. Ödevler, testler veriyor. Canlı ders oluyor.

Fatih, yaş 14

Bir sıkılıyorum, bir şey oluyorum. Bazen Reimas'lara gittiğimizde biraz rahatlıyorum. Eve tekrar dönünce aynı şey olmasından sıkılıyorum..... Oyunla ne kadarı geçiyordur, ben en çok uyuyorum. Oruçlu olduğumuz için susamış oluyoruz... Ben uyurken uyandırıyor beni kardeşim, gel benimle oyna falan diye. Telefonda bir oyun var dört kişi filan oynayabiliyoruz.

Ataşehir, yaş 13

Hocalar da sınıfı geçirdikleri için umursamıyorlar.

Fatih, 3 çocuk annesi

S. ve, İ. televizyondan izlediler ilk hafta ama şimdi izliyorlar, düzenli çalışıyorlar desem yalan izlemiyorlar çünkü çok kısa sürüyor ders ne anlayacaklar ki ondan. M. zaten izlemiyor onun öğretmenini de akıllı telefonu olmadığı için iletişimimiz yok, telefonu olsaydı en azından ödev verirdi bize biz de onu yapardık. Çocuklar zaten hiçbir şey öğrenemiyecekler bu süreçte okul gibi olmuyor. İ.’ye söylüyorum izle dersleri diye anlamıyorum diyor.

Tarlabaşı, 6 çocuk annesi

İyi geçiyor. Bazen 9 bazen 10 bazen 8 kalkıyorum. Sonra telefon. Video. Dün ders çalıştım. Düzenli yemek yiyorum. 

Fatih, yaş 11

Ödev yapıyorlar, dersleri takip ediyorlar ve oyun oynuyorlar. 10 yaşındaki en küçük çocuğumun öğretmeni dışında hiçbir öğretmen iletişime geçmedi. İletişime geçen öğretmenden çok memnunuz, EBA ile ilgili bir şeyler öneriyor, günlük hallerini soruyor.

Tarlabaşı, 7 çocuk annesi

Çizgi filmlerin içerisine mesela korona ile ilgili bilgiler eklenebilirdi. Çocuklar çok fazla çizgi film izliyor şimdi, onlardan bir sürü şey öğrenebilirlerdi.

Tarlabaşı, yaş 12

Karantina mümkün değil. Bizim mutfağımız, banyomuz bile yokken.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Takip etmekte zorlanıyorum biraz ama tekrarın olması iyi, tekrar sayesinde takip etmesi kolaylaşıyor

Tarlabaşı, yaş 13

Eşim işsiz zaten bu yüzden birkaç faturamızı ödeyemedik. Böyle devam ederse de ne yapacağız bilemiyorum. Herhalde hepimiz açlıktan öleceğiz.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Korona bitsin isterdim. Parkta bir oyuncak olsun isterdim.

Sarıgazi, yaş 5

Iyiyim hocam bazen sıkıcı bazen eğlenceli. (Ne zaman sıkıcı ne zaman eğlenceli?) Sadece otururken sıkıcı oyun oynarken eğlenceli.

Tarlabaşı, yaş 12

Bilmem, güzel bence.

Fatih, yaş 12

Çok. Oradaki arkadaşlarımı yani orada sevdiğim dersler var. Mesela orada türkçe var. Türkçe sözlük ve zıt anlamlı kelimeler var. 

Sarıgazi, yaş 11

Okulu özledim ama okulda güvende olmayacağımı düşünüyorum. Evde olmak iyi o yüzden. Markete giderken bir yere dokunmuyorum. Alacağımı alıp geliyorum. Oyalanmıyorum hiç.

Sarıgazi, yaş 13

Kazanç durumu bence sorun. Büyük oğlumla kocam inşaatta çalışıyordu. Şu an çalışamıyorlar. Bu ay sıkıntı değil ama önümüzdeki ay için düşünüyorum tabi. Sıkılıyorum. Zaten evde kalabalık, yemek, temizlik çok iş var. Ama tabii çok şükür evdeyiz diye de dua ediyorum.

Sarıgazi, 3 çocuk annesi

Hayır. Hiç bir şey öğretmedi.

Ataşehir, yaş 11

Kahvede çalışıyordum. Şimdi çalışmıyorum. Yasak kalksın çalışacağım.

Fatih, çocuk

Panda çünkü çok uyuyorum. Öğlen 3-4’e kadar uyuyorum, gece de 12’de uyuyorum zaten.

Tarlabaşı, yaş 13

Geçen sene telefonumu kırmıştım,telefonum geri gelsin isterdim.

Ataşehir, yaş 12

Ben hastalık ik çıktığı günden beri çok dikkat ediyorum. Dışarı çıkmıyorum, maske takıyorum. Çocuklar da öyle. Ama herkes sokaklarda. Kimse kural dinlemiyor. Polis bile giremiyor bu sokağa zaten.

Fatih, 3 çocuk annesi

Çocukların dikkati dağılmasın diye onlarla nerdeyse kavga ediyorum. Her zaman yanlarındayım.

Sarıgazi, 3 çocuk annesi

Dışarı çıktım ama hiç bir şey yapmadım. Kuşların sesini dinledim. Dışarı maskesiz çıkmadım. Siperlik de almayı istiyorum.

Fatih, yaş 10

Fazla bilgimiz yok, haberlerden takip ediyoruz, ne bileyim doğru söylüyorlar herhalde.

Tarlabaşı, 6 çocuk annesi

Mesela bu ay aşıya götürmem lazım bebeğimi ama emin değilim ne yapmalıyız? Hangi hastaneye gitmek daha güvenli kafam karışık. Bazı hastanelere korona hastası gelmiyormuş ama işte bilemiyorsun belki hasta olduğunun farkında değil, nasıl bileceğiz?

Sarıgazi, 3 çocuk annesi

İyiyim, hep evdeyiz. Ninem hastaneye gitti, Şeker, tansiyon, kalp dediler.

Fatih, yaş 16

İyiyim, günlerim televizyon ve okumayla geçiyor, başka hiçbir şey yok. Bazen dışarı çıkıyorum, kapı önünde kedi seviyorum.

Tarlabaşı, yaş 9

Yok. Olsaydı doktorlara sormak isterdim.

Sarıgazi, yaş 8

Biz Mersine gidiyoruz. Babamla abimle de gidiyoruz. Ve Korona bitsin.

Sarıgazi, yaş 11

Yok. Olsaydı anneme babama sormak isterdim. Onlar bilmiyorsa mesela google'a bakarım ya da youtube'a bakarım.

Sarıgazi, yaş 11

Çok değil ama nadir olarak çıkıyorum. Çok fazla hareketsiz kalıyoruz dışarıya çıkmak, hareket etmek iyi geliyor yoksa obez olucaz.

Tarlabaşı, yaş 12

Güzel. Ödev veriyorlar. Yaptığım oluyor. Daha devam ediyoruz. Mezuniyet için daha var.

Sarıgazi, yaş 8

Uzaktan eğitimden memnun değilim. Şartlar çok sıkıntılı. Ebanın içeriğini pek beğenmedim. Eğitim sistemi daha farklı olabilirdi.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Dün ve bugün çıktım. 4 günlük yasak var ya, evde ihtiyaçlar vardı, pazara markete gittim onda da. Evde o kadar çok insan var ki bana sıra gelmiyor.

Fatih, yaş 14

Yoo. (gülüyor) Arkadaşlarımızın önemini öğrendim. Okulun önemini öğrendim. (Birden ona kadar puan versen?) Yüzde yüz özledim. Arkadaşlarımı, öğretmenlerimi.

Ataşehir, çocuk

Bence (okuldaki) dersler daha eğlenceliydi çünkü hocalar sıkılmayalım diye şaka falan yapıyorlardı, bazen arkadaşlarınla sohbet edebiliyordun derslerde. Ama EBA olunca...

Sarıgazi, yaş 11

Çocukların
%82'si
Covid-19 ile ilgili bilgilere televizyon haberleri ve sosyal medyadan erisim sagladıklarını söyledi.

Televizyon izliyorum. Gece gündüz haber izliyorum. Kaç kişi öldüğüne baktım dün gece.

Fatih, yaş 11

Öğretmenlerden haber gelmedi. Bize okul mesaj göndermiş, kurs varmış. Ben göndermek istemiyorum. Bir de bunlar çocuk olduğu için bulaştırma riski yüksek. Oyun oynarlar, temas ederler birbirlerine.

Fatih, 4 çocuk annesi

Bizim mahallede bir şey yok. Çok önlem almaya gerek yok.Gerekirse maskemiz, kolonyamız var. 

Fatih, 3 çocuk babası

Bazen komşuyla görüşüyorum. 

Fatih, yaş 11

M…'nin(çocuğu) düzenli kontrolü vardı, gidememiştik. Bayramdan sonra gidip sorucam.

Fatih, 6 çocuk annesi

Biraz ders çalışıyorum sonra dizi izliyorum. Herkesin izlediği videoları izliyorum.

Fatih, yaş 10

Telefondan giriyorum internete ama burada çekmiyor genelde, köye geldik biz. Whatsapp’tan konuşuyorum en çok. Arada vidyo da izliyorum ama ona kotam yetmiyor çabuk bitiyor. Arada haberlere de bakıyorum, sosyal medyadan takip ediyorum

Ataşehir, yaş 16

Komik şeylere güldüm, bazen telefonda bazen rüyamda, dışarda arkadaşlarımla eğlendim.

Tarlabaşı, yaş 6

Yok hep aynı evde oturuyoruz.  Bazen kardeşlerimle tv izliyoruz, mutlu oluyorum. 

Fatih, yaş 9

Bazen izin gününde meydanın orda dolaştırıyor hiçbir yere oturtmuyor. (bakımvereninden bahsediyor.) Kardeşimle kovalamaca oynuyoruz.

Fatih, yaş 9

Televizyondan öğrendim. Büyüklerin konuşmalarından duydum. Korona bir virüstür, solunum yolu ile bulaşıyor. Hastalık olmasaydı evde durmazdım.

Ataşehir, yaş 11

Kısa kısa anlatıyorlar, televizyonda bir de durduramıyorsun. Hocaya anlamadığımız bir konuyu sorabilseydik daha iyi olabilirdi. Şimdi direkt 8'e geçmek iyi olmadı. 7'yi bilmiyoruz ki 8'i yapalım.

Fatih, yaş 14

Toplu olarak alisveris yaptik. Haftada bir yada 10 gunde bir. Maske ile ciktik. Maske kodu geldi. Bence onlemler super olmasa da genel olarak yeterliydi.

Sarıgazi, 1 çocuk annesi

Öğretmenlerle ilişkiler eskisi gibi değil tabi ki, bazen tam takip ediyoruz herşeyi bazen edemiyoruz, ev işleri derken zaman su gibi akıp geçiyor, eba’yı faydalı buluyorum. Ancak ilişkiler yüzyüze görüşüldüğü gibi değil, iş olarak yapılıyor. Bence öğretmenlerin haftasonları beş dakika da olsa mümkünse tabi ki imkanlar öğrenciler ile yüzyüze görüşselerdi ilişkiler daha sıcak kalırdı.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Ben kendimi güvende hissediyorum aslında ama ailemi düşünüyorum, dedemle babaannemi düşünüyorum. Dikkat ediyorum ben. Bahçeye bile çıkmıyorum bu ara. Annem de izin vermiyor.

Sarıgazi, yaş 16

İnternetimiz yok. TV var sadece, Eba'ya giremedik. Televizyon izliyorlar. Sabah kalkıyorlar, sonra öğle uykusu uyuyorlar. 

Fatih, 2 çocuk babası

Bilgisayarım var ama ablam sağlık çalışanı biliyosun. Yurtta kalıyor, bilgisayar onda o yüzden.

Fatih, yaş 16

Bahçeye gelediler, oyun oynadık.

Fatih, yaş 10

İyiyim, telefonla uğraşıyorum. Kişisel bakımıma dikkat ediyorum, ailemle spor videoları izleyip birlikte spor yapıyoruz. Bu süreçte hem mutlu hem mutsuzum, Evde olmayı seviyorum ama, bir yandan da dışarda olmayı, arkadaşlarımı özledim.

Tarlabaşı, yaş 12

Bazı konularda annem yardım edemiyor kız kardeşime, sözcükte mesela ekler oluyor, sözcük değişiyor. İşte annem çıkartamıyor anlamını, ben o zaman anlatıyorum kız kardeşime. Hikaye falan olunca ben ona okuyorum, anlamını anlatıyorum. Ondan biraz özetliyoruz o da bana anlatıyor, öyle çözüyoruz.

Sarıgazi, yaş 13

Ama dili anlamıyoruz, ne dediğimi anlıyor musun? Yanlış bir şeyler olmasından korkuyoruz.

Sarıgazi, 5 çocuk annesi

Salgınla ilgi yayınlanan tüm haberlere hakimim. Haberleri yakından takip ediyorum. Mersk ettiğim birşey olursa birine sormaktansa kendim araştırmayı tercih ediyorum. Şuan aklımda fazla bi soru olduğu söylenemez. Sadece gerçekten ne zaman normal hayatıma devam edeceğimi bilmek istiyorum.

Ataşehir, yaş 16

Zamanı geri döndürmek isterdim. Çin'e gidip insanları korona virüsü olacak diye gidip söylerim onlara dikkat etsinler diye. Bu o zaman olamazdı. 

Sarıgazi, yaş 11

Okulda hiç işlemedik şeyleri orda işliyorlar. Çünkü farklı okullar vardı ya mesela, farklı okullardaki liseler ilerlemiş. Onlar sonra öğretmenler ona göre gidiyor.

Sarıgazi, yaş 16

Şimdi telefonda oturuyoruz. Canımız sıkılıyor. Mutfağa giriyoruz. Ne bulsam onu yapıyorum. 

Ataşehir, yaş 11

Evet. Mesela annemle çok güzel yemek yapmayı öğretti yani değişik değişik. Tatlı yapmayı öğretti. Pan kek yaptık. Benle ablam yaptık.

Ataşehir, yaş 8

Derslere bakmak için kullanıyorum.

Fatih, yaş 11

sosyal medyada Yusuf El-Mena diye biri var. Cumhurbaşkanının konuşmalarıyla ilgili videolar ve haberler paylaşıyor. Ya da bir başka sohbet ortamı, daha güvenilir ve bir çok faydalı bilgi veriyor. Güvenilir olmayan medyaya inanmıyoruz ve yalan haberleri izlemiyoruz. Biz sadece bu kişiyi takip ediyoruz.

Sarıgazi, 3 çocuk annesi

Medyayla ilgili, yeterli ama biraz gereğinden fazla [gülüyor] hangi bilginin doğru, hangi bilginin yanlış olduğunu bilemezsin, sayılara baktığımız bir noktaya geldik, artışın stres yarattığı bir noktaya, şimdi… gerekmediği sürece dışarı çıkmıyoruz ve bu en önemli şey, ama korku, paranoya ve obsesyon noktasına varmak istemiyoruz.

Sarıgazi, 4 çocuk annesi

Televizyon dersleri takip ediyorum ama geriden geliyorlar. Hocam mesela matematik konularını anlatıyorlar sanki ilkokuldayız gibi.. Test çözmeye devam ediyorum. Okuldayken daha çok sıkılıyordum, ev daha eğlenceli. (Neden böyle düşünüyorsun?) Okula gitmek için sabah 7’de uyanıp akşam 5’e kadar okulda olmam gerekiyordu. Şimdi aynı iş için yalnızca 1 saatimi ayırıyorum 

Tarlabaşı, yaş 12

Yüzümü yıkıyorum üstümü değiştiriyorum kahvaltımı yapıyorum, tv izliyorum belgesel izliyorum. Aslanlar geyik kovalıyor. Kardeşim ile oynuyorum.

Fatih, yaş 7

Markete gitmeyi azalttık. Maske de kullanıyoruz.

Sarıgazi, 1 çocuk annesi

Bazen bir yarım saat-bir saat ders çalışıyoruz. Sonra kardeşlerimizle oynuyoruz. Bazen bir yarım saat bir saat ders çalışıyoruz, sonra kardeşlerimiz dolanıyoruz, terasa çıkıyoruz. Yok sadece bir iki saat oynuyoruz. Ders olduğunda dersimize bakıyoruz. Dersimiz bittiğinde oyunlarla terasa çıkıyoruz. Bir saat yarım saat gibi. 

Ataşehir, yaş 10

Onları takip ediyorum ve ciddiye alınca EBA’daki ödevlerini yapıyorlar ve televizyondaki derslerini izliyorlar.

Sarıgazi, 3 çocuk annesi

Genel olarak son dönemde geçinmekte zorlanıyorduk  zaten, salgın da durumu iyice belirsizleştirdi. Eşim evde, çalışmıyor. Üç veya dört maaşı içeride olduğundan dolayı işten de çıkamıyor.

Tarlabaşı, 4 Çocuk Annesi

Oturuyorum, uyuyorum. Sabah 6’da kalkıyorum. Telefondan bazen oyun oynuyorum. 

Fatih, yaş 12

Evde oturuyorum. Bugün canım çok sıkıldı. Cumartesi ve Pazar uzaktan eğitim olmadığı için canım yine sıkılıyor

Tarlabaşı, yaş 12

Kocam bir şeyler almaya gittiğinde, öncelikle, özellikle de pazara gidince, tüm torbaları atıyoruz, sebzeler ve meyveler sirkeyle yıkanıyor.

Ataşehir, 3 çocuk annesi

Eşimin yanımızda olmamasından kaynaklı biraz yoruluyorum, her şeyi tek başıma yapmaya çalışıyorum Bu olayların uzun sürdüğü durumda ne yapacağımızı bilmiyorum, bakalım nasıl olacak.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Sıkıldık artık, hiç açmıyorum haberleri. Evin işi, çocuklar derken geçiyor ki gün. 

Ataşehir, 3 çocuk annesi

İnternetten alıyoruz. Şimdi bir de bir telefon uygulaması var, çocuklar indirmiş. Oradan takip ediyoruz vaka sayılarını. Ama bana inandırıcı gelmiyor. Karagümrük'te kimse kurallara uymuyor, Pazar ana baba günü. İnsanlara uzak dur diyorum, bozulup kızıyorlar. Ama ne yapalım yani. 

Fatih, 4 çocuk annesi

Sıkıntı oluyor. Eşim özürlü, çalışamaz. 400 TL özürlü maaşı var bi. Bayramda da telefonlaştık hısım akrabayla. Kurban'a düzelir inşallah. Piknik alanları da yok. Oturamıyormuşuz çember çiziliyormuş. Üzülüyoruz, çok üzülüyoruz.

Fatih, 1 çocuk annesi

Biz köye geldik. Boş alan çok. Oynuyorum tüm gün, endişelenmiyorum.

Sarıgazi, yaş 9

Olmaz bence. Çünkü yer yok. Üst üste yaşıyoruz, mutfak, oda...

Sarıgazi, 2 çocuk annesi

Hiç maskesiz çıkmadım. Geçen hafta M…'yı(çocuğu) çıkarttım ama her yer çok kalabalıktı. Kimse dikkat etmiyor. Çocuklar her bir arada. O yüzden bu hafta çıkartmayacağım. Geçen hafta çocuğu sürekli kolonyayla sildim dışarıda. 

Fatih, 5 çocuk annesi

İyiyim hocam, günlerim çok sıkıcı geçiyor. Oyun oynuyorum, televizyon izliyorum ama bazen televizyon da izleyemiyoruz yukarımızdaki inşaattan dolayı. İnşaat alanında olan vinç antenimizin önüne geliyor, bu yüzden de kanallar çekmiyormuş. Bunu inşaatta çalışanlara söyledik ama çok bir işe yaramadı, rüzgârdan dolayı olduğunu söyleyip geçiştirdiler. Evde çok sıkılıyorum, üzgünüm.

Tarlabaşı, yaş 12

Peki 1’den 10’a kadar kaç puan sıkılmışsındır sence? 100.

Ataşehir, yaş 13

Televizyondan takip edemediğim için bilgisayar aracılığıyla Okulistik üzerinden dersleri takip ediyorum. Kanalı televizyona kurmakla ilgili problem yaşadık ama evde bilgisayar ve internet olduğu için takip edebiliyoruz.

Tarlabaşı, yaş 9

Telefonla yaklaşık 10 saat ilgileniyorum. Sık sık S. ile mesajlaşıyoru. Sonra Youtube’tan eğlenceli videolar izliyorum. televizyon çekmediği için televizyona çok bakamıyorum.

Tarlabaşı, yaş 12

Kapı önünde oturuyorum. film izliyorum.

Fatih, yaş 14

Dersleri takip ediyorum ama İngilizceyi hiç anlamıyorum çünkü Türkçe konuşmuyor hiç. Bir de İnkılap dersinden desteğe ihtiyacım var

Tarlabaşı, yaş 14

Birinci görüşmelerde internete erişimi olmadığını söyleyen bakımverenlerin oranı %21 iken bu oranın ikinci görüsmelerde %8'e düştüğü görüldü.

İyiyim. Bayramda eve muhabbet kuşu aldık. Onunla vakit geçiriyorum.

Fatih, yaş 11

Sabır öğretti. Yok öyle bir örnek. 

Ataşehir, yaş 9

TV’den öğreniyoruz. Yasak kalkacakmış. Maskesiz, eldivensiz çıkma diyorlar. Çocukları salmıyoruz.

Fatih, 2 çocuk babası

Sekizde kalkmak özlemedim. Eve geç gelmek özlemedim. Saat beşte dönüyorum. Kurs vardı bir de o yüzden. Matematik, türkçe, ingilizce kursları. Kurslar anlamaya yardımcı oluyordu.

Sarıgazi, yaş 12

Öğretmenim ödev veriyor, iletişimdeyiz. Ama okul daha güzeldi ve okulu daha çok seviyorum. Okulun televizyondaki eğitimden daha samimi bir ortam bence. İstediğim soruları daha kolay bir şekilde sorabiliyorum. Öğretmenlerinin olduğu bir whatsapp grubu var, ordan bilemediğim soruları paylaşıyorum. Okulun kapanacağını da son gün öğrendim ve kimseye veda edemedim okulu çok özledim, evde çok zorlanıyorum. Kantinin yemeklerini bile özledim.

Tarlabaşı, yaş 12

İnternet yetmiyor, arkadaşlarım internetteler ama ben giremiyorum.

Sarıgazi, yaş 13

İzin zamanı, sosyal mesafeyi koruyoruz tabii. Yürüyüş yaptık.

Fatih, yaş 12

İyi geçiyor. Evde oyun oynuyoruz. Sıkılmıyorum.

Fatih, yaş 12

Arkadaşlarımla görüşmüyorum. Sadece bir arkadaşım var görüştüğüm. Onunla da telefonda oynuyorum.

Sarıgazi, yaş 8

Evet özledim ya. Bir şeylerle uğraşırdım orda, derslerle uğraşırdım. Arkadaşlarımla uğraşırdım. Şimdi şey uğraşacak şey yok.

Sarıgazi, yaş 9

Annemle oynadığımızda beni gıdıkladı çok güldüm, annem eğlendirdi.

Tarlabaşı, yaş 4

Televizyondan dinliyoruz, eş dostla konuşuyoruz, eşimin çalıştığı yerden de bir şeyler yolladılar temizlik için bakalım. Çok fena diyorlar, ne kadar doğru ne kadar yanlış televizyon bilmiyorum.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Pinokyo’nun yarısını okudum, ara sıra da kardeşimle birlikte kitap okuma yarışı yapıyoruz. Sık sık kumanda savaşı da yapıyoruz, çünkü hiçbir zaman aynı şeyi izleyemiyoruz o hep çizgi film izliyor. IBB’den oyun kutusu gelmişti, onunla satranç oynuyoruz.

Tarlabaşı, yaş 13

Ben kendi kendime yapıyorum derslerimi. 

Fatih, yaş 10

Dışarıya hiç çıkmadım, çünkü koronavirüsü var. 

Sarıgazi, yaş 5

Okullar Eylül de açılacak. İstemiyorum gitmek. Köyde kalmak istiyorum artık. Burada okumak istiyorum artık ama annem izin vermiyor.

Ataşehir, yaş 8

Hiçbir şey gelmedi. Ücretli alıyoruz. Bir defa eczane dağıtıyor diye gittik ama yabancı olduğumuz için vermedi. Biz de marketten aldık.

Tarlabaşı, 4 çocuk babası

Hediye isterdim. Oyuncak. Barbie.

Sarıgazi, yaş 5

Kendi ülkemizin ekonomisini düzeltirdim. Zor durumda olan başka ülkelere yardım ederdim. Fiyatlar çok pahalı, indirim yapardım.

Fatih, yaş 16

Hocalarımı görmek isterdim.

Fatih, yaş 11

Ebayı takip etmiyorum çünkü arkadaşlarım yok öğretmenim yok.

Ataşehir, yaş 9

Bizim gibi hep çalışmak zorunda kalanlara yardım edebilmek isterdim.

Ataşehir, yaş 17

Bir şey yapmıyorum. Bayram gelecek, temizlik falan. Geç uyanıyorum yine. Sahura kadar yatmıyorum ama. Ders çalışıyorum.

Fatih, yaş 17

Ben hastaneye yatacağım, bekliyorum. Korona bitsin yatacağım. Böbreklerimden. Acil almıyorlar. 

Fatih, 2 çocuk babası

Nasıl olsun, ben çalışıyorum. Çocuklar evdeler, onları sürekli arıyorum kalkıp kahvaltı edip dersleri takip etsinler diye kalkmıyorlar her aradığımda uyuyorlar. İlk hafta çok kızdım hatta biraz şiddet uyguladım ama şimdi yapmıyorum. Oğlanı çok önemsemiyorum onun daha 4 senesi var ama kızım bu sene son sınıf ne olacak bilmiyorum.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Evde kardeşimle o ne isterse onu oynuyorum. Barbielerle oynamak isterdim ama o oynamak istemiyor. Evde biraz sıkılıyorum.

Fatih, yaş 7

Kendi günümde çıkmadım. Kardeşimin dışarı çıkma gününde onu parka götürdüm. Küçük bir park, biraz zor oldu mesafeyi korumak. İnsanlardan uzak kalmaya çalıştık. Kardeşim 4 yaşında ama bilinçliydi, abla yaklaşmayalım dedi sürekli.

Fatih, yaş 15

Bilgisayar çalışmıyor, hep takılıyor, o yüzden kaçırıyorum ama kitap okuyorum ben de. Bir tane okudum ama sevmedim.

Ataşehir, yaş 9

Ya ben çok tercih etmiyorum erişmeyi. Zaten evdeyiz derse boğulmaya gerek var mı diye düşünüyorum. Yalan söylemeyim, hiç girmedim son 1-2 aydır. Oruç zamanı hiç girmedim mesela. Canlı yayınlara girmeye çalışıyorum. Sadece kardeşim ödevlerini yapıyor.

Fatih, yaş 14

Okuldan bi tane arkadaşım var bazen onu arıyorum. Ama hep açmıyor artık telefonu.

Fatih, yaş 14

Onları saldım ben derslerle ilgilenmedim. İlk olduğunda yaptım, sıkılmaya başladım. EBA’ya da giremiyordum kitleniyordu. 10'da uyanamıyorum zaten.

Fatih, yaş 13

Televizyonu takip etmeye çalışıyorum ama anlamıyorum. Bu yüzden öğretmenimden bir şifre aldım ama şifre yanlış. Sonra öğretmene ulaşamadık, mesajlara aramalara dönmedi.

Tarlabaşı, yaş 13

Saklambaç, ebelemeç, mendil kapmaca oynuyoruz. Ablam ve kardeşimle genelde oynuyorum, bazen de yalnız. İnternetten telefonla oyun indirdiriyorum  onlarla da oynuyorumi. TTM’de kutu oyunu oynamayı ve resim çizmeyi özledim.

Tarlabaşı, yaş 9

Hiç yoktan iyidir. Yok yani bu olmazsa kimsenin yani çalışma hevesi olmaz. Çünkü böyle de mesela yeni bir şey oldu herkes için internetten eğitim falan. Herkes böyle heyecanlandı falan. O yüzden mesela herkes izliyor artık. Mesela ilgisiz öğrenciler falan onlar da değişti internet yüzünden. Bir tane arkadaşım vardı hiç şey yapamıyordu, ama internet falan duyunca hemen başladı yani.

Sarıgazi, yaş 13

İnternet çok çekmiyor evde.

Tarlabaşı, yaş 13

Geçen görüşmemizde görüntülü konuşuyoruz demiştim ama artık sadece mesajlaşıyoruz. Oturuyorum, tv izliyorum gibi hep aynı şeyler zaten konuştuklarımız, konuşacak bir şeyimiz kalmadı.

Fatih, yaş 15

2 aydır gelirimiz yoktu. şimdi de zaten kocamın işi başlayacak onun için dönüyoruz. Ben de iş buldum gibi. İnşallah sorun çıkmaz da masraf çok fazla. 

Fatih, 2 çocuk annesi

Çocukların hiçbiri çalışmıyor. Hepsi evde. Faturalar geliyor birikiyor. Dün Suriyelilerden duydum kaymakamlıkta bir yer yardım yapıyormuş. Gittim ama kapıdan bile almadılar zaten. Eylül'de bakacağız dediler. Bari faturaları ödeyin dedim onu da engellilere mi birine yapıyorlarmış. Kayıt bile almadılar döndüm. Bir de ben hala nikahlı görünüyorum ya nasıl olacak bilmiyorum.

Fatih, 3 çocuk annesi

İnternetimiz var. O biraz yavaş. Çocukların dediğine göre. Benim kendi internetim de faturalı. 

Fatih, 4 çocuk annesi

- Peki günde kaç saat telefonla oynuyorsundur? - Ay çok fazla. Evet telefonum hep elimde yani.

Ataşehir, yaş 15

Benim evde üniversiteli oğlum giriyor. EBA’dan internet veriyorlardı herhalde. Son zamanlarda hiç şey yapmadılar. Koptular. O da çok yavaşmış.

Fatih, 4 çocuk annesi

Nasıl olsun sürekli haber izliyorum psikolojimiz bozuldu artık, ölenlerin de aileleri, çocukları var. Çok kötü oğlum da bizimle izliyordu haberleri etkileniyor diye izlemiyorum artık, telefondan takip ediyorum

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Süper gücüm olsaydı çinlilerin hepsini başka, uzak bir gezegene gönderirdim.

Fatih, yaş 14

Babam yorgun olmadığı zaman oynuyoruz yani. Ama sıkılıyorum yanı gün uzun uzun yani. Babamla 1-2 saat oynasam gün 12 saat diyelim hala 10 saat var.

Ataşehir, yaş 11

Haberleri takip ediyorum. Sokağa çıkma yasağını falan eşim söylüyor.

Fatih, 6 çocuk annesi

İyi diyelim iyi olsun, Sıkılıyorum. Hiçbir şey yapmadım. Hiçbir şeyden zevk almıyorum. Arkadaşlarım çağrıyor gitmek istemiyorum.

Fatih, yaş 16

Arkadaşlarım da dışarıya çıkmadığı için görüşmüyoruz. Bakıyorum çevrimiçi de değiller.

Fatih, yaş 13

Normal yani, uyan, yemek ye, ders yap, iş yap, hep aynı yani hiç değişmiyor.

Tarlabaşı, yaş 15

Bütün ev işeri üzerimde hiç sorma. Erkekler zaten hiçbir şey yapmaz. Hepsi üzerimde. Korona öncesinde de bir yere gitmezdik zaten. Parka çıkardık bi. Şimdi hiçbir yere gitmiyoruz. 

Fatih, 3 çocuk annesi

Arkadaşlarımı dışarı çıktığımda görüyorum. Oyun oynuyoruz.

Fatih, yaş 7

Hep evdeyim. 1 kere çıktık sonra hemen geldik.

Fatih, yaş 11

Bakımverenlerin
%72'si
bilgiye özellikle televizyon haberleri olmak üzere ana akım medya aracılığıyla erişiyor.

Etkilendi tabi eşim 3 haftadır çalışmıyor, ben hamileyim doğum yapacağım nasıl olacak bilmiyorum.. Sigortamız da yok. Biraz daha fazla para alabilmek için eşim sigortasız işte çalışıyordu şimdi o da yok. Eşimin psikolojisi bozuldu artık gidip çalışayım diyor ama iş de yok bir yandan, yine eski işimi bekleyeyim diyor.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

İzin günümün dışında çıktım.İzin günümde yağmur yağıyordu. Ben de Perşembe günü çıktım. Canımız bekçilerimiz görmezden geliyorlar. Hiç ceza kesmiyorlar. Suriyeli çocuklar çıkıyor sürekli. Bizim mahallede kimseye ceza yazmıyorlar.  İzin günümde arkadaşlarımla buluştum. İlk izin günümüzde fatih parkında oturduk, diğerinde fatih camiine gittik, çimlerde oturduk. 

Maske takıyorum. Devletin verdiği maskeler kulağımda yara yaptı. 

Fatih, yaş 16

Telefonda bağlanıyorum. Ama artık bizim paket bitti. Cuma günleri eba için gb gönderiyorlar. Cumadan cumaya onu bekliyorum.

Fatih, yaş 14

Eskiden erişemiyordum, okul kapandığı 1 ay sürecinde. Şifrem doğruydu ama kabul etmiyordu. Şimdi erişebiliyorum. Ama Türkiye'deki internet hızı yarıya düştü.

Fatih, yaş 16

Hastaneye gitmek de sıkıntı şu an. Toplu taşımaya binmek istemiyorum. Ambulans korona olursan geliyor ama ben hamileyim diye gelmez ki. Ben de gidemedim işte. 

Sarıgazi, 2 çocuk annesi

Televizyondan haberleri izliyoruz öyle öğreniyoruz. Bilmiyorum doğru mu değil mi.

Tarlabaşı, 1 çocuk annesi

Öğretmenim ödev veriyor, ona bakıyor annem telefondan, biz de yapıyoruz.

Ataşehir, yaş 10

Biz köye geldiğimiz için internete girmiyoruz burada pek, aslında telefonumda vardı benim ama çocuklara vermiyorum zaten çekmiyor da çoğu yerde.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Çizgi film izliyoruz. Bazen derslerime bakıyorum. Kardeşimle oynuyorum. 

Fatih, yaş 12

Eba çok sıkıcı. Burası da tatil yeri gibi. Hiç açıp bakmıyorum. Bir kere tv'den açmıştık. Sonra bir kere daha açmadık hiç.

Fatih, yaş 14

izin gününde bir kere dışarı çıktım. Ama çok az kaldım dışarda. Çok kalabalıktı. Maske taktım. Eve girince hemen yıkandım.

Fatih, yaş 14

Hepimiz hapistik başka bunun dışında geçim çıkıntıları çektik. Sağlığımı ilgili bir sorun yok çocuklar baya bunaldı. Hep sıkıldık deyip duruyorlar. 

Fatih, 4 çocuk annesi

Okumam yok, interneti kullanamıyorum ki. Harfleri karıştırıyorum, birleştiremiyorum. Üzülüyorum sonra. Bu sene öğrenirim diyordum, olmadı. Arkadaşım mesaj yollamış geçen, Derya'da söylemedi. Kendim okusam daha mutlu olurdum. Bim gidiyorum mesela, ne kadar diye soruyorum birine üzerinde yazıyor ya diyorlar. İnsan utanıyor, gencim de. 

Fatih, 6 çocuk annesi

Evde çok sıkıldım, Oyun arada oynuyorum. Evde oyun olarak ‘’ Kendine Güveniyor musun ? ‘’ oyununu oynamayı seviyorum. ( Arkası dönük şekilde arkandakine kendini sırtüstü bırakmak üzerine oynanan bir güven oyunu...)

Sarıgazi, yaş 9

Elbette dışarı çıktım… Çünkü bir süre sonra insan evde bunalıyor. Komik bir olay başıma geldi. Evimizin terasında babamla vakit geçirirken kedi sesi duyduk. Kediyi sevdim sonra kedi ısırdı pis kedi ama çok tatlıydı. Bende hastaneye gittim o yüzden çıktım, bazen de arkadaşlarımla buluştum.

Sarıgazi, yaş 13

Ö'nün randevusu vardı dil terapisi desteği almak için; iptal ettik.

Tarlabaşı, 1 çocuk annesi

Telefondan konuşuyoruz. 1 aydır görüntülü de konuşmadık.

Fatih, yaş 14

Okulda arkadaşlarınızla ya da öğretmeninizle bir [çevrimci] grubunuz var mı? - Hayır - Hiç bağlantı yok mu? - Hayır, arkadaşlarımın ve öğretmenimin var ama bana numarayı vermediler. Bana söylemediler bile. - Neden? Sorabildin mi? - Bilmiyorum. Söyledim. Beni anlamamış gibi yaptılar.

Sarıgazi, yaş 12

Kirada değiliz allaha şükür kapımıza dayanan yok ama eşim 3 aydır çalışmıyor. Bir adamın 3 ay çalışmaması ne demek, tabi çok etkilendik. Eşim sigortasını kendisi yatırıyor. O yüzden şimdi işten çıkmış gibi görünmediği için hiçbir yerden yardım da alamıyoruz. 

Fatih, 5 çocuk annesi

Televizyondan alıyoruz, TV izliyoruz, doktorlar yalan söylemez, inanıyoruz.

Tarlabaşı, 4 çocuk annesi

İnternet yok ama eşimin telefonunda var. Ben de paket alacağım.

Ataşehir, 5 çocuk annesi

Mükemmel bir İngilizce öğretmenimiz var. Aşırı derecede ilgili. Y…'nin öğretmenleri internette ders yapıyormuş. Ama biz sonradan öğrendik, internetimiz yoktu. Arkadaşından öğrendim. 

Fatih, 4 çocuk annesi

Eşim bana daha çok yardım ediyor. Pazara çıkıyor. Tabi ben oruçluyum, sürekli iş yapıyorum yoruluyorum. Ama bazen bir bakıyorum oğlum, eşim almış eline süpürgeyi süpürüyor evi. Tabi çok sıkılıyorum ama bir yandan da iyi geldi bu süreç bize. 5 genç aynı evin içinde, zor tabi. Kavgaalr oluyor arada. Ama anlaşabiliyoruz artık. 

Fatih, 5 çocuk annesi

Bence hiç bir şey öğretmedi. Sadece elindekilerin kıymetini bilmen gerektiğini öğretti. Ama bence şöyle oldu biraz da. 

Ataşehir, yaş 10

Takip edebiliyorum ama keşke biraz daha yavaş olsa. Bazen yazamıyorum anlatılanları. Güzel anlatılıyor bence.

Tarlabaşı, yaş 11

“Kardeşim ilkokulda Eba tvden faydalanıyor, online ders konularından faydalanıyorum. Ama okula gitmek gibi değil tabi ki. Takıldığımız yerde soru soramıyoruz. Zaten odaklanmakta da çok iyi değilim.”

Ataşehir, yaş 15

Virüsün nasıl bulaştığıyla ilgili hep farklı açıklamalar yapılıyor. O kafamı karıştırıyor. Bir de hastane durumu. Gidelim mi gitmeyelim mi? İlaçları yazdırmak lazım ne yapalım?

Ataşehir, 4 çocuk annesi

Bazı konularda annem yardım edemiyor kız kardeşime, sözcükte mesela ekler oluyor, sözcük değişiyor. İşte annem çıkartamıyor anlamını, ben o zaman anlatıyorum kız kardeşime. Hikaye falan olunca ben ona okuyorum, anlamını anlatıyorum. Ondan biraz özetliyoruz o da bana anlatıyor, öyle çözüyoruz.

Sarıgazi, yaş 13

Kirayı ileri tarihe attık ve şu an bir ses yok. Fatura birikiyor malesef. 

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Ruh hali olarak daha sinirliyim. Evden ve aynı şeyi yapmaktan çok mutsuzum.

Sarıgazi, yaş 13

Bol bol sosyal yardım yapardım. Herkesin sıkıntılarını dinlerdim, çözüm bulmaya çalışırdım. En önemlisi, virüsü ortadan kaldırırdım.

Fatih, yaş 16

Nasıl olsa bakmam(EBA'ya), bu konuda aklıma bir şey gelmiyor.

Fatih, yaş 16

Hiçkimse ulaşmadı bize. Şifreyi de alamadık. Öğretmenlerimle görüşebiliyor olsaydık hem şifreyle ilgili sorunu çözerdik hem de daha iyi olurdu konuları anlamak. Takıldığım soru oldu mu evde kimse çözemiyor. Youtube’dan video izliyorum öğrenmek için.

Ataşehir, yaş 10

Koronavirüs kötü bir şey. Çok bir şey bilmiyorum. Sokaktan geldiğimde ellerimi yıkmam lazım, maskesiz çıkmamak lazım. Arkadaşlarımla yan yana görüşmemem lazım.  Hem etrafımdan hem de tvden öğrendim.

Fatih, yaş 10

EBA yok. Sisteme giremiyoruz. Kardeşim olayı yanlış anlamış. Dernekten birileri vidyo gönderiyorlar. Ara ara yapyoruz. Zaten çok girmiyoruz ki. Çünkü herkesi geçirdiler. Nur şimdi 6, ben de 8 oldum. Evet herkes geçmiş yani o yüzden kimse EBA'ya falan takılmıyor yani.

Sarıgazi, yaş 13

Bizim 2 odamız var ama bir odamızın camı yok, o odayı kapatamıyoruz havasız kalmasın diye.Allah muhafaza bir kişi hasta olsa ayrı bir oda sağlayamayız.

Fatih, 4 çocuk annesi

Film izliyorum, telefonda oyun oynuyorum.

Fatih, yaş 13

Uzaktan eğitim iyi gidiyor. Bazen pek anlamıyorum. Dersler kısa olsa, çok uzun çünkü. Çok ödev yapıyorum. Bir saat filan bakıyorum EBA'ya

Sarıgazi, yaş 11

Çok temizlik yaptım başta şimdi azalttım. Dışarı çıkmamak lazım ama para da kazanmak lazım, kararsız kaldık. Ama zaten işler azaldı pek çıkmıyorum.

Sarıgazi, 2 çocuk annesi

Evdeyim genelde, çok darlanınca kapının önüne çıkıyorum. En son size söylediğimde bisiklet sürmeye çıktım, bir daha da gitmedim.

Fatih, yaş 16

Bir şey yapmıyorum, kuşlarla uğraşıyorum. Sabahtan akşama kadar sokaktayım. Zabıtalar görüyorlar evine git diyorlar. Ben de 10 dakika sonra dışarı geri çıkıyorum. 10 ve 15 yaşında  arkadaşlarım var onlarla oynuyorum., evlerine gidiyorum. Sultanahmete gidiyorum.

Fatih, yaş 14

Yasaklardan beri dışarıdayız. Fatih'e, Taksim'e yürüyerek gittik, otobüsle döndük.

Fatih, yaş 14

Yani her gün sadece derslerden konuşuyoruz. Yani sadece derslerden... Aslında öğretmenimiz bize her gün yaptığımız programı istiyor ve biz onu yazıyoruz. Yani kaç sayfa okuduğumuzu kaç saat ders yaptığımızı, tekrarladığımızı, soru çözdüğümüzü böyle şeyler soruyor, biz de cevabı veriyoruz. Her gün öyle gidiyor.

Sarıgazi, yaş 10

5 saat vardır bence. Hem televizyon hem telefon toplam olarak.

Tarlabaşı, yaş 11

Televizyonda amcalar söyledi. Annemle babam söyledi. Dışarda koronavirüs var. Annem hep o adamları izliyor. Bizimle oynamıyor. Babamla, anneannemle, teyzemle oynuyoruz. Ablama da soruyorum.

Ataşehir, yaş 6

Takip edemiyorum ama okula gitmeyi özledim çünkü evde çok iş var. Bir de çok temizlik yapıyoruz bu ara. Ondan çok sıkıldım. Okula giderken  söylenmem artık.

Ataşehir, yaş 16

Haftada 2 gün merdiven silmeye gidiyorum. 1 taneyi bıraktım zaten. Ev sahibi de zam yaptı 100 TL bu dönemde. 2 ay eşim çalışmadı şimdi 2 haftadı gidiyor işe. 

Fatih, 4 çocuk annesi

Yarasa yenmeseydi, yakın temasta bulunmasaydık. Çinlilerde ilk görüldüğünde kontrol altına alınmalıydı. Çok insan öldü hocam, her gün biner biner, haberlerden bakıyorum. Bizde de çok yüksekti azalmaya başladı. Şimdi 40 larda, dün 44 kişi ölmüştü.

Tarlabaşı, yaş 12

EBA’nın şifresini bilmiyorum. Bir kere falan izledim ama anlamıyorum.

Fatih, yaş 12

Merkez açılınca kedi kostümü bir giyip eğlenelim. Kostümleri dikin bize de küçükler için yapın.

Tarlabaşı, yaş 5

Evde iş yükü çok bunalttı. Yemekten temizlikten çok sıkıldım.

Sarıgazi, 3 çocuk annesi

Çocukların
%19'u
bu süreçte arkadaşlarıyla hiç iletişim kuramadığını dile getirdi.

Belediye olarak bilemem de devlet 1000 lirayı asgari ücretle çalışan herkese vermeliydi. Ayrım yapmadan asgari ücretli olanlara ve sigortalı çalışmayanlar verseydi daha adaletli olurdu. Sağlık için bence iyi şeyler yaptılar ama ekonomik olarak aynısını yapamadılar, insanlar çok zor durumda.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

… dışarı çıkmıyorum. Mikroplar var orada, bitince çıkacağız.

Tarlabaşı, yaş 5

Çoğunlukla uyuyorum. Telefon ile oynuyorum. Resim yapıyorum telefondan, telefon dışında da resim yapıyorum.  Telefondna brovestars oynuyorum.

Fatih, yaş 13

Salondaki masada çalışıyorum, odam da masada ablamla abim oluyor. Dikkatle izleyip, ödev yapamıyorum, salonda ses oluyor. Okulda olsa öğretmenime soru sorabilirdim. Kendi kendime anlayamadığım çok konu oluyor.

Ataşehir, yaş 8

İzin günümde kapıda oyun oynadık, ip atladık. İzin günümün dışında çıkmıyorum.

Fatih, yaş 12

Hastalık başlar başlamaz köye geçtik, burada bir sorun olmayacağını düşünüyoruz. Ailemin yanında olduğum için mutluyum, her şeyimiz doğal; yoğurdu, peyniri kendimiz yapıyoruz. Aslında olması gereken bu ama şartlar değişti. Kirası olana da üzülüyorum, gidemeyenlere. Ne yapacağız bakalım..

Tarlabaşı, 3 çocuk babası

İnternetten arkadaşlarımla konuşuyorum. teyzemlere gidip kuzenlerimle görüşmeyi isterdim.

Fatih, yaş 14

Günüm çok kötü geçiyor. Evden çıkmıyoruz böyle sıkılıyoruz. 

Ataşehir, yaş 10

İyiyim, genellikle resim yapıyorum, derslerimle ilgileniyorum, anneme yardım ediyorum. Koronavirüs tablolarına bakıyorum, kardeşimle vakit geçiriyorum.

Tarlabaşı, yaş 10

Uzaktan eğitim çocuklar için bence çok gereksiz. Çünkü çocukların odaklanmaları mümkün değil. Ben bile dinlerken sıkılıyorum. Ama itekliyorum kızımı. Tabiki ciddiyette yok. Sıkılıyor izlerken. Eğitim sisteminin tamamen değişmesi lazım bence. Ne yapılabilir çok karışık aslında ama ben de bilemedim şimdi.

Ataşehir, 1 çocuk annesi

Randevu aldım hamilelik için, tam sıra gelmesine 2 gün kalmıştı korona patladı, sonra randevu kaldı. Şimdi hiç bilgim yok ne zaman doğum yapacağım, çocuk ne kadarlık. Hala randevu alamıyorum.

Fatih, 3 çocuk annesi

Uzaktan eğitim iyi gidiyor. Bazen pek anlamıyorum. Dersler kısa olsa, çok uzun çünkü. Çok ödev yapıyorum. Bir saat filan bakıyorum EBA'ya

Sarıgazi, yaş 11

Ben ameliyat olacaktım, doktor aradı ertelediler onu böyle bekliyorum.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Annem ufak kardeşime hareketler yapıyor biz hepimiz gülüyoruz. Annem ben istediğim zaman patlamış mısır patlatıyor, balkonumuzda yiyorum. Herkes diyor ki hayat eve sığar ama sığmıyor. Evimiz küçük koşamıyoruz, oyun oynayamıyoruz. Balkona çıkınca bile çok güzel oluyor.

Tarlabaşı, yaş 10

Bazen kardeşimle saklambaş gibi oyunlar oynayabiliyoruz. Kesinlikle en çok voleybol oynamayı özledim. Okul sonrası kurslara kalıp çoğu zaman voleybol oynardık. Kesinlikle eksikliğini hissediyorum.

Sarıgazi, yaş 13

Ben bu hastalıktan çok korkuyorum, mesela biri hapşurduğunda ben korkuyorum, acaba korona mı bu kişi, ondan hastalık kapar mıyım diyorum. Dışarı çıktığımızda da insanlara yakınlaşmamaya çalışıyorum. Vaka sayısını, can kaybını televizyonlardan öğreniyorum.

Tarlabaşı, yaş 11

TV genellikle haberleri izleyerek.Yeterli bulsak da bulmasak da konuşulan şeylere göre uygulamaya çalışıyoruz. Habere göre hareket ediyoruz. Herkesi etkiledi.

Fatih, 4 çocuk annesi

Kabul etmedi, kirayı istedi, kapıya geldi, burada dördüncü yılımız, daha önce onu hiç kapımızda görmedik. Eve girerken verdiğimiz depozitodan kesmesini istedik, kabul etmedi. Depozito olarak 1500, hayır 2000 ödemiştik ama kabul etmedi. Her şey bir yana, kira bir yana, özellikle destek verebilecek kimsen yoksa, kirayı ödemen gerekiyor, bu bir sorun.

Sarıgazi, 2 çocuk annesi

Hayatta para yok. Ne almak istersek alıyoruz yani. Para olmasın. Hatta okula gitmek istersek gidelim, istemezsek gitmeyelim. Sınavlar olmasın. Ödev de yok.

Sarıgazi, yaş 12

Çocuklar dışarı çıkmak yasak diye evde sürekli birbirlerine giriyorlar. Kavga ediyorlar. Camı kırdılar geçen günn kavga ederken. M…(çocuğu), hiç dışarıya çıkmıyor. Geçen mezarlığa giderken komşuya bırakayım dedim hiç gitmek istemedi. korkuyor hastalıktan. 

Fatih, 3 çocuk annesi

Dersleri bayağı iyiydi. Ama öğretmenini yakından takip ederek öğreniyordu ama şimdi oğlum derslere katılmadığından ve televizyon öğretmenle derse katılmak gibi olmadığından, (eskisi gibi olmuyor).

Sarıgazi, 3 çocuk annesi

Mesela Masaa’ın hocası çok güzel şeyler gönderiyor, ama bizim öğretmen göndermiyor.

Sarıgazi, yaş 11

Çocuklar normalde okulda 7 saat geçiriyordu ve televizyonda yarım saat bir şeyler anlatılınca eğitimin devam ettiğini düşünmüyorum. Tek sorun bu hastalık, eğitimi bir şekilde öğrenebilirler sadece geri kaldılar. Öğretmeniyle de hiçbir iletişimimiz yok, öğretmenlerin başını böyle bir zamanda ağrıtmak da istemiyorum.

Tarlabaşı, 3 çocuk babası

Uzaktan eğitim sıkıcı. Çünkü okulda dinlemek istiyorum. Televizyondan değil. Dersten sıkıldım,şu an ödevim de yok. Şu an rahatım.

Ataşehir, yaş 13

İstanbul’da sıkıntılıydı halimiz ama memlekete geldikten sonra çok şükür iyiyiz, evde çocuklar birbirini yiyordu, eşim işsiz olduğu için parasızlık hepimizin psikolojisini bozmuştu inan, şimdi de parasızlık var ama en azından daha rahat çocuklar da bahçeye çıkıyorlar.

Tarlabaşı, 3 çocuk annesi

Çocuklar çıkamıyorlar evde birbirlerine dalaşıyor. Uyku düzeni çok değişti Koronadan önce dışarlardaydılar akşam oldu mu uyuyorlardı Ramazan eklendi gece ev düzenleri bozuldu. 4’e kadar uyumuyorlar. Stres yaratıyor. 

Fatih, 4 çocuk annesi

Bu olay ne zaman bitebilir. Bence Amerika'ya sorabilirdik. Evet her gün bakıyorum.

Sarıgazi, yaş 15

Düzenli takip ediyorum desem yalan olur. Çünkü eşim evde olunca haber izliyor. O olmayınca çocuklar çizgi film izliyor. Benim zaten zamanım yok ki takip edecek. 

Fatih, 6 çocuk annesi

Bayram da olmadı, hep evde geçirdik. Akrabalar bayramlaşmaya geldi, biz kimseye gitmedik. Bu sene böyle oldu, ama 1 kişinin başına gelmedi ki tüm Türkiye'nin başına geldi, hatta tüm dünyanın. Her yeri açıyorlar şimdi de. Birden bire açmalarına ben de karşıyım. İnsanlar akın akın sokaklarda zaten.

Fatih, 3 çocuk annesi

Bisiklete binmek için dışarı çıkıyorum. Bazen. 

Sarıgazi, yaş 5

Spor yapıyorum. Şınav çekiyorum. Ev işlerine yardım ediyorum, mesela annem yemek yaparken sofrayı hazırlıyorum ve kaldırıyorum.

Fatih, yaş 9

Uzaktan eğitimi ben olsam gene aynı şekilde yapardım. Ama internet altyapıları çoğu zaman yetersiz kaldığı için bir çalışma yapardım. Bunun dışında sınav döneminde olan öğrencilere kitap fiyatlarını %70-60 oranında düşürürdüm.

Ataşehir, yaş 14

Faturam geldi ödeyemeyeceğim. İnternetimiz var. O gelecek. Telefonum da şansma bozuldu. Onu yaptıramıyorum. Telefonum kapalı. Merdiven silmeye gidiyorum. 2 tane daha vardı ama yapamıyorum artık bıraktım onları. Eve Kuran işi alıyordum. Evde yapıyorduk 3-5 bir şey geliyordu ordan ama şimdi korona yüzünden o da gelmiyor. 

Fatih, 1 çocuk annesi

Öğretmenler hiç arayıp sormadı.

Fatih, yaş 11

Korona virusunu bitirmeyi dilerdim. Bir de televizyonda arapça da filmler çıkmasını dilerdim. Çocuk kanallarında yok.

Sarıgazi, yaş 10

Takip etmeye çalışıyorum ama okulda henüz 2. ünitedeydik ama televizyonda 5. üniteyi anlattıkları için konuları anlamıyorum ve matematikte oldukça geriyiz. Üzgünüm, evde çok sıkılıyorum. Bazen televizyonda istemediğim dizileri izlemek zorunda kalıyorum.

Tarlabaşı, yaş 13

Koronayı geçirmek isterdim. Çünkü herkese bulaşıyor. 

Sarıgazi, yaş 8

Çin'e geri döndü korona. Bitti dediler, geri döndü. Yani kim cevabı bilirse. Başta babama, bilmezse anneme, annem de bilmezse internete.

Sarıgazi, yaş 11

Yapıyorum ödevlerimi, çalışıyorum. Ama okuldaki gibi olmuyor. Öğretmenim ödev veriyor ben girip bakıyorum babamın telefonundan ama sabahları bakamıyorum. Geri kaldığımı düşünüyorum derslerden.

Ataşehir, yaş 11

Eba TV'yi ayarlayamadık, takip edemiyorum sırf o yüzden. Hiç bir eğitim programına katılmadım. Öğretmenler bu konuda beni bilgilendirmedi.

Ataşehir, yaş 12

Bazen benim adam haberleri seyrediyor. O anlatıyor. Ben işten izleyemiyorum. Zaten televizyondan çocuklar evdeyken çizgi film izliyor. Yoksa durmuyorlar. Ozan tv siz durmaz. Tableti getirdim Nesibelerden (eltisi). Şimdi de kavga çıkıyor. Ozan hiç Rahime'ye bırakmıyor.

Fatih, 4 çocuk annesi

2-3-4 saat televizyonda geçiriyorum, kardeşlerimden dolayı telefonu ben çok almıyorum. Telefon sürekli onların ellerinde aldığım zaman kavga çıkıyor, onlar küçük diye onların istediği oluyor. Tablet de bozuk olduğu için oynayamıyorum onunla.

Tarlabaşı, yaş 14

Evdeyiz bütün gün, artık çok sıkıcı olmaya başladı. Küçük oğlum bazen ev işlerine yardım ediyor. Diğerlerinden yardım bile istemiyorum. Ergen oldular artık. Çocukların uyku düzeni çok bozuldu. Sabah kalkmıyorlar hiç. 

Fatih, 2 çocuk annesi

İnternet var ama abim kullanıyor. Söz veriyor sıra sende diye ama sonra bana vermiyor.Arada boş bulursam alıyorum hemen

Ataşehir, yaş 11

Bilgisayarda savaş oyunları oynuyorum. Arkadaşlarla online olarak eksikliği hissettiğim oyun ise futbol. Toptan ilk defa bu kadar uzağım. 

Sarıgazi, yaş 13

Köyde dışarda dolanıyorum hep kuzenlerimle, burdaki arkadaşlarımla. İstanbuldakiler gibi değlller ama kafalarımız pek uymuyor. Evin arkasına garaj yaptık babamla. Yarın sıvasını çekeceğiz.

Fatih, yaş 14

Başta okulda niye böyle oldu diye sınıf arkadaşlarımla kafayı yorduk. Her şeyi araştırdık. Artık psikolojimiz bozuluyor. Korkup tereddüt ettik sonra izlemedik.

Tarlabaşı, yaş 16

Bilgisayar üzerinden EBA'ye erişiyorum. Uzaktan eğitim güzel gidiyor. Tabiî ki yüzyüze olduğu kadar etkili değil.

Ataşehir, yaş 13

Ailede şuan bir tek ben çalışıyorum oğlum ve eşim işsiz kaldı ev kira olduğu için tabiki de etkilendi.

Ataşehir, 2 Çocuk Annesi

TTM kapalı olduğu için hikâye veya roman alamıyorum, şu an okuyacak kitabım olmadığı için üzgünüm.

Tarlabaşı, yaş 13

Yani zamanı ileri almak isterdm. Bir yıl, iki yıl filan yani. Korona o kadar da almaz bence Teknoloji daha artsın diye, onun için.

Sarıgazi, yaş 11

Birinci görüşmelerde internete erişimi olmadığını söyleyen çocukların oranı %21 iken bu oranın ikinci görüşmelerde %6'ya düştüğü görüldü.

Yok. Kime sorsam. Ben genelde böyle garip haberleri kankama Damla'ya soruyorum. O hep bülteni takip ediyor. Hatta koronavirüsün ilk habercisi o olabilir bence.

Sarıgazi, yaş 10

Ben öğretmenimi çok seviyorum. Bana boyama ve matematik ödevi verdi. Hepsini yaptım ama yemek yemediğim için annem resmimi çekiyor, öğretmenime gönderiyor.

Ataşehir, yaş 7

Yok hiç gitmedik. Beyim şeker hastası, kalp hastası. Benim hastalıklarım var. Eczaneden hemen ilaç alıyoruz. Yazdırmaya da gitmiyoruz. Eczaneden alıyoruz hemen içeri bile girmeden. 

Fatih, 2 çocuk annesi

Ben pek fazla takip etmiyorum. Çok sıkıntılı çünkü. Morali bozuluyor insanın.

Fatih, yaş 14

Uzaktan eğitimi takip etmiyorum çünkü güzel değil. Kendi bildiklerimi okuyorum benim testlerim var oradan kitap okuyorum.

Tarlabaşı, yaş 16

Şu an hiç kimse çalışmıyor. Etkilenmez olur muyuz en azından bu süreçte devletin herkese destek vermesi lazım, herkesin şartları aynı.

Tarlabaşı, 7 çocuk annesi

İnternet yok şu an ama ufacık evde bir televizyon yetmiyor ki, ben istiyorum bağlatalım. Çocukların da ihtiyacı var ders için, televizyonla hiçbir şey olmadı.

Ataşehir, 3 çocuk annesi

Artık mangala oynamıyorum, eğlencesi kalmadı.. Karantinanın ilk başlarında oynuyorduk. İBB bir oyun kutusu gönderdi. Kardeşimle bazen satranç oynuyoruz. Kırtasiye kapalı, belki oyun alırdık. Söz Küçüğün olsa oynardık. Kırtasiye’ye sormuştum orada da yoktu. Kızma birader, tombala oynuyoruz. M. (kardeşi) bir kere Söz Küçüğün yaptı ama kayboldu

Tarlabaşı, yaş 13

Evet oynuyorum , kardeşimle hayvan taklidi yapıyoruz, arabalarla oynuyoruz, santranç oynuyoruz, kitap okuyoruz, ödevim varsa onu yopuyorum, internetten oyun oynamıyorum. resim yapmayı sevmiyorum. 

Sarıgazi, yaş 5

Yok. Bir şey var. Korona gerçek olduğuna inanmıyorum. Ben şey olduğunu düşünüyorum. Biz nasıl söyliyim. Normal bir hasta. Türkçe bilmiyorum adı. Ha grip. Korona çıkmadan önce öyle grip geçiriyorduk zaten. Aynısı korona gibi öksürüyoruz, hapşırıyoruz. Sonra o kadar. O kötü bir hastalık ama yani ölecek bir şey değil bence. Evde kalmamız saçma biraz. Sorum olsaydı google'a sormak isterdim. 

Sarıgazi, yaş 14

Televizyonda duydum nasıl önlem alacağız. Annemler dinliyorlar akşamları. Ama sebeplerini bilmek isterdim bu virüsün.Herkes gibi herşeyin normale dönmesini bekliyorum.

Ataşehir, yaş 12

Biz daha geç olmasını bekliyorduk sınavın ama erken oldu. Ama olsun ilk konular çok zor değil, çalışıp hazırlanırız.

Fatih, yaş 14

Fazla haberleşmiyorum. Çünkü onlarla konuşunca çok kaçıyor derslere çalışamıyorum. O yüzden çok konuşmuyorum.

Fatih, yaş 14

Evde oturan insanların halini şimdi anlıyorum, çok sıkıcıymış

Tarlabaşı, yaş 13

Tabletimde şeyleri izliyorum, tabletimde bir uygulama var, şey TRT Eba’yı izlemek için. Çünkü TRT bizim televizyonumuzda çıkmıyor. TRT EBA’ya çıkıyor ama orda çıkmıyor. Kardeşim için ilkokul. Yani kardeşim televizyondan ben tabletimden.

Sarıgazi, yaş 10

Sihirli bir gücüm olsaydı insanlara yardım etmeyi, köpeklerin dilinden anlamayı, ışınlanma gücüm olmasını ve uçmayı isterdim. 

Ataşehir, yaş 9

Okuldan arkadaşlarımla telefonla filan hiç görüşmedim. 

Ataşehir, yaş 11

Alıştın mı evde oturmaya? Evet, Daha dışarı çıkmıyorum. Çarşamba günü çıktım. Okuldan arkadaşımla birlikte gezmeye gittik. 

Özlemiş misin dışarıda olmayı?  Evet, 2 aydır görüşmüyorduk. 

Ataşehir, yaş 14

Sağlık bakanlığını takip edince birçok şeyi öğrenmiş oluyorum.

Fatih, yaş 16

Çünkü okulların hep sevmiyorlar beni. Oyun oynuyorum onlar diyor ki çık oyun oynamanı istemiyorum, böyle. Ben öğretmene söylüyorum, bağırıyor ama olmuyor. Evet, ama oyunlar sevmiyorum onlarla çünkü böyle bir şeyler oynuyorlar çok sıkıcılı.

Ataşehir, yaş 11

Bizim evde televizyon yok 9-10 senedir. O yüzden hep internetteyiz. Bir kere almıştık televizyon daha ilk taksidini ödedik, çocuklar kırdı. O yüzden bir daha da almadık. Evin interneti var.

Fatih, 4 çocuk annesi

Tabi değişmez olur mu? Çok zorluk çektik, iş kapandı, insanın psikolojisi bozuluyor gerçi benim psikolojim bozulmadı ama çocukların mesala çok etkilendiler. Uyku düzenlerimiz tabi değişti hep gece yatmıyorlar hep oturuyorlar bizim evimiz biliyorsun 2 oda var ben ne yapayım herkesin odası olsa yollarım zorla yatın derim kapatırım odalarına ama yok hepimiz bir odada olunca bir şey diyemiyorsun ne yapacaksın.

Tarlabaşı, 7 çocuk annesi

Virüsten nasıl korunacağız televizyondaki tartışma programlarını izliyoruz, doktorlar anlatıyor. El yıkamanın uzunluğunu bile oradan öğrendi insanlar ama bazen çok anlatılıyor. Dışarı çıkma diyorlar. Zorundayız çıkacağız, nasıl çıkmayacağımızla ilgili birşey yok. Bu konuda güvenmiyorum.

Ataşehir, 2 çocuk babası

Babam daha çok kazansın isterdim ama çok da yorulmasın.

Ataşehir, yaş 8

Çocuklar, kocam yardım etmiyor da evin gelini var. Onunla birlikte bazı şeyler yapıyoruz.

Fatih, 2 çocuk annesi

Böyle çalışmaya deniyorum, tek başıma ama olmuyor. Sonra kızıyorum bırakıyorum. Oturuyorum biraz. Sonra biraz ezberlik yapıyorum. Sonra yatıyorum.

Sarıgazi, yaş 13

Ben spiderman olmak istiyorum. Bilmiyorum çok şey yok yani.

Sarıgazi, yaş 10

İyiyim ama çoğunlukla sıkılıyorum. Kitap okuyorum, yine sıkılıyorum.

Tarlabaşı, yaş 13

Öğretmenimi aradım ama açmadı. Anneme mesaj atmış.

Ataşehir, yaş 10

Biz köye geldiğimiz için internete girmiyoruz burada pek, aslında telefonumda vardı benim ama çocuklara vermiyorum zaten çekmiyor da çoğu yerde.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Konular doğrudan anlatılsaydı daha iyi olurdu, dolandırıyorlar alışık olmadığımdan sanırım anlamıyorum.

Fatih, yaş 14

Sosyal mesafe diyorlar ama insanlar uymuyor. Evde de yeme içme olduğu için maddi zorlanan insan çok oldu. Yeterli değil, yardım dağıtılmadığını düşünüyorum. Kimimiz çok abarttı kimisi hiçbir şey yapmadı. Ben normalim. Abartı bir şey yapmadım. İlk başta paraya dokununca hiçbir şeye dokunamıyordum TV izleyince panikliyordum.

Fatih, 4 çocuk annesi

İyi geçiyor. Uyku düzenimi halletmeye çalışıyorum şu sıralar. Aynı şekil dükkandayım. Maddi manevi kayıp yaşadık. Giden müşterilerimiz oldu. Onu düzeltelim diye daha fazla çalışalım diyoruz. Karantina günlerinde açıp çalışmak için belediyeden izin başvurusunu yapıcaz.

Fatih, yaş 16

Bazen çıkıyoruz, bazen çıkmıyoruz. Böyle sadece yürüyoruz geliyoruz. Çünkü korona var. Haftada bir kere çıkıyorum. Ben ve annem. Bazen çıkıyoruz. İzin günü de çıktık. Annemle çıkıyoruz. Leysle. Çünkü burdan diyor ki. Söyleme benim çıktığımı diyor Leys. 

Ataşehir, yaş 11

Var da ama onlar da bizim gibi. Annem Türkçe bilmiyor, babam da Türkçe bilmiyor. Abim de kendini... Benim abim var, kendini ödevlerini yavaş yavaş yapıyor. Bana da yardım edemez.

Sarıgazi, yaş 14

Hiç çıkmadım. İşe de gidemiyorum.

Fatih, yaş 16

İzin süresi dışında dışarıya hiç çıkmadım. Dışarı çıkan bir arkadaşım ceza aldı. Sadece ekmek alırken polis gördü ve affetmedi.

Tarlabaşı, yaş 13

İsimi oyunu, hamur oyunu, top oyunu, saklambaç, mendil kapmaca, parmak güreşi, bilek güreşi oynuyoruz.. Parmak güreşi oynuyoruz ama hep kardeşim kazanıyor çünkü onun parmakları daha küçük, bilek güreşinde de ben sol elimi kullanıyorum ve hep kazanıyorum. Mendil kapmacada da onlar küçük oldukları için hızlılar hep kazanıyorlar

Tarlabaşı, yaş 11

Günlerimde yani, çocukların çıktığı günlerde çıktım. Maske ve eldiven taktım.

Fatih, yaş 12

Çok sıkıcı. Hep aynı şeylerden bahsediyorlar her ders. Mesela fen dersini izliyorsun, bir ders aynı şeyleri, bi ders konuyu anlatıyorlar, bir ders konu tekrarı, üçüncü ders konu testi… Hep aynı konu, aynı şeyler. Bir de hep aynı cümlelerle konuşuyorlar.

Sarıgazi, yaş 11 Kız

1 buçuk aydır aldım internet. Yoksa çocuklar durmuyor. Telefon ve tabletten giriyorlar.

Fatih, 4 çocuk annesi

Arayan öğretmen de var hiç arayıp sormayan da. Kişinin kendisinde bitiyor iş. Ama ben zapt edemiyorum artık çocukları, bakmıyorlar derse daha fazla.

Ataşehir, 3 çocuk annesi

Coronanın gitmesini isterdim. Başka bir şey yok.

Fatih, yaş 10

Günlerim güzel geçiyor ama biraz sıkılıyorum hep evde olduğum için, ev de küçük o yüzden.

Tarlabaşı, yaş 11

Teyzemlerde internet var oradan yazıyorum. Instagramdan yazıyorum. A….(arkadaşı) bazen geliyor konuşuyoruz.

Fatih, yaş 9

Eba çok küçük çocuklar için yapılmış gibi. Zaten okuldaki gibi arkadaşlarım da olmayınca çok sıkıldım. Seninle konuştuktan sonra(ilk görüşmeden bahsediyor.) bi kere daha açtım ama 5 dk dayanabildim.

Fatih, yaş 14

Alan öğretmenim ödev veriyordu. Galiba o da artık yoruldu. Bütün öğrendiklerimiz defterde kaldı.Stajda ne yapacağız bimiyorum. Ödevler iyiydi. Artık bir şey yaramıyorum.

Fatih, yaş 16

Haberlerde çıkan doktorları dinliyorum. Her dediklerine inanmıyorum ama bilgilendik de baya. Bazen onu yiyin bunu yemeyin diyorlar onları hiç ciddiye almıyorum, çocuklara meyva yedirmeye çalışıyorum. Biraz da ne aldıysak o tabi.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

….Dersler çok hızlı olduğundan dolayı takip etmekte zorlanıyoruz. Öğretmen ile iletişimimiz çok yok bu süreçte. Eğer olsaydı (çocuğum için) daha iyi olabilirdi.

Tarlabaşı, 2 çocuk annesi

Okulu özlemedim. Zaten okullar tıkış tıkış, bazı öğrenciler gerçekten gelecekte iyi bir birey olmaya çalışmıyor vs. okul ortamı pek hoşuma gitmiyor.

Ataşehir, yaş 14

Evde internet yok. Eşimin ve çocukların telefonlarında internet var. Hadi bana internet  geldi. Benim kardeşim var Van'da oturuyor. Onun telefonları bile yok dopru düzgün evde. Çocuklar baştan ber Eba Tv mivi hiçbir şey izlemiyorlar. 

Fatih, 6 çocuk annesi

Bakımverenlerin
%68’i
çocuklarının EBA'ya hiç veya düzenli erişemediğini belirtti.

Takip ediyorum televizyondan dersleri ama yazamıyorum çok hızlı olduğu için sadece dinliyorum.

Tarlabaşı, yaş 10

Eskiden ablasıyla birlikte uyumuyorlardı. Şimdi birlikte uyuyorlar. Eskiden ablasıyla kavga ederlerdi şimdi kanka olmuşlar anlaşmaya çalışıyorlar.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Evdeyiz, çocuklar kurallara uyuyor, dışarı çıkmıyorlar, biz bile, eğer pazara gitmemiz gerekirse, BİM’e gidiyoruz, bunun dışında dışarı çıkmıyoruz.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Bir hayvan olsan hangi hayvan olurdun? Neden? Peki bu hayvan nasıl hissediyor?

Kedi, çünkü pamuk gibiler, pamuk gibi olmalarını çok seviyorum.

Tarlabaşı, yaş 11

Güzel bence, oturduğum yerden ders dinliyorum. Hocaların test soruları daha kolay olsa keşke, çok zorlar.

Fatih, yaş 16

Maskelerimizi temin ettik. İlk başta bulamamıştık. Başörtü ile yüzümü kapatıyordum.

Fatih, 4 çocuk annesi

Kapının önünde nefes almaya çıktıma ama çok kalmadan eve döndüm. İzin günümde daha uzun süre kaldım sokakta, zamanın dolmasına 2 dakika kala eve döndüm. Zaten genel olarak dışarı çıkmayı çok sevmiyorum, kapının önünde hava almak iyi geliyor.

Tarlabaşı, yaş 12

Günlerim çok kötü geçiyor. Gezmeyi seviyorum, sıkışmayı hiç sevmiyorum.

Fatih, yaş 13

Benim eşimin iş yerinden maaşının yarısını verdiler, kirayı öyle ödedik. Elektrik, suda sorun yaşadık.

Fatih, 4 çocuk annesi

Çok yetersiz bir sistem bence.

Ataşehir, 1 çocuk annesi

İyiyim ama sıkıldım artık. Çoğunlukla tablet başında geçiyor zamanım. Bazen kardeşimle oynuyorum.

Fatih, yaş 14

Bu koronadan sonra çalışmıyorum. Bazen babama yardım ediyorum. Çoğunlukla B….(kardeşi) babamla birlikte işe gidiyor.

Fatih, yaş 16

Evde abimle ablam var ama yaş farkından dolayı yalnız kalıyorum genelde. Arkadaşlarımı özledim.

Sarıgazi, yaş 11

Gelir kaybı yaşamadık zaten eşim çalışmıyordu 6 aydır. Babamla kardeşim destek oluyordu bir de devletten yardım parası alıyoruz öyle geçiniyoruz.

Tarlabaşı, 4 çocuk annesi

İyiyim. Son görüştüğümüzden beri, hevesli olduğum şeyler değişti.  Artık spora eskisi kadar istekli değilim. Oyunculuk daha çok ilgimi çekiyor.

Fatih, yaş 16

Salgınları falan bitirmek isterdim mesela. Onların bitmesini isterdim. Özel bir sistem olmasını isterdim. Okula rahatlıkla girip çıkardık. Her şeyin hastalıksız olmasını isterdim.

Sarıgazi, yaş 15

İnsanlarda gelecek kaygısı var. Biz de tabii ki dışarı çıkmak zorundayız yoksa ne yiyeceğiz, insanları hastalık değil gelecek kaygısı yoruyor.

Ataşehir, 3 Çocuk Annesi

Eşimin iyi çok şükür ama kontrolü iptal oldu. Yarın gideceğim çapaya 6 aylık kontrolü vardı, iptal oldu dediler. Nedenini öğreneceğim.

Fatih, 4 çocuk annesi

İzin gününün dışında çıkmıyorum. İp atladım arkadaşlarımla, yakar top oynadık. Sonrada deniz-kum oynadık. 

Fatih, yaş 7

Bir şeyler oynamayı öğrendim. Ev işlerine yardım etmeyi öğrendim. Anneme yardım etmeyi öğrendim. Ellerimizi sabunla ve suyla iyice yıkıyoruz. Kimseye yaklaşmıyoruz ve kimseyi öpmüyoruz. Ellerimizi ağzımıza ve yüzümüze götürmüyoruz. Oyuncaklarımızı da temiz tutmamız lazım.

Ataşehir, yaş 10

Bir sihirli gücüm olduğunu hayal edelim. Bütün hastalıkları ortadan kaldırırdım. Hasta zihniyetli insanları tedavi ettirirdim. Sınıf farkını ortadan kaldırırdım ki birileri bir yerde karnını doyurmuş huzur içinde yatarken diğer tarafta hiçbir çocuk açlıktan ölmesin. 

Ataşehir, yaş 15

Genel olarak iyiyim. Ders çalışıyorum, oruç tutuyorum, ara sıra kitaplara göz gezdiriyorum. Sürekli evde olmaktan çok ama çok sıkıldım . Herkese saldırıyorum, çok aksiyim.

Tarlabaşı, yaş 13

Evimizin iskanı yok o yüzden internet  bağlatamadık.

Ataşehir, 1 çocuk annesi

Neyi değiştirmek isterdim, hayatımı. Mesela gücüm olsaydı babamı ve abimi istanbula getirirdim ve halepteki savaşları bitirirdim ve koronayı da bitirirdim.

Sarıgazi, yaş 12

iyi gidiyor işte derslerime çalışıyorum. Ben de öyle birazcık anlayamıyorum. Sorularımı öğretmene sorabiliyorum. Örnek veriyor anlamazsam başka bir örnek veriyor, anlıyorum.

Sarıgazi, yaş 11

Çıktım. Eğlenmek için çıktım ama parka gidemedim kapalıydı. İzin günümde de arkadaşlarımla oynadım ama annem topumu vermedi top oynayamadım.

Tarlabaşı, yaş 7

Akvaryumdaki balık gibiyim, denizde olan balık mutlu olur ama akvaryuma konulan balık mutsuzdur.

Tarlabaşı, yaş 12

Hiç dışarı çıkmıyorum, babam izin vermiyor sadece o veya annem çıkıyor. Çarşamba günleri çocuk izni var ama çıkamıyorum, babam iki aydır evdeyiz yarım saat için çıkıp hastalık mı kapacaksınız diyor.

Tarlabaşı, yaş 12

Televizyondan başta daha çok izliyorduk ama azalttık kabullendik sanırım biraz da, elimizden de daha fazlası gelmiyor ki sürekli izleyip bilgi alsam ne olacak.

Ataşehir, 2 çocuk annesi

Bilmediğimiz şeylere dokunmayalım. Sakin olmalıyız. 

Ataşehir, yaş 15

Evde kuşla vakit geçiriyorum.

Fatih, yaş 11

Telefondan takip etmek zor oluyor.

Fatih, yaş 10

Televizyondan bilgi aldım, mikropları gösteriyorlar. Maske tak diyorlar. Yakın durma diyorlar.

Ataşehir, yaş 8

Kuş olurdum, çünkü onlar özgürce uçabiliyorlar

Tarlabaşı, yaş 14

Sanki korona bizim işimizi daha da kirli bir iş yaptı. Daha öncede ben kağıt toplarken insanların bana bakmadığı dikkatimi çekiyordu ama şimdi çalışıyorum diye virüslü olduğumu düşünüyorlar o yüzden kaçıyorlar gibi geliyor. Bunun değişmesini, evde kalmayı isterdim tabi ama evde kalmak öyle kolay değil bizim için. Ben de istemem hastalanayım.

Sarıgazi, yaş 17

Takip edemiyorum, televizyonumuz göstermiyor, internetimiz de yok.

Tarlabaşı, yaş 7

Anne babamdan öğrendim çok kötü bir hastalık,mikrop temiz olmamız gerekiyor.

Ataşehir, yaş 7

Köyde olduğumuz için dışardayım hep. 

Sarıgazi, yaş 8

Sigortam yok ki, benim de çocukların da. Babası işsiz çocukların. Ben de temizlikle geçiniyorum, benim de yok. Üstüne bu evde kalma zorunluluğu gelince, iyice karıştı durumlar. Hastaneye gitmedik ama gitmemiz gerekse nasıl gideriz emin de değilim. Bütün masrafları devlet karşılayacak mı? İlaç mesela alamıyoruz şu an. Geçen ay kızım ateşlendi, bekledik geçti.

Sarıgazi, 2 çocuk annesi

İzin aldı babam, motorla sipariş götürebiliyorum.

Fatih, yaş 16

Geçen çıktık para verdim çoklu maske aldım üçümüze. Değiştirip değiştirip kullanıyorum. Evde sürekli temizlik yapıyoruz zaten.

Fatih, 1 çocuk annesi

Bir düşüneyim… En son annem güldürdü beni gıdıklıyor ben çok gülüyorum. Dün akşam çok eğlendim taş kağıt makas oynadık annem kaybetti.

Tarlabaşı, yaş 7

EBA’ya da giremiyorum. Bilmiyorum, girmiyor. Benim şifrem var. Ben girdiğim zaman yazıyor ki milyonlarca öğretmen ve öğrenci EBA’da şimdi.

Sarıgazi, yaş 12